Україна закликає європейських партнерів до жорсткішого санкційного тиску на Росію у зв'язку з агресивними діями в Чорному та Азовському морях, – Іванна Климпуш-Цинцадзе у Загребі

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе зустрілася у Загребі (Хорватія) з Європейським комісаром з питань розширення і політики добросусідства Йоганнесом Ганом.

Сторони обговорили низку питань діалогу Україна - ЄС. Насамперед Іванна Климпуш-Цинцадзе поінформувала про новий акт російської збройної агресії в акваторії Чорного моря, що, поза іншим, загрожує значним погіршенням соціально-економічної ситуації в Маріуполі та Бердянську. За її словами, примусове захоплення трьох українських суден російськими військовими є класичним актом російської військової агресії проти України, в результаті якого шестеро українських військовослужбовців поранено, 24 захоплено в полон.

 "Росія відкрила третій фронт проти України, грубо порушивши міжнародне право, відповідно до норм якого українські моряки є військовополоненими, їх арешт росіянами та обвинувачення за нібито порушення російського кордону – абсолютно неприйнятні", – зазначила Віце-прем’єр-міністр.

Іванна Климпуш-Цинцадзе додала, що, за даними розвідки, тиждень тому існувала загроза захоплення Маріуполя. За цих обставин і було прийнято рішення про введення воєнного стану на 30 днів у 10 областях України.

"Воєнний стан – це не оголошення війни. Першочерговими для врегулювання ситуації на Азові є політичні та дипломатичні засоби, однак у разі чергової агресії Росії ми готові використати всі доступні засоби для захисту своєї землі", – наголосила вона.

Віце-прем’єр-міністр зазначила, що Україна цінує позицію ЄС щодо засудження застосування сили Росією.

"Ми розраховуємо на подальші конкретні кроки наших європейських партнерів з ЄС для впливу на агресора, сподіваюся, що в грудні Європейська Рада ухвалить одностайне політичне рішення про застосування галузевих санкцій ще на 6 місяців", – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Своєю чергою Єврокомісар Ган запропонував спільно опрацювати можливість залучення європейської допомоги для розвитку логістичної інфраструктури в Приазов'ї, що сприятиме економічному зміцненню регіону.

Сторони також обговорили процес реформ, антикорупційну політику (створення Антикорупційного суду та діяльність НАЗК), а також підготовку до засідання Ради асоціації, що відбудеться 17 грудня. Віце-прем'єр-міністр наголосила, що Україна сподівається на чітку політичну підтримку поглиблення секторальної інтеграції з боку ЄС у визначених 4 пріоритетних напрямках у рамках чинної Угоди про асоціацію (інтеграція в цифровий та енергетичний ринки, спрощення митних процедур та поглиблення співпраці у сфері юстиції, свободи та безпеки).

Сторони висловили сподівання, що незабаром вдасться розблокувати укладення угоди між ЄС та Україною про спільний авіаційний простір.

Віце-прем’єр-міністр подякувала європейській стороні за виділення першого траншу макрофінансової допомоги для України.

"Ми вітаємо рішення Єврокомісії про виділення першого траншу макрофінансової допомоги Україні. За короткий період ми доклали значних зусиль для виконання умов щодо надання допомоги. 21 листопада Уряд ухвалив два рішення, що дозволяють здійснювати автоматизований обмін інформацією між НАЗК та усіма реєстрами, відкриття доступу до яких не потребує законодавчих змін", – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Обговорюючи тему реформ в Україні, Віце-прем’єр-міністр сказала, що, попри передвиборчий період, українська влада налаштована продовжувати амбітну програму реформ.