Україна – не проблема для ЄС, а партнер, – Міністр закордонних справ і європейських питань Словацької Республіки

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе 24 січня на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі (Швейцарська Конфедерація) зустрілася з Міністром закордонних справ і європейських питань Словацької Республіки Мирославом Лайчаком.

Під час перемовин сторони обговорили пріоритети головування Словаччини в ОБСЄ та питання двостороннього співробітництва.

Іванна Климпуш-Цинцадзе привітала Словацьку Республіку з початком головування в ОБСЄ з 1 січня цього року та висловила впевненість, що воно буде успішним та увійде в історію діяльності організації.

«Україна позитивно оцінює пріоритети словацького головування в ОБСЄ, адже вони базуються і на міжнародному досвіді країни, і на Вашому особистому (Мирослав Лайчак раніше був Головою Генасамблеї ООН). Словацька сторона встановила досить амбітні, але водночас реальні і досяжні цілі», – зазначила Віце-прем’єр-міністр.

Вона подякувала Мирославу Лайчаку за конкретні кроки, які планує здійснити Словаччина під час головування в ОБСЄ для покращення ситуації в районах, постраждалих від російської агресії. «Збройна агресія РФ зруйнувала засади міжнародного права і в регіоні, і у світі. Для відновлення територіальної цілісності Україні потрібна чітка і скоординована підтримка міжнародного співтовариства», – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Україна зацікавлена співпрацювати в рамках ОБСЄ за такими напрямами, як припинення незаконних поставок зброї, живої сили та боєприпасів Росії її окупаційній адміністрації на Донбасі; забезпечення повного безперешкодного доступу місії ОБСЄ до всіх окупованих Росією українських територій; звільнення громадян України, яких незаконно утримують у Криму, на окупованому Донбасі та на території РФ; моніторинг, звітність та виправлення ситуації з правами людини на окупованих територіях Донбасу та Кримського півострова.

Вирішення питання деокупації Донбасу включає не тільки політичні та військові аспекти, а й гуманітарний компонент. У цьому контексті Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що у своїй роботі ОБСЄ серед іншого варто зосередитися на допомозі цивільному населенню, яке постраждало внаслідок агресії РФ.

«Зараз регіонам України, близьким до зони конфлікту, як ніколи, потрібна допомога. Ми були би вдячні, якби словацька сторона в межах ОБСЄ або окремо підтримувала гуманітарні проекти на Сході України», – підкреслила представниця Уряду.

Також у розмові з Міністром закордонних справ і європейських питань Словаччини Іванна Климпуш-Цинцадзе наголосила, що, намагаючись вирішити російсько-український конфлікт, неприпустимо обмежуватися лише реалізацією Мінських домовленостей стосовно Сходу України, потрібно пам'ятати і про Крим, анексований Кремлем.

«Деокупація Криму не менш важлива для відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в межах визнаних на міжнародному рівні кордонів, що означає вирішення конфлікту відповідно до норм і принципів ОБСЄ. Ми закликаємо Словаччину під час головування бути наполегливою у підтримці цієї позиції і приділяти більше уваги поверненню анексованого півострова Україні», – сказала Віце-прем'єр-міністр.

Мирослав Лайчак підтвердив, що триваючий конфлікт на території України є одним із пріоритетних питань для ОБСЄ та зазначив, що, на жаль, потенціал Моніторингової місії не задіяний повністю, оскільки вона не має повного доступу до окупованих територій. За його словами, місія наразі сфокусована саме на гуманітарних проектах – допомозі населенню Сходу України за кількома практичними напрямами.

Міністр закордонних справ і європейських питань Словаччини привітав прогрес України на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції, наголосивши, що Словаччина послідовно підтримує курс України на членство в Євросоюзі та НАТО, який неможливий без серйозних реформ. «Україна – не проблема для ЄС, а партнер. Треба робити наступні кроки разом», – зазначив він.

Також Іванна Климпуш-Цинцадзе поінформувала словацького Міністра про визначені пріоритетні напрями поглибленої секторальної євроінтеграції (енергетичний та цифровий ринки, митні питання та юстиція/свобода/безпека), еволюцію Річних національних програм Україна-НАТО та позитивні зміни у сфері забезпечення рівності чоловіків та жінок. Сторони також погодилися, що потрібно спільно виробити системне бачення щодо майбутнього розвитку Східного партнерства, яке навесні буде відзначати 10-річчя.

Довідково

Словацька Республіка головує в ОБСЄ з 1 січня до 31 грудня 2019 року. ЇЇ головування буде зосереджено на реалізації трьох головних пріоритетів. Один з них – «Україна та Спеціальна спостережна місія в Україні» – поставлений на перше місце. У документі «Пріоритети головування Словацької Республіки в Організації з безпеки і співробітництва у Європі у 2019 р.», зокрема, наголошується: «Основоположною умовою словацького головування в ОБСЄ будуть зусилля щодо дотримання режиму припинення вогню і щодо виконання вже досягнутих домовленостей і зобов’язань (зони без військової присутності). Важливим буде звернення до сторін конфлікту щодо завершення відведення важкої зброї від лінії розмежування та узгодження нових демілітаризованих районів. Словацьке головування в ОБСЄ буде зосереджено на допомозі постраждалому через конфлікт населенню шляхом цільових гуманітарних проектів, а також використання інших інструментів співпраці».