У Вишгороді відкрили сучасну лабораторію моніторингу вод за підтримки Європейського Союзу

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України презентували оновлену лабораторію моніторингу вод Північного регіону (м. Вишгород). Оновлення цієї лабораторії проведено Державним агентством водних ресурсів України за підтримки Європейського Союзу. Нове лабораторне обладнання було закуплено в рамках проєкту ЄС «Водна ініціатива ЄС Плюс для Східного партнерства» (EUWI+).

Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

«Україна займає 125 місце серед 180 країн за показником «кількість питної води на душу населення». Ми хочемо, щоб українці мали доступ до якісної питної води, водойми стали чистими і придатними для водопостачання. Для цього ми з Європейським Союзом обладнали сучасну лабораторію у Вишгороді. На її створення витрачено майже півмільйона євро українських та європейських коштів. Її цінність у тому, що ми зможемо чітко зрозуміти, які саме забруднювачі є у водоймах басейну Дніпра. Лабораторія досліджуватиме характерні для Дніпра, Прип'яті, Десни речовини, виявлятиме вплив країн-сусідів на спільні водойми й забруднювачів. Це нові можливості для захисту здоров'я людей та довкілля», – повідомив Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський. 

Завдяки повному оновленню лабораторія наразі проводить найсучасніші методи аналізу води з більшою точністю: нові прилади здатні визначати важкі метали, промислові хімікати та пестициди у низьких концентраціях та з більшою точністю. В подальшому це дозволить зменшити ризики, пов'язані з наслідками токсичного антропогенного забруднення від промисловості та сільського господарства для людей, екосистем та секторів економіки, які використовують воду.

Крім лабораторії у Вишгороді, в Україні створено ще 3 лабораторії для забезпечення контролю якості води відповідно до європейських стандартів: у Івано-Франківську, Слов’янську та Одесі. Обладнання цих трьох лабораторій здійснено за кошти українського бюджету.

Довідково

Оновлення лабораторії здійснювалось Україною за фінансової підтримки Європейського Союзу. Обладнання лабораторії відповідає міжнародному стандарту ISO 17025:2017. Нові газові (гелій, аргон, азот і т.д.), електричні, вентиляційні комунікації та системи безпеки облаштовано з дотриманням європейських вимог. Європейський Союз закупив нове аналітичне обладнання: газовий хроматограф з мас-спектричним детектором, атомно-адсорбційний спектрофотометр, атомний флуоресцентний спектрометр, твердофазну систему екстракції, систему очистки води, тощо. Це дозволить лабораторії моніторингу вод визначати хімічний стан масивів поверхневих вод України.

Наразі триває процес отримання міжнародної акредитації за стандартом ISO/EN 17025:2017. Акредитація засвідчить високий рівень компетентності та відповідності європейським стандартам для лабораторій. Це буде підтвердженням, що результати, отримані лабораторією, є офіційно дійсними, співставними та надійними, адже управлінські рішення мають прийматись на достовірних даних про стан вод.