Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт, який забороняє дискримінацію в рекламі

3 березня 2021 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні ухвалила законопроєкт № 3427 «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі». «ЗА» проголосували 266 народних депутатів.

Документ удосконалює правове регулювання у галузі реклами щодо протидії дискримінації за ознакою статі, а також посилення захисту прав споживачів реклами. 

За даними громадських організацій, щорічно до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надходить понад 500 скарг щодо виявлених фактів дискримінації за ознакою статі у рекламі. Окрім того, зростає кількість судових справ щодо розгляду скарг на дискримінаційну за ознакою статі рекламу. Так, лише у 2019 році рекламодавці сплатили більше двох мільйонів гривень штрафів за розповсюдження дискримінаційної за ознакою статі реклами.

Законопроєкт пропонує внести зміни до Закону України «Про рекламу» щодо:

  • визначення понять «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі»;

  • посилення відповідальність за порушення законодавства про рекламу;

  • посилення захисту прав споживачів реклами.

Згідно з проєктом Закону, дискримінаційна реклама – це така, яка:

  • містить твердження та/або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою, та/або про стереотипність ролі чоловіка та жінки, що обмежує свободу життєвого вибору людини; 

  • принижує гідність людини за ознакою статі; 

  • демонструє насильство за ознакою статі; 

  • містить зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкту з метою привернення уваги споживача, та/або натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не мають прямого відношення до рекламованого продукту чи способу його споживання.

Відповідальність за дискримінаційну рекламу буде нести рекламодавець.

 

Довідково

Протидія дискримінації за ознакою статі є одним із зобов’язань України відповідно до Конвенції ООН з ліквідації усіх форм дискримінації щодо жінок, відповідні положення передбачені також Угодою про асоціацію України з Європейським Союзом, Стратегією гендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки, Глобальними цілями сталого розвитку ООН.