Зубко: Незабаром буде ухвалено Нацплан управління відходами до 2030 року, що наблизить Україну до стандартів ЄС

В Україні має бути створена ефективна система управління відходами за європейськими стандартами, орієнтована на економіку замкненого циклу. Мова саме про управління, а не поводження. Це ціль Національної Стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, яка була розроблена у співпраці з міжнародними партнерами і затвержена Урядом. Це вимога часу, а також зобов’язання України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС та імплементації Директив ЄС. Про це сьогодні на першому засіданні Координаційної ради з реалізації Стратегії управління відходами в Україні до 2030 року зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, повідомляє прес-служба Міністерства.

Він зазначив, що на сьогоднішній день Україна за багатьма показниками значно відстає від Євросоюзу. «Якщо говорити про цифри, то, наприклад,  в Україні сьогодні спалюється – 2,7% твердих побутових відходів (ТПВ), а в ЄС цей показник — 26%; у нас переробляється лише  3,2% ТПВ, а в ЄС – 43%; захороняється в Україні  –  90% ТПВ, тоді коли в ЄС лише  31%. Реалізовуючи Стратегію управління відходами, маємо скоротити це відставання, а також досягти в Україні чітких цільових показників, які стосуються скорочення обсягів відходів, зокрема, і муніципальних, збільшення обсягів відходів, які спрямовуються на переробку, створення регіональних центрів тощо», — зазначив Геннадій Зубко.

Урядовець зазначив, що Національний план управління до 2030 року, який був презентований Мінприроди, має стати чіткою дорожною картою виконання Стратегії з таймінгом та відповідальними — як центральними органами влади, так і місцевою владою. Так в рамках виконання Плану найпершими завданнями є  ухвалення рамкового законодавства, яке імплементує сім Директив ЄС, а також розробка регіональних планів управління відходами. Далі — розбудова та модернізація інфраструктури управління відходами. «Разом з тим, місцевим органам влади та самоврядування не потрібно чекати ухвалення законодавства, а вже зараз рухатись паралельно. Це стосується залучення інвестицій, вивчення передових технологій, створення регіональних центрів. Потрібно перестати дивитись на питання відходів, як на проблему, а розглядати, як додаткові економічні та інвестиційні можливості. Вже зараз потрібно розробляти регіональні плани управління відходами, використовувати інструменти міжмуніципального співробітництва, готувати кадри, які працюватимуть у сфері управління відходами», — зазначив Геннадій Зубко.

Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що на сьогодні підписані міжмуніципальні декларації між ОТГ, згідно з якими вони фактично вже починають управляти відходами та збирати їх на визначених полігонах для подальшої переробки та утилізації. «Протягом найближчих тижнів ми очікуємо від органів місцевого самоврядування та ОДА конкретні пропозиції, зауваження і рекомендації для того, щоб затвердити на Уряді Національний план дій управління відходами до 2030 року», — пояснив Віце-прем’єр-міністр.