Україна долучається до європейського ринку будівельних матеріалів

Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт Закону України «Про надання будівельної продукції на ринку». Цей Закон покликаний гармонізувати законодавство України зі стандартами ЄС.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад та територій України.

Ухвалення зазначеного законопроєкту необхідне для укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (ACAA або так званий «промисловий безвіз»), що відкриє нові можливості для українського бізнесу на ринку ЄС.

Реалізація Закону допоможе подолати проблему масового фальсифікату на ринку будівельної продукції України, забезпечити дієвий ринковий нагляд за якістю будівельної продукції, створити умови щодо вільного обігу будівельної продукції на ринках України та ЄС та збільшити залучення міжнародних інвестицій в Україну.

Проєктом Закону, зокрема, передбачено перехід на декларативний принцип оцінки відповідності будівельних матеріалів та виробів. Відтак, виробники матимуть зобов’язання декларувати показники будівельної продукції та надавати цю інформацію у вільному доступі.

Задля захисту споживачів від недоброякісної та небезпечної для здоров’я та життя будівельної продукції органи державного ринкового нагляду здійснюватимуть заходи щодо обмеження, заборони, вилучення з обігу та/або відкликання продукції, що не відповідає встановленим вимогам.

Крім того, законопроєктом встановлюються основні вимоги до будівель та споруд з точки зору безпеки, охорони здоров’я, довговічності, енергозбереження, охорони довкілля протягом усього їх життєвого циклу ‒ від проєктування до демонтажу.

Нова, гармонізована з європейською система надання будівельної продукції на ринку в Україні має запрацювати в повному обсязі у 2023 році після розробки та ухвалення відповідних нормативно-правових актів. За середньою оцінкою це близько кілька десятків документів.