До всіх записів

Випуск №100 від 22 липня 2024 року

22.07.2024

Євроінтеграційний дайджест №100
View this email in your browser


Шановні читачі!

Ви отримали дайджест від Офісу Віцепремʼєр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, який підготовлений за підтримки проєкту ЄС Association4U. Цей випуск охоплює період 15 - 22 липня 2024 року та містить найголовніші новини, повʼязані з європейською інтеграцією країни та підтримкою ЄС. Сподіваємося, добірка буде для Вас цікавою та корисною.

До Києва з першим робочим візитом прибула Консультативна група високого рівня з питань вступу України до ЄС

Візит розпочався з зустрічі з Віцепрем’єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною, яка є головним переговірником української делегації на перемовинах з ЄС щодо вступу.

Група складається з 11 колишніх єврокомісарів, міністрів та послів з Ісландії, Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії, Норвегії, Швеції та Данії із власним досвідом вступу їх країн до ЄС.

«Ми вдячні Північно-Балтійській групі за цю ініціативу, та раді вітати вас вперше у Києві. Тепер, коли процес вступу України до ЄС формально розпочався, перед нами стоїть новий виклик – рухатися вперед, зберігаючи високий темп. Сьогодні ми обговорили архітектуру переговорного процесу та наших очікувань від кожного з етапів. Високо цінуємо ваші знання та готовність працювати разом з Україною на цьому шляху, заглибитися в кожен вимір функціонування держави, щоб зробити європейську мрію мільйонів українців реальністю. Попереду 2 дні, насичених зустрічами з міністерствами, парламентарями та громадянським суспільством і я впевнена, що вони допоможуть вам глибше зрозуміти усі процеси», – заявила Віцепрем’єрка.

Учасники обговорили очікування України у контексті вступу до ЄС, пріоритети та календар, а також можливості взаємодії з Консультативною групою на цьому шляху. Експерти групи зокрема розповіли як їхній досвід може допомогти Україні просуватись динамічно у процесі вступу до ЄС.

Візит організовано у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Детальніше

22.07.2024

Верховна Рада України протягом тижня ухвалила низку євроінтеграційних законопроєктів

Так, у першому читанні Верховна Рада ухвалила:

  • №9596, покликаний встановити нульову ставку податку на викиди двоокису вуглецю для установок, які використовують біопаливо як єдиний вид палива.

Рішення сприятиме розвитку української біоенергетики та переходу на альтернативні джерела енергії. Детальніше 

У другому читанні та в цілому Верховна Рада ухвалила:

  • №11355 «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення», що імплементує Директиву 2010/75/ЄС.

Законопроєкт покликаний зменшити промислове забруднення і в результаті сприяти покращенню стану довкілля. Детальніше 

Єврокомісія позитивно оцінила виконання Україною умов Плану України

Європейська Комісія надала позитивну оцінку індикаторам, які Україна виконала у межах Плану України для Ukraine Facility до ІІ кварталу 2024 року. 

Це відкриває шлях до спрямування Україні 1-го регулярного траншу (який надається за умови виконання індикаторів) у розмірі понад 4 млрд євро. Рішення також має бути ухвалене Радою ЄС. 

Україна виконала всі дев'ять індикаторів, передбачені Планом України. Реформаційні заходи охоплюють управління державними фінансами, державними підприємствами, бізнес-середовище, енергетику. 

Загалом до держбюджету України вже надійшло 7,9 млрд євро у межах програми Ukraine Facility: 6 млрд євро перехідного фінансування та 1,9 млрд євро безумовного фінансування. Очікується, що наступний транш Україна отримає восени 2024 року. Детальніше 

17.07.2024

Україна та Чехія підписали низку документів за підсумками спільних консультацій урядів

Так, за підсумками спільних консультацій урядів України та Чеської Республіки були підписані дві важливі угоди у сфері оборонної промисловості. Зокрема, в Україні буде побудований новий патронний завод. Друга угода — виробництво штурмових гвинтівок компанії Colt CZ Group в Україні. Це угода між Česká zbrojovka та відповідним українським підприємством.

За підсумками переговорів Україна та Чехія також підписали ще 5 угод та меморандумів, зокрема: 

  • Угода між Україною та Чехією про співробітництво у сфері боротьби зі злочинністю і забезпечення публічного порядку та безпеки.
  • Меморандум про наміри щодо співробітництва у сфері енергетики. Зокрема, щодо реалізації проекту транспортування різних видів нафти через нафтопровід «Південна Дружба».  
  • Меморандум між Державним космічним агентством України та Міністерством транспорту Чехії, що передбачає новий рівень співробітництва у сфері розвитку космічної промисловості.
  • Меморандум про партнерство та співробітництво між Фондом державного майна України та Управлінням представництва уряду у справах власності.
  • Меморандум між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством охорони здоров’я Чеської Республіки. Серед пріоритетних сфер співпраці — реалізація проектів з будівництва реабілітаційних центрів, оснащення українських лікарень новим сучасним обладнанням. Детальніше 

16.07.2024

Бельгія профінансує проєкти відбудови в Україні на 150 млн євро

Відповідну Угоду про технічне та фінансове співробітництво було підписано під час онлайн-зустрічі Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Прем’єр-міністра Бельгії Александера Де Кроо.

