ЄС допоміг впровадити систему аварійного реагування "РОДОС" у Чорнобильській зоні відчуження

Система "РОДОС" (RODOS), яка використовується для моделювання і прогнозування потенційних наслідків надзвичайних ситуацій, а також планування ефективного реагування, підвищує радіаційну безпеку в Україні. "РОДОС" була застосована для оцінки наслідків лісової пожежі в зоні відчуження у червні. Про це повідомили на прес-конференції 12 липня 2018 р. в Києві, організованій проектом ЄС "Розширення системи підтримки рішень РОДОС в Україні для Чорнобильської зони відчуження", повідомляє Представництво ЄС в Україні.

"Ефективність нового інструменту оцінки наслідків лісових пожеж на радіоактивно забруднених територіях є великим кроком у наших можливостях для вирішення екологічних проблем", - зазначив Леонід Табачний, Начальник Центру прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського гідрометеорологічного центру Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Система "РОДОС" розробляється широким науковим співтовариством, у тому числі вченими з України, за підтримки Європейської Комісії. Її встановили в національних центрах аварійного реагування у більш ніж 20 країнах Європи. В Україні система "РОДОС" впроваджується з 2011 року Технологічним інститутом Карлсруе (Німеччина) у тісній взаємодії з українськими дослідними інститутами, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною атомною енергогенеруючою компанією "Енергоатом"», Державною інспекцією ядерного регулювання України, Державним агентством України з управління зоною відчуження і ДСНС.

Систему "РОДОС" адаптували до українських умов у межах чотирьох проектів ЄС, загальний бюджет яких перевищує 2 млн євро. Вона встановлена на всіх атомних електростанціях (АЕС), включно з Чорнобильською АЕС, у Державній інспекції ядерного регулювання України, Центрі прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського гідрометцентру Державної служби з надзвичайних ситуацій, головних та резервних кризових центрах НАЕК "Енергоатом". "РОДОС" підключено до існуючих систем автоматичного радіаційного контролю. Вона використовує систему чисельного прогнозування погоди, розроблену в рамках проектів "РОДОС" для Українського гідрометцентру. "РОДОС" активно використовується в національних та міжнародних навчаннях.

Останній проект інтегрував "РОДОС" з системою автоматизованого радіаційного та метеорологічного моніторингу зони відчуження, яка експлуатується державним спеціалізованим підприємством "Екоцентр" (Чорнобиль) Державного агентства з управління зоною відчуження, у квітні 2018 року. Систему адаптували для оцінки потенційних наслідків пожеж в радіоактивно забруднених лісах, проходження смерчів через зону відчуження і повенів на річці Прип'ять в районі водойми–охолоджувача ЧАЕС.

Довідково

З 1991 р. Європейський Союз надав підтримку у підвищенні безпеки ядерної галузі України на суму понад 900 млн євро. Ці проекти включають підвищення безпеки експлуатації та обслуговування чотирьох українських атомних електростанцій, підтримку в створенні належної національної інфраструктури для поводження з радіоактивними відходами, інституційну підтримку українського ядерного регулюючого органу, фінансування нового безпечного укриття над пошкодженим реактором Чорнобильської атомної електростанції, а також низку соціальних проектів для підтримки громад, які стикаються з наслідками Чорнобильської аварії 1986 р.

Рубрика: