Урядовці та народні депутати обговорили план дій щодо захисту українців за кордоном

Сьогодні відбулось пʼяте засідання Робочої групи щодо захисту прав і свобод громадян України, які перебувають на території держав-членів ЄС та інших держав як тимчасово переміщені особи. Засідання відбулось під співголовуванням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної та Міністра соціальної політики Оксани Жолнович. 

Участь у зустрічі також взяли представники центральних органів виконавчої влади та народні депутати, зокрема Юлія Гришина, Павло Сушко, Олена Шуляк та інші. 

Учасники обговорили актуальні проблеми з якими зіштовхуються українські біженці за кордоном; визнання українських цифрових документів країнами-членами ЄС; забезпечення українських громадян документами, необхідними для законного перебування в країнах-членах ЄС, а також для повернення до України; та інше. 

Ольга Стефанішина поінформувала учасників про результати своєї зустрічі з Комісаром ЄС із внутрішніх справ Ільвою Йоханссон. Вона наголосила, що система тимчасового захисту для українців, яка сьогодні діє в ЄС, буде працювати до весни 2024 року.

«Громадяни України можуть повертатися до України та назад на територію Євросоюзу. Але у випадку довгострокового повернення, громадяни мають зніматись з реєстрації в ЄС та наново перереєстровуватись у разі повернення», – сказала Ольга Стефанішина та наголосила на важливості додаткової комунікації щодо безпекових умов в Україні при поверненні громадян на Батьківщину.  

Зі свого боку народні депутати представили аналіз за результатами їхніх моніторингових візитів до країн Європи. Як зазначається у представленому звіті, найбільш поширеними проблемами, з якими звертаються громадяни України до дипломатичних представництв та консульських установ, є: відновлення втрачених документів, оформлення документів на повернення в Україну, продовження дії закордонного паспорта, вписування дітей у паспорт, питання нотаріальних довіреностей. Парламентарі також акцентували увагу на важливості забезпечення наших громадян українською літературою, особливо дитячою, відкриття українських культурних центрів, а також забезпечення максимально якісної дистанційної освіти. Учасники узгодили проведення окремої зустрічі робочої групи для обговорення питань, пов'язаних з початком навчального року. 

Міністр соціальної політики розповіла про роботу над підготовкою законодавства щодо вирішення питання визнання за кордоном опікунства українськими громадянами над дітьми.

Зважаючи на підвищене навантаження на консульські установи у зв’язку з масовим виїздом украінських громадян, учасники засідання погодилися щодо важливості збереження та посилення кадрового забезпечення консульських установ за кордоном. Разом з тим, Ольга Стефанішина підкреслила необхідність максимального залучення спроможностей агенцій Організації Об'єднаних Націй, благодійних фондів та інших партнерів. 

«Робота в цьому напрямку вже ведеться, аби в ключових країнах допомагали агентства ООН », – сказала Ольга Стефанішина та запросила народних депутатів підтримувати належний рівень комунікації з ООН з цього приводу, зокрема через парламентські групи дружби.  

Під час засідання Міністерство цифрових трансформацій поінформувало про продовження діалогу з країнами ЄС щодо транскордонного визнання електронних документів України.