До всіх записів

Випуск №67 від 27 листопада 2023 року

27.11.2023

Євроінтеграційний дайджест №67
View this email in your browser


Шановні читачі!

Ви отримали дайджест від Офісу Віцепремʼєр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, який підготовлений за підтримки проєкту ЄС Association4U. Цей випуск охоплює період 20 - 27 листопада 2023 року та містить найголовніші новини, повʼязані з європейською інтеграцією країни та підтримкою ЄС. Сподіваємося, добірка буде для Вас цікавою та корисною.

Україна продовжує працювати над наближенням законодавства до європейського щодо захисту нацменшин

Відбулися консультації за участю представників Уряду, Верховної Ради, Офісу Президента з представниками національних меншин стосовно проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах».

Глава Уряду Денис Шмигаль підкреслив, що шлях України в Європейський Союз — це щоденна й злагоджена робота всіх гілок влади, які продовжують працювати над наближенням українського законодавства до європейського. 

«Ми й далі будемо демонструвати прогрес у цьому напрямку. Наразі розроблені зміни до законів. Там врахована думка представників різних етнічних спільнот України. Адаптований досвід та практики інших європейських держав», — підкреслив Прем’єр-міністр.

Детальніше

24.11.2023


Україна отримала десятий транш масштабної макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі 1,5 млрд євро

Цього року до держбюджету України надійшло вже 16,5 млрд євро пільгових позикових коштів МФД. Загальний обсяг фінансування в межах програми передбачено у 18 млрд євро. Кошти спрямовуються на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, що дозволяє підтримувати макроекономічну стабільність в турбулентних умовах військового стану.

Фінансування надається на пільгових умовах: термін погашення кредиту складає 35 років, відсотки та інші платежі за обслуговування боргу замість України компенсуватимуть країни ЄС. 

Очікується, що останній транш макрофінансової допомоги на 2023 рік Україна отримає до кінця грудня цього року за умови виконання Україною погоджених сторонами умов структурної політики.

Детальніше

22.11.2023


Ухвалена низка законопроєктів


Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкти:

  • №10203-1 про зміни до ЗУ «Про НАБУ» щодо посилення інституційної спроможності НАБУ. Мета – посилення гарантій інституційної та операційної незалежності НАБУ. Це забезпечується, зокрема, шляхом збільшення осіб начальницького складу для підвищення ефективності та результативності роботи органу в частині попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних та інших кримінальних правопорушень, віднесених до його підслідності.
  • №10262 про зміни до ЗУ «Про запобігання корупції» щодо розширення повноважень НАЗК. Мета – скасування обмежень повноважень НАЗК стосовно продовження перевірки активів, які вже пройшли перевірку, та щодо перевірки майна, набутого декларантами до призначення на посаду державної служби. Детальніше
  • №8329, який вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з ратифікацією Стамбульської конвенції. Передбачає введення адміністративної відповідальності за сексуальне домагання, насильство за ознакою статі та неповідомлення про вчинення домашнього насильства щодо дитини. Детальніше
  • №5629 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо застосування обмежувальних заходів протидії домашньому насильству. Спрямований сприяти вирішенню питань щодо напрацювання ефективних засобів контролю в контексті протидії домашньому насильству, які відстежують виконання кривдником вимог обмежувальних приписів та заходів і стосуються заборони наближатися до потерпілої особи. Детальніше

В цілому ухвалені:

  • №0232 про ратифікацію Угоди між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, з іншої сторони, про участь України у програмі Союзу «Механізм «Сполучення Європи». Це дозволить залучити фінансування ЄС для підтримки розвитку високопродуктивних, стійких і ефективно взаємопов’язаних транс’європейських мереж у сферах транспорту, енергетики та цифрових послуг.
  • №9024-д про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів. Мета – посилення енергетичної безпеки України та забезпечення безперервного постачання нафти та нафтопродуктів на внутрішній ринок держави, у разі виникнення кризової ситуації на ринку, шляхом створення рівня мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів.

