Європейська комісія опублікувала рекомендації для урядів, які допоможуть системам охорони здоров’я зберегти стійкість та спроможність у боротьбі з COVID-19. Рекомендації розроблені для країн-членів ЄС і країн-партнерів, зокрема для України.
Один із ключових аспектів в рекомендаціях Єврокомісії – забезпечити готовність лікарень:
-
Розробити і постійно оновлювати план дій у надзвичайних ситуаціях. Зокрема завчасно забезпечувати необхідним медичним обладнанням.
-
Визначити медичні заклади для легких, середньої тяжкості та важких форм захворювання.
-
Забезпечити навчання та перерозподіл медичних працівників у місця найбільшої потреби. Наприклад, у ЄС діє принцип, коли кваліфіковані медсестри та студенти-медики проводять обмін досвідом та практичними порадами, включаючи онлайн-семінари на національних рівнях та на рівні ЄС загалом.
-
Використовувати додаткові ресурси: тимчасово скасувати планові (не ургентні, від яких залежить життя і здоров'я) діагностичні та операційні процедури, перерозподілити працівників з цих напрямів, регулярно переглядати список медичних послуг тощо.
Важливо подбати про підтримку медперсоналу:
-
максимально перейти до електронних форм (зокрема йдеться про лікарняні листки);
-
надавати логістичну допомогу, організувати перевезення для медперсоналу, залучати готелі біля медзакладів для тимчасового розміщення медиків тощо;
-
дбати про психологічну підтримку для медичних працівників.
Європейська комісія також окремо виділила блок про роботу з пацієнтами:
-
Рекомендувати пацієнтам з симптомами захворювання альтернативні способи відвідування лікарень, щоб мінімізувати контакт з іншими пацієнтами (веб-сайти з інформаційною підтримкою та консультаціями медиків, додатки з інструкціями для пацієнтів тощо).
-
Рекомендувати пацієнтам самоізоляцію вдома під медичним наглядом до тих пір, поки їхнє самопочуття не покращиться.
-
Обмежити розповсюдження коронавірусу через заборону особистого відвідування лікарень родинами та друзями хворих пацієнтів.
Основні заходи, які рекомендує Європейська комісія, уже працюють в Україні. Уряд України продовжує роботу, щоби запобігти поширенню коронавірусу.
Нагадаємо, Європейський Союз виділить Україні 80 млн євро на протидію коронавірусу.