Інтерес норвезьких інвесторів до  України зростає, – Державний секретар МЗС Норвегії

Високий рівень політичного діалогу, який є зараз між Норвегією та Україною, закладає підґрунтя для плідної співпраці в економічній сфері. Про це заявив  Державний секретар МЗС Норвегії Аудун Халворсен під час зустрічі з Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванною Климпуш-Цинцадзе.

За його словами, Норвегія зацікавлена у поглибленні економічної співпраці з Україною. Бізнесові зв’язки, які активно розвиваються між компаніями двох країн на базі Торгово-промислових палат, поглиблюються, а норвезькі інвестори позитивно оцінюють розвиток бізнес-середовища в Україні. Аудун Халворсен зазначив, що оптимістичні очікування інвесторів мають бути підкріплені впевненістю, оскільки найбільш важливою характеристикою країни для інвестування є передбачуваність. "Кілька позитивних бізнес-кейсів одразу є сигналом для інших інвесторів, перші торують дорогу наступним", – додав Державний секретар МЗС Норвегії. За його словами, найбільший інтерес норвезькі інвестори виявляють до енергетичного сектору України, зокрема, щодо інвестування в "зелену" енергетику та енергоефективність.

Аудун Халворсен також розповів про те, що Норвегія братиме активну участь в роботі Міжнародної конференції щодо реформ в Україні, яка відбудеться у Копенгагені 27 червня, і також готова до подальшого поглиблення співпраці з Україною у різних сферах двосторонніх відносин.

Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що підтримка Норвегією України є конкретною та практичною, і такі стосунки є підґрунтям для подальшого поглиблення двосторонніх відносин.  "Ми дуже задоволені рівнем розвитку двосторонніх відносин між Україною та Норвегією, що вкотре підтвердили результати останнього візиту до Норвегії Президента України Петра Порошенка. Ми цінуємо створення у квітні парламентської Групи дружби з Україною при Стортингу (Парламенті – ред.) Норвегії, яке демонструє стратегічну важливість відносин між нашими країнами", – зазначила вона. Сторони також коротко обговорили запланований  на друге півріччя  візит до України Міністра закордонних справ Норвегії Іне Еріксен Сьорейде, а також запланований на вересень  візит новопризначеної Голови Стортингу Норвегії Тоне Вілхелмсен Трьоен.

Віце-прем'єрка подякувала представнику Норвегії за послідовну і практичну підтримку, яку його країна надає Україні від початку російської агресії. Йдеться, зокрема, про значний внесок Норвегії в проекти Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та допомогу у рамках трастових фондів НАТО у напрямках реабілітації поранених українських військових, розмінування, а також зміни військової кар’єри на професійну цивільну. Окрім того, за результатами перемовин норвезької сторони та керівництва Міністерства  охорони здоров’я України планується створення реабілітаційного центру для людей, що перенесли інсульт, на базі одного з українських санаторіїв. Передбачається, що цей проект створить стандарт для майбутніх реабілітаційних центрів в Україні. Остаточне рішення про його реалізацію стане відоме у серпні-вересні 2018 р.

Аудун Халворсен зазначив, що дотримання принципів міжнародного права є надзвичайно важливим для Норвегії, тому підтримка України в складні  часи агресії з боку східного сусіда є логічною та природньою з боку цієї скандинавської країни.

Віце-прем’єрка звернула особливу увагу Аудуна Халворсена на те, що цього року Україна вшановує 85-ту річницю Голодомору 1932-1933 років та закликала Норвегію визнати ці події геноцидом проти українського народу і засудити злочини сталінського режиму з точки зору спільних європейських цінностей.

Довідково.

Загальний обсяг фінансової допомоги Норвегії за останні 4 роки становить понад 140 млн дол. США. Її пріоритетними напрямами визначені реформа судової системи та державного управління; сприяння розвитку торгівлі та євроінтеграції; питання енергетики, енергоефективності та ядерної безпеки;  гуманітарна допомога.

Обсяг норвезьких інвестицій в українську економіку складає 7,23 млн дол. США. Найбільшу зацікавленість норвезькі інвестори виявляють до енергетичного сектору. Зокрема, керівництво компанії Scatec Solar висловлює намір протягом найближчих двох років створити кілька комплексів сонячних електростанцій в Україні загальною потужністю від 200 до 300 МВт. У разі реалізації цих планів загальний обсяг інвестицій Scatec Solar в Україну сягне від 200 до 300 млн євро, що фактично стане першою за останні десятиліття багатомільйонною інвестицією Норвегії в українську економіку.