Детальніше

Ще один крок на шляху України до Єдиного цифрового ринку ЄС – у Парламенті зареєстровано законопроєкт щодо імплементації норм європейського законодавства з питань роумінгу

Мета законопроєкту – наблизити законодавство України до відповідних acquis ЄС, визначених у Доповненні XVII-3 до Угоди про асоціацію та створити умови для практичної інтеграції України до Єдиного цифрового ринку ЄС через отримання Україною режиму внутрішнього ринку з ЄС в частині послуг роумінгу та  приєднання до єдиної роумінгової зони «Роумінг як вдома».

Спільна роумінгова зона України та ЄС не тільки сприятиме вільному спілкуванню за домашніми тарифами на території спільної роумінгової зони як для українців на території ЄС, так і для громадян ЄС під час відвідування України, але й покращить інвестиційний клімат для бізнесу у сфері електронних комунікацій, оскільки українські суб’єкти господарювання здобудуть високий ступінь довіри, працюючи з європейськими партнерами за єдиними правилами відповідно до законодавства ЄС. 

Детальніше
20.11.2023


Україна залучить від Німеччини 2 млрд грн для підтримки економіки

Уряд під час засідання ухвалив рішення, яке дозволить залучити грант від Німеччини на суму майже 2 млрд грн (50 млн євро) для підтримки економіки. 

«Ці кошти допомагають Уряду продовжувати фінансувати одну з найбільш успішних програм підтримки бізнесу – програму пільгового кредитування «5-7-9», – зауважив Прем’єр-міністр.
Детальніше
24.11.2023


Словенія готова виділити до 5 млн євро грантових коштів на відбудову інфраструктурних об’єктів

Проєкти відбудови можуть бути подані до Центру міжнародного співробітництва та розвитку Словенії (CMSR). Грантові кошти покриватимуть до 50 % вартості проєкту. CMSR має значний досвід у реалізації проєктів відновлення у різних країнах світу. З 2007 року успішно реалізовано понад 120 проєктів за підтримки Уряду Республіки Словенія.

Процедура подання проєктів:

  • Подання цифрової заявки (проектної пропозиції) через сайт CMSR;
  • Оцінка проєктних пропозицій:
  • Презентація проєкту фінансисту;
  • Затвердження Радою CMSR та Урядом Словенії;
  • Укладання донорської угоди.

З початку повномасштабної війни Словенія надала Україні вже 4,3 млн євро гуманітарної допомоги і ще 1 млн євро на фінансування гуманітарної ініціативи “Grain from Ukraine”. 
Детальніше
23.11.2023


На дільниці від Мостиської до Львова побудують євроколію шириною 1435 мм

Згідно з підписаним меморандумом Укрзалізницею та Агентства США з міжнародного розвитку USAID допоможе модернізувати дільницю від станції Мостиська, яка знаходиться на кордоні з Польщею, до Львова (Скнилів). Першим етапом стане створення техніко-економічного обґрунтування проєкту.

Подальший проєкт розвитку включатиме сполучення євроколії з Ужгородом, Ковелем, Чернівцями, а на більш пізньому етапі – з Києвом та сходом України. Також USAID сприятиме подальшій інтеграції української залізниці до системи TEN-T.

Детальніше
24.11.2023


У 10-ту річницю початку Революції Гідності Київ відвідав Президент Європейської Ради Шарль Мішель

У межах свого візиту високопосадовець ЄС зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським. Участь у зустрічі взяла Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина.

«Хороша зустріч із Президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. І в такий важливий для нашої країни день – у День Гідності та Свободи. Радий усім результатам нашої великої роботи, усіх нас – парламенту, уряду – щодо імплементації всіх рекомендацій Європейської Комісії. Розраховуємо на потужне рішення в грудні», – наголосив Президент України.

Детальніше
21.11.2023

 

Рішення ЄС щодо відкриття переговорів з Україною покаже, що розширення є реальністю і ключем до безпечної Європи, – Ольга Стефанішина в Австрії

Ольга Стефанішина зустрілася з Міністром у справах ЄС та конституції в Уряді Австрії Кароліною Едтштадлер у місті Відень, Австрія.

