Україна разом з іншими європейськими країнами планує відмовитися від вугілля

Близько 18 європейських країн хочуть повністю припинити видобуток та спалювання вугілля і знизити таким чином викиди парникових газів. Україна також планує перейти до кліматично нейтральної економіки.

Про це повідомляє Міністерство енергетики та захисту довкілля України.

 

 

Франція готується відмовитись від споживання вугілля до  до 2022 року, Великобританія – до 2025, Греція – до 2028, Угорщина – до 2030, Німеччина – до 2038. Також відмовилися розвивати вугільну галузь Японія, Португалія та Нідерланди.

Міністерство енергетики та захисту довкілля України нещодавно презентувало Концепцію «зеленого» енергетичного переходу України до 2050 року, яка передбачає повне заміщення вугільної генерації та перехід до кліматично нейтральної економіки.

Основними індикаторами такого переходу будуть:

  • енергоефективність;
  • збільшення частки чистих видів палива до 70% до 2050 року;
  • зменшення частки видобувних галузей в економіці та відповідно повне заміщення вугільних ТЕС до 2050 року;
  • інтеграція енергетичних ринків України з європейськими.

Наразі Мінекоенерго спільно з представниками місцевих органів влади та міжнародними партнерами напрацьовують комплекс рішень з реформування державного сектору вугільної галузі.

Особливу увагу Уряд приділить мінімізації можливого негативного впливу на соціально-економічну та екологічну ситуацію в вугледобувних регіонах. Для цього буде розроблено та реалізовано комплексні програми, спрямовані на соціальну реконверсію регіонів, пом'якшення соціальних та екологічних наслідків реструктуризації. Програми передбачатимуть заходи з працевлаштування та надання психологічної підтримки колишнім працівникам вугледобувних підприємств. У процес реструктуризації вугільних підприємств залучатимуть енергоефективні розробки і технології з урахуванням найбільш успішного досвіду країн-членів Європейського Союзу. 

Довідково. Відмова від вугілля і перехід на відновлювані джерела енергії є  частиною зобов'язань для боротьби зі зміною клімату, які ЄС взяв на себе в рамках амбітної “Європейської зеленої угоди” та Паризької угоди 2015 року. Використання викопного палива, зокрема вугілля,  пов’язане не тільки з деструктивним впливом на атмосферу, земельні та водні ресурси, флору та фауну, який проявляється в обваленні гірського масиву над очисними виробками, в осушенні водоносних горизонтів, засоленні та забрудненні ґрунтів, ґрунтових і поверхневих вод, але й загрожує здоров’ю громадян.

Нагадаємо, що Україна планує стати невід’ємною частиною Європейської зеленої угоди. Це дозволить не лише спільно з ЄС боротися із наслідками змін клімату, але й підвищувати безпеку та створювати нові можливості для українського бізнесу.