Зміни в свідомості українського суспільства щодо гендерної рівності вже є незворотними, – Іванна Климпуш-Цинцадзе на 2-му Жіночому конгресі

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе виступила на другому Українському Жіночому Конгресі у дискусійній панелі "Як впливають міжнародні зобов’язання на дотримання рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у сфері безпеки: український та світовий досвід". 

На цьогорічному Конгресі виступили впливові  політики України та міжнародні партнери. Мета заходу – об’єднати учасників та свідомих громадян довкола ідеї забезпечення гендерної рівності в різних сферах життя  українського суспільства.

"Гендерна рівність в країні – це засадничий принцип сталого розвитку будь-якого демократичного суспільства, – наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе. – Зміни на краще вже є незворотними. Українське суспільство готове та прагне змін в гендерному аспекті, в нас є свідомий запит на рівність. Про це свідчать і результати Національного опитування в Україні, проведеного цього року на замовлення мого Офісу".

Вона розповіла, що, за результатами опитування, 81% жінок та 73% чоловіків оцінили питання рівності чоловіків і жінок для себе як "важливу" та "дуже важливу" проблему. Окрім того, на запитання "Наскільки важливо для вас, щоб Україна стала повноцінно функціонуючою демократією?" значна більшість респондентів у кожному регіоні стверджує, що для них це "важливо" чи "дуже важливо". Загальнонаціональний рівень підтримки цього питання складає 81%.

Також Віце-прем’єрка зазначила, що виклики гендерної рівності у сфері безпеки і оборони є надзвичайно актуальним питанням в умовах воєнного стану та військової агресії Російської Федерації.

"Україна – єдина з 79 країн, яка ухвалила Національний план дій на виконання Резолюції Радбезу ООН 1325 "Жінки, мир, безпека" під час активної фази військового конфлікту", – зауважила Іванна Климпуш-Цинцадзе – "За останні два роки ми отримали значні позитивні зміни в цій царині, якими можемо пишатися. У вересні, після проміжної оцінки імплементації Національного плану дій, Уряд затвердив оновлений документ, що суттєво розширив групи осіб, потреби яких повинні враховуватися в роботі державних інституцій та коло проблем, на вирішення яких спрямована реалізація плану". 

Серед особливостей оновленого Плану Іванна Климпуш-Цинцадзе також назвала посилення інституціалізаціі. Згідно з ним, необхідно ухвалити відомчі та місцеві плани дій, визначити структурні підрозділи, фахівців, відповідальних за виконання Плану 1325. Наразі 15 областей та м. Київ мають свої плани з його реалізації. 

Також Віце-прем’єрка  відзначила покращення балансу представництва жінок і чоловіків у секторі безпеки та оборони, зокрема представництва жінок саме на керівних посадах. До цього в Плані йшлося  лише про збільшення представництва жінок. 

Окрім того, розширено цільову групу  Плану: додані такі категорії як жінки та чоловіки, які перебували в полоні, у т.ч. зазнали катувань, сім’ї осіб, які зникли  безвісти в ході конфлікту, вдови, учасники та учасниці  військової операції та їх родини. 

В оновленому Плані зосереджено увагу саме на гендерно-зумовленому насильстві, у тому числі сексуальному, пов’язаному з конфліктом, адже згідно з РезолюцієЮ РБ ООН 1820 сексуальне насильство є однією з тактик війни та загрожує міжнародному миру та безпеці. 

"Наразі починає свою роботу Міністерство в справах ветеранів, тому найближчим часом долучимо і його до реалізації Національного плану дій", - додала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Крім того, вона оприлюднила результати аналізу гендерних профілів областей, проведеного її Офісом на основі даних обладміністрацій. Дослідження, серед багатьох показників, також включало реалізацію програм реабілітації ветеранів АТО, в тому числі жінок.

"Найвищий відсоток проходження програм реабілітації жінками у Тернопільській області – 38 % та Івано-Франківській – 13,7%, а найнижчий зз– в Харківській та Донецькій – 3,1% та 4,8% відповідно, – зазначила вона. –  У Волинській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Полтавській, Чернігівській областях жодна жінка не пройшла реабілітаційної програми. У Полтавській та Закарпатській області – жодна людина не пройшла програми реабілітації. Тому є над чим працювати".

Довідково. Український Жіночий Конгрес – це громадська організація, яка формує порядок денний з гендерної політики для Верховної Ради України, Уряду, місцевих громад, приватного та громадського секторів та медіа-спільноти. Другий Український Жіночий Конгрес відбувається 7-8 грудня 2018 року у м.Київ за ініціативи Міжфракційного депутатського об’єднання у Верховній Раді України «Рівні можливості» та за підтримки міжнародних партнерів. У 9 дискусійних платформах беруть  участь понад 80 провідних українських та зарубіжних спікерів та експертів. Серед більше 500 учасників – найактивніші успішні жінки і чоловіки з політики, бізнесу, неурядових організацій та медіа.