Учасники зустрічі обговорили прогрес України на шляху реформ, розширення ЄС та підтримку українців в умовах продовження жорстокої війни росії.

Віцепрем‘єр-міністерка підкреслила, що українське суспільство є «головним наглядачем» за процесом реформ, не дозволяючи жодних зволікань та хитань у прийнятті рішень, що наближають Україну до членства в ЄС. «Ми рухаємося швидко, бо це є вимогою суспільства», - заявила Ольга Стефанішина.

Окремо йшлося про наступні кроки на шляху реформ, зокрема і ті, які визначені у звіті Єврокомісії. 
Детальніше
23.11.2022

Ольга Стефанішина зустрілась із делегацією депутатів Бундестагу

Очолив німецьку делегацію Голова Комітету з питань Європейського Союзу в Бундестазі (Зелені) Гофрайтер Антон Ґергард.

Учасники обговорили, зокрема, рішення Європейської Комісії рекомендувати Європейському Союзу відкрити переговори з Україною щодо членства, а також подальші кроки у сфері реформ.

«Важливо оцінювати Україну через призму не лише поточного року, але 10-річного шляху трансформацій. Багато елементів реформ, які є частиною зобов'язань інших країн-кандидатів на вступ до ЄС, були вже успішно реалізовані за цей час в Україні. Так, попереду ще довгий шлях. Але я впевнена в його успіху, адже протягом усього шляху нас підтримує, супроводжує і надихає українське суспільство, яке вже стало справжнім вартовим наших реформ і перетворень, а також нашого шляху до Європейського Союзу», – підкреслила Віцепремʼєрка.

Сторони також обговорили питання реформи Європейського Союзу в контексті процесу розширення. Німецькі депутати підкреслили, що підтримують європейські прагнення України та бачать у них можливість для посилення Європейського Союзу. Детальніше
21.11.2023
 


Ольга Стефанішина: Ми починаємо щорічний марафон проти насильства

В Ірпені відбувся масштабний забіг «Діємо на користь постраждалих» з нагоди старту акції «16 днів активізму проти насильства». Організатори забігу – ГО «UA Experts» за ініціативи Офісу Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та підтримки ООН Україна.

Участь у забігу взяли близько 1500 громадян. Серед них – урядовці, представники депутатського корпусу, керівники міжнародних організацій та дипломатичних представництв, громадські та культурні діячі, а також місцеве населення всіх вікових категорій.

«Ми починаємо не лише 16 днів активізму проти насильства, ми починаємо щорічний марафон. Сподіваюсь, що кожного року ми будемо збиратись на площах України та світу для того, щоб показати громадянам, які потребують допомоги, що вони можуть на неї розраховувати, і що ми не замовчуємо злочини насильства», – зазначила Ольга Стефанішина під час відкриття забігу.

Окрім того, естафета була передана іншим містам України та представникам української діаспори у США (Чикаго). Цей забіг увійшов у книгу Рекордів України як наймасовіший на підтримку постраждалих від насильства. Детальніше

26.11.2023

 

Україна рухається у сфері гендерної рівності на рівні з ЄС

Про це заявила Віцепрем'єрка Ольга Стефанішина під час спеціальної панелі «Жіноче лідерство: політичні, економічні та соціальні виклики й перспективи у процесі вступу України до ЄС» на сьомому Українському жіночому конгресі. Участь в обговоренні також взяла Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Віцепрем'єр-міністерка зауважила, що протягом багатьох років держава встановлювала високу планку щодо реалізації політики гендерної рівності та підкреслила, що ратифікація Стамбульської Конвенції, до прикладу, стала кроком назустріч європейським цінностям. Вона також зауважила, що нині, коли йдеться про відновлення, зелену трансформацію, розвиток євроінтеграційного потенціалу, формування програми Україна-НАТО, гендерна політика та інклюзивність є наскрізними пріоритетами на всіх рівнях держави. Детальніше
22.11.2023


45 постраждалих українців евакуйовано на лікування та реабілітацію до спеціалізованих клінік Європи

Загалом від початку війни у межах співпраці МОЗ та Єврокомісії за підтримки ВООЗ, уряду Польщі та багатьох міжнародних партнерів вдалося евакуювати спеціалізованим медичним транспортом із різних міст України до закордонних клінік 4060 українців.

