Як український виробник холодильників задає стандарти якості для ринку ЄС

Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності, і це значно полегшило налагодження співпраці в освітньому, культурному, бізнесовому та багатьох інших секторах. На європейських ринках з’являється все більше «Made in UA», а українські спеціалісти повертаються додому з дипломами провідних європейських вишів. Можливості відкритих кордонів стирають межі та відкривають новий простір для особистих, комерційних та суспільних досягнень. 

Цього разу історією успіху ділиться Дар’я Антоненко – операційний директор команії «Айсберг», що вже майже 30 років виробляє як серійне, так і за дизайнерськими проектами, холодильне обладнання для супермаркетів та гіпермаркетів для ринку країн ЄС та всього світу. В інтерв'ю, Дар'я розповіла про те, що потрібно для виходу на ринок ЄС, зацікавити покупців і торговельні мережі та просувати власний бренд у світі. 

Європейський ринок – це не щось недосяжне, і там є реальні умови для наших виробників. Потрібно лише не боятися та трудитися. Усе дуже просто

Закрита Росія та вимоги, які відкрили двері до Європи

Раніше не було стимулу робити наше обладнання відповідно до європейських стандартів. Та коли ринок Росії став закритий, ми переробили всю лінію так, щоби вона відповідала європейським стандартам: з енергоспоживання, з електрики тощо. Тому це змусило нас трошки попрацювати, щонайперше, над собою, що теж сприяло підвищенню конкурентоздатності на ринку. Тепер ми маємо продукцію, що відповідає міжнародним нормам сертифікації, і на сьогодні виробляємо одне з найенергоефективніших холодильних обладнань у світі, яке тепер є стандартом світових мереж. 

Ми також отримали можливість імпортувати комплектуючі з нульовим митом, і це відкрило нам двері на усі ринки не тільки ЄС, а й інших країн, тому що наша продукція стала конкурентоздатною на всіх світових ринках. Коли мова йде про складну техніку, то комплектуючі з великою інтелектуальною частиною виробляються переважно на території ЄС, 97% комплектуючих та матеріалів ми закуповуємо за кордоном. Раніше сплачували 11% за кожну деталь, привезену з ЄС. А можливість їх імпортувати, не сплачуючи ці відсотки, дозволяє мати нижчу собівартість продукції. Це велике досягнення особисто для нашого підприємства стало можливим завдяки Зоні вільної торгівлі з ЄС. В іншому випадку, я думаю, компанія залишалася б там, де була, й не зробила б ривок уперед, особливо щодо якості продукції.​ 

До чого готуватися, коли розширено кордони

Європа має справу з іншими холодильними агентами, нам довелося дуже старатися, щоби навчитися працювати з ними. Потрібні сертифіковані лабораторії, яких в Україні частіше за все немає. Потрібні спеціалісти, які готові це розробляти.

Нам довелося змінити велику кількість керівного персоналу, тому що люди не були готові до того, щоби змінювати насамперед себе. Це однаково справедливо як для досвідченої кампанії, так і для стартапу, який лише розпочинає свій шлях: умови ті ж самі, і все залежить лише від самих себе. Наші фахівці знають іноземні мови – говорять англійською, німецькою, турецькою. Для роботи з нашим найбільшим замовником, мережею Carrefour France, я вивчила французьку.

Майбутнє українських експортерів

Експортерам-початківцям необхідна інформаційна підтримка. Зараз з’явилася можливість допомоги екпортерам з боку Офісу просування експорту. А за допомогою мережі EEN українські виробники мають доступ до повного спектру інформаційних послуг: інтернет-бази підприємств різних країн, інформації про В2В зустрічі та про можливості консультативної та інноваційної підтримки. Підтримку також здійснює, наприклад, Торговельно-промислова палата та інші освітні структури.

З повною версією публікації, що підготовлена а рамках інформаційної кампанії "Євроінтеграція: сила можливостей", яка реалізується за підтримки проекту ЄС Association4U, можна ознайомитися на сайті видання The Point.