Україна зацікавлена в поглибленні діалогу і розвитку торгівлі з Албанією, – Іванна Климпуш-Цинцадзе

Україна готова до інтенсифікації відносин, поглиблення політичного діалогу та обговорення питання вільної торгівлі з Албанією. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час зустрічі з Державним міністром Албанії у справах діаспори Панделі Майко.

За словами Віце-прем’єр-міністра, українська сторона готова аналізувати можливості для укладення Угоди про вільну торгівлю в рамках двосторонньої Міжурядової комісії з питань торговельно-економічного співробітництва. Проект положення про таку комісію в листопаді минулого року албанська сторона передала Україні для подальшого опрацювання. "Міжурядова комісія з питань торговельно-економічного співробітництва, робота над створенням якої триває, має стати гарною основою для початку переговорів про створення зони вільної торгівлі між Україною та Албанією", – зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.

За словами Віце-прем’єр-міністра, Україна також готова відновити роботу Почесного консульства Україні в Тірані. Виведення політичних відносин на новий рівень є спільним інтересом обох держав, адже економічна співпраця має значний потенціал до зростання.

Своєю чергою Панделі Майко наголосив на тому, що інтенсифікація двосторонньої співпраці на сьогодні є надзвичайно актуальною, позаяк взаємний товарообіг зростає, дедалі більше українців відкривають Албанію як туристичний напрямок. Держміністр також наголосив на тому, що Албанія є однією з тих балканських країн, які беззаперечно підтримують Україну в протидії російській агресії. Окрім того, він нагадав, що албанська сторона залишається зацікавленою в обміні візитами з Україною на високому та найвищому рівнях. Зокрема, 22-23 лютого очікується візит міністра закордонних справ Албанії до України.

Міністр також розповів, що з минулого року в кількох школах Півдня України, де мешкає значна кількість представників албанської діаспори, запроваджено факультативне викладання албанської мови за програмою, затвердженою Міністерством освіти України. На даний час в цих школах албанську мову викладають випускники албанських університетів, оскільки в Україні не готують фахівців з албанської мови. Тому, за словами Міністра, актуальним є питання відкриття кафедри албанської мови в одному з вищих навчальних закладів України. Існує попередня домовленість відкрити таку кафедру в Харківському національному університеті ім. Каразіна. Окрім того, за словами албанського Міністра, Харківський національний університет радіоелектроніки та Тіранський державний політехнічний університет уклали меморандум про підготовку для Албанії фахівців з інформаційної безпеки на базі українського ВНЗ.

Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила вдячність албанській стороні за її чітку і послідовну підтримку територіальної цілісності і суверенітету України, зокрема, за приєднання до санкцій проти Російської Федерації.

Довідково

За даними Державної служби статистики України, у січні-жовтні 2017 р. обсяг українсько-албанського товарообігу становив близько 21,8 млн дол. США. Зокрема, експорт становив 16,5 млн дол. США, а імпорт склав 5,3 млн дол. США. Позитивне для України сальдо становить близько 11,1 млн дол. США. Основу експортних поставок з України в Албанію складають чорні метали, добрива, жири та олії, цукор і кондитерські вироби.