Україна подала нову Міждержавну заяву проти Росії щодо українських політв’язнів Кремля

Міністерство юстиції підготувало та подало нову Міждержавну заяву до Європейського суду з прав людини стосовно порушення прав українців, які незаконно утримуються на території АР Крим та Російської Федерації. В заяві зазначено про незаконне позбавлення волі 71 громадянина України, які утримувалися чи утримуються силовими структурами Росії. Про це 13 серпня 2018 року на прес-конференції повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко.

«Документ стосується порушення ряду норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а саме: про заборону катування, про право на свободу та особисту недоторканість, про право на справедливий суд, про право на повагу до приватного і сімейного життя, про свободу вираження поглядів, зібрань та об’єднань», - зазначив Павло Петренко.

Заручників піддають жорстоким тортурам та психологічному тиску з метою отримання зізнань у злочинах, які вони не скоювали. Російська влада, як правило, не інформує Україну про затримання українців та не повідомляє родичам про такі затримання. До затриманих не мають доступу представники консульства України та адвокати. У заручників значно погіршився стан здоров’я через погані умови утримання та відсутність медичної допомоги.

«Заяву почали готувати 3 місяці тому. За цей час вдалося зібрати 3 тисячі сторінок доказів. Більше 130 сторінок зайняла власне сама заява», - повідомив заступник Міністра юстиції України - Уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.

Всі справи умовно розділені на 2 частини. До першої відносяться ті, що стосуються переслідування на території окупованого Криму. До другої - ті, що стосуються переслідування українців у Росії.

«Подаючи цю заяву, ми вирішуємо відразу 2 ключові завдання: переведення питання з політичної площини у правову та встановлення відповідальності РФ за порушення прав українських політв’язнів. Крім цього, ми привертаємо додаткову увагу міжнародної спільноти до порушень прав громадян України Російською Федерацією та інформуємо громадськість про масштаби, масовість та систематичність таких порушень», - додав очільник Мін’юсту.

Нагадаємо, що протягом 2014-2015 рр. Уряд України подав до ЄСПЛ 5 міждержавних заяв проти Російської Федерації щодо порушень прав людини в АР Крим та східних областях України.