Верховна Рада повністю узаконила трансплантацію

28 лютого Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині" (№9461-д). Документ повністю знімає всі перешкоди у здійсненні пересадки органів.  

"1 січня 2019 року було введено в дію Закон Украни “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”. Однак положення цього Закону в реаліях не дають можливості здійснювати трансплантацію, оскільки на сьогодні ще не створена єдина державна інформаційна система трансплантації (ЄДІСТ), яка давала б можливість визначати автоматично співпадіння пари донор – пацієнт. Така система мала б визначати, кому першому здійснювати пересадку органу від померлого донора", – написала на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook в.о. голови Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Марія Іонова.

Ухвалений Парламентом Закон розмежовує функції замовника медичних послуг з трансплантації (їх має здійснювати Національна служба здоров’я) та координує організаційну діяльність у сфері трансплантації (її має здійснювати новий центральний орган виконавчої влади у сфері трансплантації). Крім того, документ визначає медичною послугою дефініцію “діяльність, пов'язана з трансплантацією”. За словами парламентарки, це дозволить Нацслужбі здоров’я оплачувати послуги з трансплантації в межах гарантованого пакету медичних послуг. Також Закон дозволяє сімейним лікарям отримувати згоду на посмертне донорство та включає до переліку осіб, які є близькими родичами, двоюрідних братів і сестер, дядьків, тіток і племінників.

"Чітко визначено що дозволяється донорство кісткового мозку від повнорідних братів або сестер віком до 18 років.  Конкретизується, що можливо здійснювати лише міждержавний обмін органами і в той же час надається право купівлі – продажу гемопоетичних стовбурових клітин, що дозволить нам впровадити операції з трансплантації кісткового мозку від неродинних донорів, яких можна буде віднайти і за межами України", – наголосила Марія Іонова.

До того ж, Закон відтерміновує створення єдиної державної інформаційної системи трансплантації до 1 січня 2020 року. До того часу в Україні не застосовуватимуть положення Закону, які стосуються ЄДІСТ.

Нагадаємо, Уряд ухвалив Стратегію розвитку національної системи крові в Україні