ЄБРР запускає в Україні проєкт зі створення онлайн-судів

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) розпочинає пілотний проєкт в Україні з надання допомоги у створенні онлайн-судів для розгляду позовів невеликої вартості (5-10 тис. євро). Концепцію та дорожню карту, які розроблять в Україні, використовуватимуть і в інших країнах, де інвестує ЄБРР.

Про це повідомляється на офіційній сторінці установи.

Пандемія коронавірусу посилила актуальність питання доступності судів. 

«17% МСП (малих та середніх підприємств) вважають суди «основною» або «дуже серйозною» перешкодою для їх діяльності. Витрати, пов'язані з судовим розглядом, є одними з найбільших бар'єрів для МСП», - говориться у повідомленні.

У Банку зазначають, що впровадження онлайн-судів у розвинених економіках, таких як Канада, Велика Британія чи Сполучені Штати Америки дало вражаючі результати.

Онлайн-суди дозволяють вирішувати спори дистанційно - від подання позову до винесення рішення. Також вони усувають непропорційні судові витрати та затримки у позовних вимогах невеликої вартості. 

Проєкт ЄБРР розпочнеться в Україні, де 49% компаній у Києві повідомили, що суди є основною або дуже серйозною перешкодою для їх діяльності. Для пілотного проєкту було обрано категорію справ від 5 000 до 10 000 євро.

Першим кроком ЄБРР розпочинає комплексну оцінку показників та стандартів діяльності судів на основі найкращих міжнародних, європейських та національних практик господарських судів. Розроблені стандарти та показники скерують та встановлять цільові показники ефективності для концепції онлайн-судів, яка буде розроблена у другому компоненті проєкту.

Відповідно, другий етап буде присвячений розробці концепції та плану розвитку онлайн-судів в Україні, висвітлюючи необхідні правові, технічні та бюджетні передумови їх створення. 

Довідково: 

За даними Світового банку, вартість вирішення комерційного спору через місцевий суд першої інстанції в Сербії становить в середньому 39,6% вартості позову, тоді як в Україні ця цифра становить 46,3%, а в Киргизькій Республіці – 47%.