Згідно з угодою, Бельгія профінансує проєкти відбудови в Україні на 150 млн євро. Зокрема, кошти будуть спрямовані на відновлення енергетичної та соціальної інфраструктури у Київській і Чернігівській областях.

Підписана угода спрощує реалізацію спільних програм і проєктів, сприятиме відновленню, економічному і соціальному розвитку нашої держави. Також згідно з угодою, Бельгійська агенція розвитку Enabel відкриє своє представництво в Україні. Детальніше 

17.07.2024

​​Україна та Молдова обговорили очікування та плани у контексті наступного етапу переговорного процесу про вступ до ЄС

Про це йшлось під час консультацій Віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної з молдовською делегацією на чолі з Віцепрем’єр-міністеркою з питань євроінтеграції Молдови Крістіною Герасімов, яка прибула з робочим візитом до Києва.

«На обох наших країнах лежить величезна відповідальність за збереження високої динаміки процесу розширення ЄС; ми розуміємо, наскільки важливо для наших країн не збавляти темп внутрішніх трансформацій, процесу адаптації національного законодавства до права ЄС. Попереду багато роботи, як у Брюсселі, так і в наших столицях», – сказала Ольга Стефанішина, зазначивши, що обидві країни ставлять перед собою амбітні цілі та графіки у рамках переговорного процесу.

Віцепремєрка Молдови привітала Україну з досягненнями на шляху євроінтеграції, та висловила підтримку та солідарність з українським народом в умовах продовження повномасштабної війни.

Сторони обговорили формат та підходи до підготовки двосторонніх зустрічей у межах скринінгу, поділилися власним досвідом щодо розбудови архітектури переговорного процесу та ухвалення законодавства. Детальніше 

15.07.2024

Ольга Стефанішина зустрілася з керівниками компаній-членів Федерації роботодавців України

У фокусі розмови – взаємодія влади та бізнесу під час переговорного процесу про членство України в ЄС. Зустріч відбулася з ініціативи Федерації роботодавців України.

Віцепрем’єрка поінформувала керівників компаній про календар переговорного процесу та адаптацію українського законодавства до європейських норм. Вона окреслила можливі шляхи залучення бізнесу до переговорного процесу.

Також під час зустрічі обговорили:

  • Режим вільної торгівлі і формування нової рамки торгівлі між Україною та ЄС на період ведення переговорів;
  • Бачення Уряду щодо майбутніх переговорів за «чутливими» для українського та європейського бізнесу темами;
  • Інтеграція українських виробників до Єдиного ринку ЄС, перспективи запровадження «промислового безвізу». Детальніше

19.07.2024

Україна отримає 200 млн євро від ЄБРР на посилення енергетичної безпеки

Україна отримає відповідні кошти (ЄБРР) на підтримку НАК «Нафтогаз України» у створенні стратегічних резервів природного газу і підтримку енергетичної безпеки. Відповідний Договір гарантії підписали Міністр фінансів України Сергій Марченко та Керуючий директор ЄБРР у справах України та Молдови Арвід Тюркнер.

З початку повномасштабного вторгнення допомога ЄБРР у всіх напрямах сягнула майже 4 млрд євро. Банк значно збільшив обсяги фінансування України відтоді, як росія розпочала повномасштабну війну, і має намір продовжувати інвестувати в Україну від 1,5 до 2 млрд євро щорічно. Детальніше

16.07.2024 

Литва передасть Україні енергетичне обладнання на понад 50 млн євро

До складу гуманітарного вантажу, переданого компаніями, входить понад 300 одиниць найважливішого обладнання, зокрема з  Вільнюської ТЕЦ-3, яке допоможе у відновленні енергетичної інфраструктури України.

З березня 2022 року Україна отримала з Литви 80 вантажів енергетичного обладнання загальною вагою понад 1 445 тонн, зокрема потужні автотрансформатори, трансформатори струму та напруги, силові трансформатори, електростанції резервного живлення та інше устаткування для проведення ремонтів. Детальніше 

18.07.2024

Схвалено всі подані Україною проєкти у межах програми «Механізм «Сполучення Європи»

Проєктні заявки 16 липня були схвалені Координаційним Комітетом програми. Йдеться про такі проєкти: 

