Уряд ухвалив Стратегію розвитку національної системи крові в Україні

20 лютого Кабінет Міністрів України схвалив Стратегію розвитку національної системи крові.  

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України.

"Вперше в Україні Уряд прийняв рішення про системну трансформацію системи крові. Основна мета реалізації Стратегії - забезпечення рівноправного та своєчасного доступу пацієнтів до якісних та безпечних компонентів донорської крові у достатній кількості", — зазначили в МОЗ.

Стратегія передбачає запровадження європейських стандартів та практик діяльності системи крові. Нові підходи базуються на принципах безпечності, доступності, підзвітності, інноваційності та фінансової ефективності.

Згідно з документом, в Україні мають сформувати трирівневу систему крові: на національному, регіональному та госпітальному рівнях. Зокрема, на національному рівні вперше планують створити Трансфузіологічний центр. Він здійснюватиме функцію управління та координації системи крові та моніторингу її функціонування. На регіональному рівні центри крові централізовано заготовлятимуть, тестуватимуть, перероблятимуть, зберігатимуть та розподілятимуть донорську кров та її компоненти. Зі свого боку, відділення трансфузіології мають трансформуватись у лікарняні банки крові у складі закладів охорони здоров’я (госпітальний рівень).

Крім того, Стратегія передбає перегляд системи фінансування. Потенційно воно здійснюватиметься з кількох джерел: державний та місцевий бюджети, кошти міжнародних партнерів, а також за рахунок механізмів державно-приватного партнерства.

"У цілому за рахунок усіх можливих джерел фінансування реалізація запропонованого плану модернізації та підтримки нової національної системи крові оцінюється у приблизно 6,5 млрд грн до 2022 року", — зазначили в МОЗ.

Таким чином розвиток системи крові в Україні базуватиметься на безоплатному добровільному донорстві крові, як це відбувається у всіх розвинених країнах світу і зокрема в Європейському Союзі. В країні вперше впровадять єдиний національний реєстр донорів та електронну медичну інформаційну систему в установах системи крові та закладах охорони здоров’я для оперативного контролю обігу компонентів крові. Стратегія також включає проведення загальнонаціональних інформаційно-просвітницьких кампаній для популяризації добровільного безоплатного донорства крові.

На виконання Стратегії в Україні мають переглянути і розробити низку нових нормативно-правових актів, які врегулюють питання організації донорства, заготівлі, переробки, тестування, розподілу, транспортування та належного застосування донорської крові на нових принципах.

Нагадаємо, Уряд схвалив Національний план управління відходами до 2030 року.

Підготовлено за матеріалами Міністерства охорони здоров'я України. Оригінал статті читайте за посиланням