Уряд Данії передав 15 інклюзивних автомобілів для допомоги постраждалим від гендерно зумовленого насильства

Сьогодні Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) передав 15 інклюзивних автомобілів, наданих урядом Данії, за підтримки уряду України та місцевих партнерів під час заходу в Києві. Ці транспортні засоби допоможуть мобільним бригадам соціально-психологічної допомоги UNFPA продовжувати підтримувати людей з інвалідністю, які постраждали від гендерно зумовленого (ГЗН) і домашнього насильства в 13 регіонах країни.

«Як посол Данії я пишаюся тим, що Данія передає 15 автомобілів, щоб допомогти людям, які постраждали від гендерно зумовленого насильства, у тому числі людям з інвалідністю. Данія прагне підтримувати тих, хто постраждав від гендерно зумовленого насильства і ми сподіваємося, що ці транспортні засоби стануть вкрай необхідним порятунком для тих, хто може почуватися ізольованим або самотнім. Ми твердо віримо у важливість інклюзивності та доступності допомоги для всіх і кожного, і для нас честь бути партнером UNFPA та України в цій важливій справі​», – сказав посол Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен.

З початком масштабної війни у лютому 2022 року та високою кількістю внутрішньо переміщених осіб (ВПО), питання протидії та запобігання ГЗН стали особливо затребуваними та необхідними. Тож у квітні 2022 було запущено перші мобільні бригади соціально-психологічної допомоги. 

«Постійні обстріли, переміщення до чужих міст у пошуках прихистку — це величезний стрес. Він немов лакмусовий папір – виявляє всі проблеми, які були й до того, посилює їхні масштаби, породжує нові виміри насильства. Та попри війну держава продовжує посилювати механізми протидії домашньому та будь якому іншому виду насильства. Вдячна Уряду Данії, який передав на потреби UNFPA Ukraine 15 інклюзивних автомобілів. Ці транспортні засоби допоможуть мобільним бригадам посилити підтримку постраждалих від насильства громадян», – сказала Ольга Стефанішина, Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Наразі по всій території України працює 100 мобільних бригад, які надають безоплатну соціально-психологічну допомогу постраждалим від ГЗН та, за потреби, направляють їх до інших спеціалізованих служб. Мобільні бригади підтримують людей також у віддалених і важкодоступних районах, поблизу лінії фронту на Сході та Півдні України, а також перевозять постраждалих від домашнього насильства та ГЗН для отримання допомоги та послуг. 

Крім того, мобільні бригади проводять інформаційно-просвітницьку діяльність, зокрема надають інформацію про права, доступні послуги, а також конфіденційні та орієнтовані на постраждалих варіанти підтримки. Станом на травень 2023 року вони надали понад 100 000 послуг, у тому числі щодо випадків домашнього та гендерно зумовленого насильства.

«У UNFPA ми працюємо над тим, щоб жінки та дівчата мали доступ до якісних, безкоштовних та безпечних послуг. Ми вдячні уряду Данії, Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Міністерству соціальної політики, а також місцевій владі та організаціям громадянського суспільства за їхню відданість, участь і непохитну підтримку нашої роботи. Завдяки цим 15 «інклюзивним» транспортним засобам, доступним для людей з інвалідністю, психосоціальні спеціалісти зможуть надавати якісну допомогу на місцях людям з інвалідністю та без неї, гарантуючи, що ніхто не залишиться осторонь допомоги», – сказав Хайме Надаль, Представник UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, в Україні.

Мобільні бригади UNFPA працюють у координації з Офісом Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерством соціальної політики України. Уряд Данії підтримує мобільні бригади та інші спеціалізовані сервіси UNFPA для постраждалих від ГЗН, сервіси, спрямовані на підтримку сексуально-репродуктивного здоров’я в Україні, а також ініціативи спрямовані на підтримку молоді в Україні.

Загалом 15% населення світу мають ту чи іншу форму інвалідності. В Україні відповідно до даних Міністерства соціальної політики, у 2020 році 2,7 мільйони людей мали статус людей з інвалідністю. Сьогодні ця цифра може бути значно вищою, адже через війну збільшується кількість людей, які отримують довгострокові травми. 

Відповідно до даних Управління ООН з координації гуманітарних питань (UN OCHA), серед внутрішньо переміщених осіб 20% є людьми з інвалідністю. Водночас доступні раніше послуги для людей з інвалідністю можуть бути недоступні або зруйновані. Тож вкрай важливо працювати над забезпеченням того, щоб люди з інвалідністю мали доступ до допомоги, і мобільні бригади є саме таким видом послуг для постраждалих від насильства.

Станом на середину травня, мобільні бригади надали понад 100 000 послуг, у тому числі, пов’язаних з випадками насильства. 

Серед клієнтів, які зазнали насильства, (а це – понад 23 000 людей), 18% є людьми з інвалідністю. Під час звернень найбільше було встановлено випадків психологічного насильства. Водночас люди з інвалідністю на 4% частіше зазнають економічного насильства ніж інші постраждалі.

Загалом відсоток випадків насильства щодо людей з інвалідністю по областях відповідає загальному співвідношенню випадків насильства. Утім найбільша кількість випадків фіксується в Миколаївській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Львівській та Волинській областях. Авто будуть скеровані у 13 регіонів, включаючи ці області.

Авто були закуплені за підтримки уряду Данії. Мобільні бригади працюють за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у координації з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерством соціальної політики України.

Послуги мобільних бригад надаються завдяки фінансовій підтримці урядів Великої Британії, Канади та США (Бюро гуманітарної допомоги USAID), Данії, Фінляндії та Гуманітарного Фонду для України (UHF).

Довідково

Випадки домашнього та гендерно зумовленого насильства збільшуються під час війни. Особливо від нього страждають жінки. За наявною інформацією, кожна п’ята жінка є постраждалою від однієї з форм насильства.