  • «Інтеграція залізничної системи України в транспортну систему ЄС. 1 етап». Передбачає вдосконалення залізничної мережі та розвиток колії 1435 мм для забезпечення технологічної сумісності та підвищення пропускної спроможності залізничної інфраструктури.
  • «Організація транспортних потоків з метою підвищення пропускної спроможності інфраструктури, безпеки та ефективності послуг з перетину кордону на спільній дорозі Румунія-Молдова-Україна ПП Галац/Джурджулешти/Рені». Реалізація дозволить забезпечити безперервність руху між вказаними пунктами пропуску. 
  • «Українська річкова інформаційна служба на р. Дунай – УкрРІС на р. Дунай». Передбачає створення та впровадження річкової інформаційної служби на українській частині річки Дунай, у тому числі її інтеграцію до порталу EuRIS та CEERIS проєкту RIS COMEX, а також забезпечення належного рівня безпеки судноплавства та надання гармонізованих інформаційних послуг суднам на внутрішніх водних шляхах. 
  • «Інтегрована модернізація європейської мережі CNS». Фокус – відновлення аеронавігаційної галузі України та подальша модернізація інфраструктури зв’язку, навігації, спостереження та аеронавігаційної інформації. Детальніше

17.07.2024

У Києві відбувся дводенний тренінг для державних службовців, залучених у процес вступу України до ЄС у сфері верховенства права

Участь у заході взяло близько 30 представників міністерств, відомств та державних установ України.

У перший день тренінгу, українські держслужбовці розглянули, зокрема, такі питання:

  • Виклики на різних етапах процесу вступу до ЄС;
  • Досвід попередніх хвиль розширення;
  • Вимоги та виклики в межах розгляду переговорних розділів 23 та 24;
  • Взаємодія з партнерами з ЄС та принципи ефективних переговорів про вступ до Євросоюзу;
  • Роль DG NEAR та галузевих генеральних директоратів у процесі вступу.

Другий день було присвячено обговоренню статусу наближення України до стандартів верховенства права та викликів на цьому шляху, було проведено симуляції переговорного процесу з учасниками переговорних груп.

Сесії проводяться експертами Нідерландського інституту міжнародних відносин Клінгендаль (Clingendael Institute), відповідальними за розроблення та впровадження програми. Фахівці мають досвід проведення тренінгів високого рівня з питань вступу до ЄС для країн Західних Балкан, а також спеціалізованих дипломатичних тренінгів та тренінгів з питань взаємодії з ЄС для України та Молдови. Детальніше

18.07.2024

Для нового політичного періоду ЄС, розширення знову стає ключовим принципом і найважливішою політикою

Про це заявила Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина під час свого онлайн виступу на конференції «Наступні кроки у процесі вступу до ЄС», організованій Державною канцелярією Республіки Молдова за участі урядовців країн Західних Балкан.

«Україна, і Молдова, що успішно відкрили переговори про вступ з ЄС, набули тісніших зв'язків з Європою, прагнучи відстоювати принципи демократії та верховенства права. Це було головним натхненням для наших країн рухатися в напрямку членства в Європейському Союзі. Для України цей процес, перш за все, знаменує повернення до своїх витоків, до свого європейського дому. Тому жодні виклики, які постають у цьому процесі, не будуть надто важкими для нас», – зазначила Віцепрем’єрка.

Вона висловила подяку Молдові та особисто Віцепрем’єр-міністерці з питань євроінтеграції Крістіні Герасімов, яка днями з командою відвідала Київ, щоб синхронізувати кроки та очікування у рамках наступного етапу процесу вступу – офіційного скринінгу українського законодавства на відповідність праву ЄС.

У межах заходу обговорили, зокрема, такі питання:

  • Методологія переговорів про вступ до Європейського Союзу;

  • Ключові документи в процесі вступу;

  • Планування процесу вступу та правове наближення;

  • Залучення громадянського суспільства та ЗМІ до процесу вступу та інформування громадськості. Детальніше

18.07.2024 

Трансформації, необхідні для реалізації європейського вибору українців, не мають тривати десятиліття

Про це заявила Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина під час публічної дискусії: «Процес вступу України до ЄС: як рухатися ефективно та швидко» за участі міжнародних експертів з євроінтеграції.

Захід відбувся з нагоди першого візиту Консультативної групи високого рівня з питань вступу України до ЄС – колишніх єврокомісарів, міністрів та послів з Ісландії, Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії, Норвегії, Швеції та Данії із власним досвідом вступу їх країн до ЄС.

Обговорили, зокрема, подальші пріоритетні кроки України у процесі переговорів про вступ до ЄС, а також виклики на цьому шляху. Учасники панельних дискусій сфокусували увагу на ключових аспектах представлення української позиції в Брюсселі та інших країнах-членах ЄС, навігацію в переговорному процесі та очікування від процесу розширення Євросоюзу як такого. Детальніше 

22.07.2024

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК
ЗМІНИТИ АДРЕСУ ДЛЯ РОЗСИЛКИ
ВІДПИСАТИСЯ ВІД РОЗСИЛКИ
Підписатися на дайджест                                     
Переглянути попередні випуски 
 
Дякуємо за інтерес до євроінтеграційних реформ та бажаємо безпечного і тихого тижня!
 
Facebook
Twitter






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Office of Vice Prime Minister of Ukraine for European and Euro-Atlantic Integration · Hrushevskogo 12/2 · Kiev 01000 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp