У Києві триває обговорення Національної стратегії з управління відходами, – Мінприроди

Проект рамкового закону "Про відходи" містить нову термінологію, запроваджує ієрархію управління відходами та принцип розширеної відповідальності виробника. Про закон та інші заходи із реалізації Національної стратегії поводження з відходами йшла мова на Конференції "Нова політика управління відходами: шлях до економіки замкненого циклу", повідомляє прес-служба Мінприроди.

5-6 червня у Києві відбувається конференція: "Нова політика управління відходами – шлях до циклічної економіки", присвячена впровадженню Національної стратегії управління відходами до 2030 року, перспектив переходу до економіки замкненого циклу, а також політики ЄС у сфері управління відходами.

У заході взяли участь очільники українських міністерств, представники іноземних посольств та міжнародних організацій.

У своєму виступі міністр Остап Семерак зосередив увагу на принципах, закладених у реформу управління відходами: "Ієрархія управління відходами створює можливості для дій на випередження — запобігати утворенню відходів, максимально використовувати ті, які утворилися, переробляти, і тільки за відсутністю альтернатив — видаляти, шляхом перетворення на енергію або захоронення на полігонах, які мають відповідати сучасним європейським вимогам".

"Цілі національної стратегії управління відходами є амбітними, але досяжними. Окрім стратегії нам не вистачає секторальних законів, а ще і врегулювання ринку енергії. Бо сміття – це не проблема, це величезний енергетичний ресурс, це питання великих можливостей. Регіони розроблятимуть власні плани управління відходами, для того аби мати можливість громадам заробляти на переробці та отримувати альтернативне джерело енергії", —  зазначив Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр — Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

У своєму виступі Іванна Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, наголосила:"Закон про відходи, який на сьогодні є в Україні,  не відповідає європейським вимогам та викликам сучасності. Однак, навіть за такого застарілого законодавства ми маємо історії успіху — і в регіонах, і в столиці – суспільство готове до позитивних змін. Сміттєпереробна галузь — це великий, капіталомісткий ринок. У Великій Британії ринок відходів оцінюється в 12 млрд долл., на ньому задіяні 70 тис. працівників. В Україні маємо потенціал цього ринку щонайменше в 1,25 млрд долл. це тисячі нових робочих місць".

Міністр Остап Семерак також відзначив значення нової політики управління відходами для створення нових робочих місць, адже для вивезення на сміттєзвалища 1 тонни сміття достатньо трьох осіб, а для правильного сортування та перероблення — 36.

"Ми маємо захищати довкілля для майбутніх поколінь і для економіки сьогодення. Чим зеленішою ми робимо економіку, тим більше можливостей для створення робочих місць. ЄС прийняли пакет із досягнення цикрулярної економіки у 2015 році. Законодавчий пакет включає 15 ініціатив, їх виконання матиме позитивні наслідки для довкілля, економіки, суспільства та є виконанням зобов’язань держав у рамках Паризької угоди 2015",— розповів Хюг Мінгареллі, Голова Представництва ЄС в Україні. Пан Мінгареллі відзначив прогрес України у розробці законодавства із управління відходами, зокрема рамкового закону, який було презентовано на конференції, і наголосив на важливості подальшої законодавчої роботи та впровадженні нових стандартів.

"Відповідальний бізнес підтримує стратегічний підхід Уряду і, зокрема, Міністерства екології та природних ресурсів до реформування системи управління відходами. Цей шлях цивілізований, європейський, справедливий і прогресивний. Розбудова системи розширеної відповідальності виробника дозволить повномасштабно запустити роздільне збирання відходів та переробку вторинної сировини в Україні, а отже, й розвивати економіку замкненого циклу", — підкреслив Андрій Гундер, президент Американської торгово-промислової палати.

Довідково

На конференції буде презентовано проект Рамкового закону про відходи, Національний план управління відходами, засади секторальних законів (електричне та електронне обладнання, батарейки та упаковка).

Захід було організовано за підтримки Представництва ЄС в України та проектів, що фінансуються ЄС (Twinning, APENA, BRDO), Американьскої торгівельної палати в Україні, Європейського банку реконструкції та розвитку, і проекту DESPRO.