У 2021 році Україна матиме 4 сучасні лабораторії моніторингу вод для визначення хімічного стану водних масивів

У 2021 році Україна матиме 4 сучасні лабораторії моніторингу вод для визначення хімічного стану водних масивів. Але до народження повноцінного європейського моніторингу та покриття ним усієї України потрібно зробити ще багато кроків.   Про це повідомляє прес-служба відомства.

Саме такі кроки, зокрема «дорожню карту» цілей розвитку моніторингу вод в Україні, обговорили в Держводагентстві.

«Підґрунтя для підготовки програми діагностичного моніторингу вже є. Тепер маємо зробити наступні кроки: підготувати програми моніторингу для всіх річкових басейнів, акредитувати лабораторії за ISO 17025 та поступово збільшувати покриття моніторингом масивів поверхневих вод України», - зазначив перший заступник Голови Держводагентства Михайло Хорєв.

На зустрічі обговорили  збільшення потужностей лабораторії моніторингу вод Дністровського басейнового управління водних ресурсів  (БУВР);  пришвидшення запуску лабораторії у БУВР річок Причорномор'я та нижнього Дунаю;  завершення оснащення лабораторії у Міжрегіональному офісі захисних масивів дніпровських водосховищ та її запуск у ІІ півріччі 2020 року;  розширення функціоналу лабораторії Сіверсько-Донецького БУВР.

Крім того, на нараді визначили, як покращити моніторинг вод та ґрунтів у водогосподарських організаціях та створити на Херсонщині, у БУВР нижнього Дніпра, лабораторію, яка зможе виконувати дослідження якості ґрунтів майже для всієї країни.

Питання створення сучасної лабораторії моніторингу якості ґрунтів актуальне в умовах відкриття ринку землі, особливо для аграріїв, які могли б стати споживачами таких послуг.

До 2022 року Україна матиме повну картину хімічного стану масивів поверхневих вод. Крім того, в перспективі – запровадження дослідницького моніторингу, який забезпечить виїзд в «гарячі точки» та оперативне реагування у випадках аварійних забруднень.

Для вимірювань забруднюючих речовин Держводагентство облаштовує 4 базові лабораторії в Україні.

З 1 січня 2019 року розпочато діагностичний моніторинг вод у басейні Дону, а з 1 липня почала працювати лабораторія Дністровського БУВР, яка здійснює вимірювання пріоритетних речовин у басейнах Дністра, Дунаю та Вісли.

У ІІ півріччі 2020 року почне працювати лабораторія Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ та розширити функціонал лабораторії Сіверсько-Донецького БУВР. Одночасно планується створення сучасної лабораторії в БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю. До кінця поточного року буде сформована програма діагностичного моніторингу на 2020 рік для річкових басейнів Дністра, Дунаю та Вісли та операційного моніторингу – для басейну Дону.

У 2020 році до програми моніторингу буде включено 3,1% масивів поверхневих вод.

У 2021 році країна матиме 4 сучасні лабораторії моніторингу вод для визначення хімічного стану водних масивів. Поступове розширення потужностей лабораторій дасть можливість у 2022 році охопити моніторингом понад 7% масивів поверхневих вод в Україні.

Для порівняння, європейським хедлайнером моніторингу якості вод є Франція, яка проводить моніторинг 50% поверхневих вод. Відсоток моніторингу вираховується залежно від наявності персоналу та кількості лабораторій.

Отримані дані стануть основою для підготовки реалістичних планів управління річковими басейнами для досягнення доброго стану вод.