ЄС допоможе Україні реабілітувати сховища радіоактивних відходів

У листопаді в Україні розпочався трирічний проект Європейського Союзу щодо підвищення безпеки та подальшої реабілітації сховищ радіоактивних відходів, розташованих поблизу Києва, Харкова, Дніпра, Львова й Одеси.

Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні.

Бюджет проекту «Комплексна оцінка безпеки майданчиків з поводження з радіоактивними відходами, які експлуатує ДК УкрДО Радон, і проектування заходів з реабілітації проблемних сховищ» становить 1,4 мільйона євро.

«ЄС продовжує підтримувати Україну в розширенні інфраструктури поводження з радіоактивними відходами, відповідно до найкращої міжнародної практики і з метою забезпечити безпеку й радіологічний захист населення України та навколишнього середовища», - заявив під час стартової наради керівник проекту ЄС Ульф Розенґард.

Комплекс заходів передбачає переоцінку безпеки старих сховищ радіоактивних відходів та розробку технічних рішень для реабілітації найбільш проблемних з-поміж них. Бенефіціаром проекту стало Державне агентство України з управління зоною відчуження, а кінцевим користувачем – Державна корпорація «Радон».

«Радянські сховища радіоактивних відходів створювались поблизу густонаселених територій, що неприйнятно, згідно із сьогоднішніми стандартами безпеки. Цей проект кладе практичний початок роботам з проектування процесу реабілітації таких сховищ і переміщення відходів до Чорнобильської зони відчуження для безпечного захоронення», - зазначив, своєю чергою, перший заступник Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження Олег Насвіт.

ЄС фінансує проект у межах Інструменту співробітництва у сфері ядерної безпеки.

Довідково:
Державні міжрегіональні спецкомбінати Корпорації «Радон» відповідають за збирання, обробку та зберігання радіоактивних відходів, не пов’язаних з ядерним циклом. Ці об’єкти розташовані поблизу найбільших міст України – Києва, Харкова, Дніпра, Львова та Одеси. Вони були спроектовані за радянських часів. Відповідно до рішення Уряду, ці майданчики підлягають реабілітації, а радіоактивні відходи повинні бути вивезені з них до Чорнобильської зони відчуження і розміщені в спеціально спроектованих сховищах для безпечного захоронення.
Після Чорнобильської аварії ЄС розпочав програму з ядерної безпеки – спочатку в рамках фінансового інструменту Технічна допомога країнам Співдружності Незалежних Держав (ТАСІС), на зміну якому в 2007 р. прийшов Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки. Внесок Європейського Союзу в ядерну безпеку України, наданий через ці два інструменти, перевищив 950 млн. €.

Вартість прямої підтримки, наданої українській ядерній експлуатуючій організації ДП НАЕК «Енергоатом» та Державній інспекції ядерного регулювання України через програму 2+2, наближається до 300 млн. €. Крім того, вклад у довгострокове безпечне поводження з радіоактивними відходами, що утворились у результаті Чорнобильської аварії, відходами зняття з експлуатації Чорнобильської атомної електростанції та в довгострокове зберігання й захоронення радіоактивних відходів діючих енергоблоків України перевищує 600 млн. €.

Рубрика: