Хорватія ділитиметься з Україною досвідом мирної реінтеграції тимчасово окупованих територій

Хорватія є не лише важливим міжнародним партнером, а й другом України, який розуміє її виклики та проблеми, як ніхто інший. Про це Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила під час зустрічі з Прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем у Загребі, де вона перебуває з робочим візитом.

Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала Хорватії та особисто Прем’єр-міністру країни Андрею Пленковичу за послідовну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України в ЄС, ООН та НАТО. Особливо вона підкреслила вдячність хорватській стороні за включення України в Національну стратегію Республіки Хорватія зі співробітництва у розвитку на 2017-2021 роки, в якій Україну визначено однією з програмних держав, з якими Хорватія розвиватиме співпрацю.

Іванна Климпуш-Цинцадзе також зазначила, що Україна розраховує на підтримку Хорватії під час її головування в Раді Європи для вирішення проблеми прав людини в Криму. Віце-прем’єрка висловила сподівання на підтримку Хорватією української позиції щодо розгортання миротворчої місії ООН на всій окупованій території Донбасу, а також високо оцінила ініціативу Андрея Пленковича створити двосторонню групу для передачі Україні хорватського досвіду мирної реінтеграції тимчасово окупованих територій, наступне засідання якої заплановане на травень у Києві.  До функцій зазначеної двосторонньої групи входитиме, в тому числі, сприяння євроінтеграції України та розвиток двосторонньої співпраці в різних сферах, зокрема, в економічній.

"Ми хотіли б вивчити хорватський досвід інтеграції, зокрема, в процесі реформування, виконання вимог для вступу в ЄС, адаптації національного законодавства до стандартів ЄС, ведення переговорів з ЄС, а також організації всієї роботи з інтеграційного процесу всередині країни. Я вважаю, що двостороння робоча група дасть сильний імпульс цій роботі", – сказала Віце-прем’єрка.

Вона  також підкреслила важливість збереження і посилення санкцій проти Кремля як єдиного ефективного інструменту впливу на Росію. Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила сподівання, що Загреб зберігатиме вірність принципам міжнародного права та європейським цінностям при творенні й впровадженні політики ЄС і НАТО в контексті російської агресії проти України. 

Віце-прем`єр-міністр подякувала Хорватії за гуманітарну допомогу Україні та попросила поновити практику медичної реабілітації поранених українських бійців на хорватських термальних курортах.

Іванна Климпуш-Цинцадзе високо оцінила позитивну динаміку розвитку економічної співпраці між двома країнами, особливо в індустріальному та енергетичному компонентах. Вона закликала до участі хорватських підприємств в українських проектах і навпаки.

Віце-прем’єрка привітала плани Уряду Хорватії з реалізації великомасштабних проектів, спрямованих на забезпечення енергетичної стабільності в Центральній та Східній Європі, та висловила готовність України обговорити можливий формат участі України у цих проектах, зокрема, будівництві LNG-терміналу на острові Крк та Іонічно-Адріатичного газопроводу. Іванна Климпуш-Цинцадзе також підтвердила інтерес України до участі в Адріатично-Балтійсько-Чорноморській ініціативі, висунутій Президентом Хорватії.

"Україна є однією з найбільших країн Чорноморського регіону та має тісні історичні, політичні та економічні зв'язки з усіма державами-членами цієї Ініціативи. Ми вважаємо, що приєднання України до Ініціативи відповідає її інтересам та цілям, зокрема, у енергетичній складовій. Я сподіваюсь, що Хорватія підтримає наше бажання приєднатися до цієї Ініціативи", – сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Андрей Пленковіч підкреслив, що радий тому, що Україна готова взяти участь і зробити свій внесок у проект LNG-терміналу. "Це стратегічне завдання для Хорватії, але я думаю, що це може бути стратегічною справою також і для вас, оскільки цей проект може полегшити вашу ситуацію з енергетичною безпекою", – сказав Пленкович.

Він також зазначив, що наразі Хорватія має великий демографічний дефіцит, зокрема, брак кваліфікованих працівників. За його словами,  відповідні міністерства з української та хорватської сторін вже розпочали роботу над угодою про співпрацю у цій сфері. "Це може бути безпрограшною ситуацією. Я думаю, що така домовленість може бути дуже позитивною для обох країн", – зазначив хорватський Прем’єр-міністр.

Він також позитивно оцінив діяльність робочої групи з обміну досвідом щодо реінтеграції.