Україна та Норвегія налагоджують співробітництво у сфері відновлюваної енергетики

Україна та Норвегія обговорили стимулювання відновлюваної енергетики в електроенергетичному комплексі (ВДЕ) та впровадження програм з енергоефективності.

Про це повідомляє Міністерство енергетики та захисту довкілля.

Україна зацікавлена у співробітництві з норвезькою стороною у створенні промислових потужностей з виробництва устаткування для об’єктів відновлюваної енергетики та залучення інвестицій у сферу відновлювальної енергетики. Про це повідомив заступник Міністра енергетики та захисту довкілля Костянтин Чижик під час робочої зустрічі з Державним секретарем закордонних справ Норвегії паном Аудуном Халворсеном.

Упродовж останніх років в Україні стрімко зростають встановлені потужності об’єктів з ВДЕ. У порівнянні з минулим роком потужність зросла втричі - на понад 4 ГВт.

«Такий стрімкий розвиток ВДЕ, безумовно, є великим позитивом, але створює низку викликів економічного і технічного характеру, які потребують врегулювання», - підкреслив Костянтин Чижик.

Україна готова продовжувати співпрацю з Норвегією щодо впровадження програм з енергоефективності, зокрема Ініціативи з питань енергоефективності Норвегія-Україна (NUEE), яка є грантовим фінансуванням з боку Норвегії у розмірі 20 мільйонів євро.

NUEE фінансуватиме соціально важливі муніципальні будівлі, дитячі будинки, заклади охорони здоров’я та школи, а також демонстраційні проекти, що будуть корисними для вразливих груп населення. Зокрема проекти в рамках програми NUEE включатимуть оновлення індивідуальних опалювальних підстанцій. Це дозволить значно економити кошти завдяки зменшенню споживання тепла у відповідних будівлях, а також відчутно зменшити викиди СО2. Фінансування доступне для проектів по всій Україні, але пріоритетними є Донецький, Луганський регіон та регіон Азовського моря.

Нагадаємо, 67% викидів парникових газів спричиняє енергетика і спалювання викопних видів палива. Саме тому Україна разом з країнами Європейського Союзу планує відмовитися від вугілля і перейти до кліматично нейтральної економіки.