ЄС надасть 15,5 млн дол. США підтримки українським сільськогосподарським підприємствам та фермерствам

Європейський Союз надасть 15,5 млн дол. США допомоги українським сільським домогосподарствам, дрібним фермерам та малим сільськогосподарським підприємствам, у межах проєкту, що реалізується Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО). Проєкт спрямований на подолання збоїв в аграрному секторі, спричинених війною, зокрема підтримку функціонування, зміцнення та посилення ланцюжків доданої вартості у сільському, рибному та лісовому господарствах, а також їхню адаптацію до умов воєнного часу.

Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні. 

«Фінансування Європейського Союзу для цього проєкту ФАО спрямовано на відновлення або посилення довоєнного рівня функціональності сільськогосподарських ланцюжків доданої вартості. Це дозволить задовольнити потреби в продовольстві місцевого та внутрішньо переміщеного населення на заході країни та вирішити проблему продовольчої безпеки в усіх регіонах країни в найближчій та короткостроковій перспективі, а також матиме вирішальне значення для запобігання продовольчої кризи у 2023 році», – зазначив  керівник сектору сільського господарства Представництва ЄС в Україні, Крістіан Бен Хелл.

Проєкт спрямують на підтримку виробників Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської та частини Чернівецької областей через надання відповідних грантів для інвестицій на рівні фермерських господарств та ланцюжків доданої вартості у поєднанні з наданням дорадчих послуг і консультацій.

Програма інвестиційної підтримки запроваджуватиметься через Державний аграрний реєстр України (ДАР), гранти надаватимуть, починаючи з березня 2023 року сільськогосподарським виробникам та сільськогосподарським підприємствам у таких ланцюжках доданої вартості:

Львівська область:

  • Ягідництво

  • Овочівництво

  • Аквакультура

Закарпатська, Івано-Франківська та частина Чернівецької областей:

  • Гуцульська овеча бриндзя, захищене найменування походження (PDO)

  • Гуцульська коров'яча бриндзя, захищене найменування походження (PDO)

  • Закарпатський мед, захищене географічне зазначення (PGI)

  • Закарпатське вино 

«Цей проєкт спрямований на надання своєчасної підтримки сільськогосподарським виробникам та малим сільськогосподарським підприємствам, які мають гостру потребу у доступі до фінансування, технічних рекомендацій та консультацій з розвитку бізнесу, а також маркетингової інформації. У воєнний час ці інвестиції необхідні для забезпечення діяльності сільгоспвиробників, підтримки їхньої адаптації до мінливого середовища та закладання основ для сталого зростання», – зазначила керівниця проєкту, ФАО в Україні, Ганна Антонюк. 

Гранти розміром від 1 тис. до 25 тис. дол. США надаватимуть в українській гривні за актуальним обмінним курсом, а отримувачі допомоги повинні будуть зробити внесок у фінансування запропонованої інвестиції. Конкретні критерії відповідності та відбору, а також вимоги оприлюднять незабаром у межах комунікаційної кампанії. 

Проєкт зокрема передбачає надання допомоги Національній академії аграрних наук у збереженні унікальної національної колекції генетичних ресурсів рослин через переміщення до безпечного місця зберігання, а також покращення бази даних колекцій за допомогою сучасної ІТ-підтримки.

Довідково 

Нещодавня загальнонаціональна оцінка ФАО щодо впливу війни на сільське господарство та сільські домогосподарства показала, що кожен четвертий з 5 200 опитаних респондентів зменшив або припинив сільськогосподарське виробництво внаслідок війни.  

Завдяки проєкту, фінансованому ЄС, у березні-травні 2022 року надано екстрену сільськогосподарську підтримку для понад 6 000 сільських домогосподарств. Ця допомога задовольнила нагальні потреби населення у сільськогосподарських засобах виробництва, фінансуванні, насінні овочів та насіннєвій картоплі для виробництва продуктів харчування для власного споживання.