Уряд працює над полегшенням ведення бізнесу в Україні та спрощенням виходу на ринки ЄС, – Дмитро Кулеба

Уряд працює над полегшенням умов ведення бізнесу в Україні та спрощенням виходу українських компаній на європейські ринки. Про це розповів віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба під час сесії «Глобальні виклики для українських експортерів» в рамках міжнародної конференції «Торгові війни: мистецтво захисту».

Під час дискусії йшлося про вплив фіксації євроінтеграції як стратегічного курсу держави та одного з пріоритетів Уряду на українських виробників, про перспективи «промислового безвізу»,  інтеграції до енергетичного та цифрового ринків ЄС, оновлення Угоди про асоціацію.

Дмитро Кулеба зазначив, що експорт України до ЄС продовжує зростати. Європейський Союз залишається головним торговельним партнером України (за першу половину 2019 року частка ЄС в загальному обсязі експорту склала 41,7%). За січень-серпень цього року торгівля товарами з ЄС принесла  30,1 млрд дол, що на 8,1% більше, ніж за відповідний період минулого року. Експорт з України до ЄС за цей період склав 14 млрд дол, що на 7,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Кількість українських компаній, що експортують до країн — членів ЄС постійно зростає. Станом на 2018 р. понад 14 тисяч українських компаній експортували до ЄС (на 4 тис. більше, ніж у з 2014 р.).

Проте, на думку віцепрем’єра, за умови збереження нинішньої структури українського експорту його обсяг в ЄС вже незабаром може досягти своєї "стелі". "Зважаючи на те, що основна частина нашого експорту - це аграрна продукція та сировина, ми вже зараз бачимо, що темпи зростання нашого експорту поступово гальмуються. Торгівля з ЄС має бути збалансованою і задача уряду полягає в тому, щоб знайти ефективні інструменти для її вирішення. Саме тому ми покладаємо великі надії на підписання угоди про «промисловий безвіз» - це повинно дати нові можливості для українського експорту і  розширити асортимент експортованої продукції», вважає Дмитро Кулеба.  

Він зазначив, що Україна ставить перед ЄС питання модернізації Угоди про асоціацію. "Перш за все, варто визнати - вона узгоджувалася в одній реальності, а тепер існує в іншій. Ми свідомо не використовуємо термін "перегляд Угоди" - ми говоримо про те, що Угоду треба привести у відповідність до реальності», - сказав віцепрем’єр.  За його словами, таким прикладом є плани щодо оновлення додатку до Угоди, який охоплює сектор юстиції, свободи та безпеки: "Це буде справді революційна річ, яка стосуватиметься і захисту персональних даних, й боротьби з корупцією, і митних питань".

Він зазначив, що Україна зараз зосереджена на реформуванні митниці, встановленні більш прозорих правил перетину митного кордону. Для цього ухвалено низку євроінтеграційних законів (зокрема, про спільний транзит, авторизованих економічних операторів), скоро розпочнеться впровадження стратегії інтегрованого управління кордонами.

Віцепрем'єр наголосив, що Україна має намір запропонувати ЄС низку інших ініціатив, що поглиблюють відносини з Україною і відповідатимуть вимогам часу.

Водночас торговий представник України Тарас Качка зазначив, що Україна та ЄС 18-19 грудня проведуть в Брюсселі засідання комітету асоціації Україна-ЄС в торговельному складі, присвячене аналізу умов двосторонньої торгівлі. За його підсумками буде остаточно сформульована стратегія щодо оновлення та модернізації Угоди.

Говорячи про інші напрями розвитку торгівлі, Дмитро Кулеба зазначив, що вважає гарною перспективою поглиблення торговельних відносин з Китаєм.

 Довідково: Найближчим часом  на розгляд Верховної ради України планується винести законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення тиску на бізнес з боку органів ринкового нагляду». Це черговий крок до укладання Угоди про відповідність та прийнятність промислової продукції (Угоди ACAA або «промисловий безвіз».

Також для внесення технічних правок у національне законодавство, спрямованих на імплементацію відповідних норм ЄС та узгодження з чинними законами мають бути перевнесені та ухвалені проекти законів України "Про внесення зміни до статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі" та "Про внесення змін до Митного кодексу України» у зв’язку з ухваленням Закону України "Про стандартизацію";  Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо метрології та метрологічної діяльності".

На початку наступного року планується початок роботи місії ЄС з оцінки національного законодавства та інституційної спроможності для початку проведення переговорів для підписання Угоди АСАА.