Попри інтенсивний політичний діалог з ЄС, ми досі не маємо насиченого діалогу між громадянськими суспільствами, – Іванна Климпуш-Цинцадзе

Довгий час Україна перебувала в парадигмі «Схід – Захід». Після Революції Гідності ми стали несподіванкою навіть для деяких сусідів, адже набуваємо суб`єктності. Про це заявила Віце-прем`єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, виступаючи на конференції "Україна – ЄС: коли зникають кордони" в Ужгороді.

"Ми маємо інтенсивний політичний діалог із західними сусідами, безвіз забезпечує міжлюдські контакти. Але досі немає насиченого діалогу між науковцями, митцями, громадськими організаціями, експертними групами. Нещодавно я мала зустріч з угорськими журналістами, і це був їхній перший візит до Києва за всю кар`єру, – сказала Іванна Климпуш-Цицандзе. – Ми досить довго дивилися на Центральну Європу, як на джерело натхнення, але не бачили окремих країн з їхніми інтересами. І нас так само розглядали, як частину пострадянського світу". Тепер, вважає Віце-прем`єрка, коли держава набуває суб`єктності на міжнародній арені, треба переглянути статус-кво у питаннях громадянства, мови, історії, символів тощо, а також вчитися формувати відносини із сусідами на основі взаємоповаги.

Вона зазначила, що Україна показала, що може конструктивно вести діалог, не забуваючи про свій національний інтерес і враховуючи інтереси сусідів. Водночас не варто недооцінювати третю сторону – Кремль, який використовує будь-які можливості для руйнування європейської єдності та дискредитації України. "Тут, на Закарпатті, були спроби "запалити" регіон, і ми знаємо, що ниточки ведуть до РФ. Але ці спроби зазнали поразки, в тому числі через мудрість закарпатців і вміння жити в злагоді", – підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Конференція "Україна – ЄС: коли зникають кордони", організована Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій за підтримки ЄС. У заході взяли участь також заступник Голови Закарпатської ОДА Віктор Мікулін, Почесний консул Чеської Республіки в Ужгороді Отто Ковчар, науковці, журналісти, представники бізнесу та громадських організацій області.