Так, минулого тижня було евакуйовано 24 пацієнти до Австрії, Німеччини, Литви, Нідерландів, Норвегії, Польщі та Іспанії. У групі евакуйованих – пацієнти з травмуваннями, зокрема з Івано-Франківська та Запоріжжя. Також у групі є травмована жінка, яка постраждала разом із сімʼєю внаслідок атаки ракетою. Її дитина також травмована, чоловік, на жаль, загинув. Крім того, у групі є онкопацієнти з Києва, Кропивницького, Харкова.

Ще 21 пацієнта евакуйовано цього тижня на лікування та реабілітацію до Латвії за урядовою програмою країни. Детальніше
24.11.2023


Єдність означає протистояння тим, хто намагається накласти вето на майбутнє Європи, – Ольга Стефанішина

Ольга Стефанішина виступила на спеціальному заході «Європейська стратегія щодо України: ціна поразки без переваг перемоги», організованому Німецькою радою з міжнародних відносин (DGAF), у Берліні, Німеччина.

«Перше питання, яке я чую сьогодні тут від моїх колег: які настрої в Україні? В Україні нічого не змінилося. Ми все ще ведемо війну, все ще захищаємося. Наші люди все ще гинуть, наші Збройні Сили все ще боронять нас. Наша рішучість залишається незмінною. Але змінюється глобальний наратив», – підкреслила Віцепрем’єрка.

З її слів, надзвичайно важливо, щоб глобальний фокус уваги щодо України залишався так само незмінним. Адже наша перемога є ключовою умовою для забезпечення безпеки та сталого миру на всьому європейському континенті.

Ольга Стефанішина нагадала про Формулу Миру з 10 кроків, представлену Президентом України Володимиром Зеленським у листопаді 2022 року на саміті лідерів «Групи двадцяти». Сьогодні всі 27 лідерів ЄС, Всі 31 країна-член НАТО одностайно підтримали Формулу Миру. Для обговорення Формули проведено 3 раунди консультацій більш ніж з п'ятдесятьма країнами. Очікуються рішення держав щодо управління конфіскованими активами російської федерації. Детальніше

24.11.2023

Ольга Стефанішина пояснила, чому швидкість вступу України до ЄС не можна порівнювати з досвідом інших країн

Чи може Угорщина заблокувати процес? На які компроміси з Угорщиною готова піти Україна? Чому через вступ України до ЄС Євросоюз має змінитися сам?

Що для України пріоритетніше: вступ до ЄС чи вступ до НАТО? Про це та інше – дивіться у відео


Ольга Стефанішина прокоментувала законопроєкт щодо змін до деяких законів щодо врахування експертної оцінки Ради Європи щодо прав національних меншин (спільнот) 

Віцепрем’єрка прокоментувала ухвалення урядом проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах». 

Вона наголосила, що більше року проводились різні консультації з представниками національних спільнот, іноземними партнерами, Венеційською Комісією та Єврокомісією щодо законодавчого забезпечення прав національних меншин. 

Підготовлені пропозиції щодо змін у законодавство, які:

  • забезпечать, що права меншин не «рамкові», а реалізуються на практиці. Для цього передбачили зміни до законодавства про мову, рекламу, медіа, освіту;
  • змінять підхід до обовʼязкового вивчення української мови у школах з класами викладання мовою національних меншин. Перехід від квотного принципу до визначення конкретних обовʼязкових предметів та можливості їх розширення;
  • жодна зі змін не передбачає зміни статусу державної мови. 

Детальніше

25.11.2023

Оголошено конкурс для громад на встановлення відновлюваних джерел енергії

За результатами конкурсу буде відібрано 16 громад, які отримають фінансування у розмірі 30-50 тис. євро на встановлення сонячних панелей та теплових насосів в будівлях громадського користування. 

Такі інновації допоможуть забезпечити енергетичну автономність громадських будівель та скоротити навантаження на центральну енергетичну систему країни. 

У конкурсі можуть взяти участь:

  • деокуповані громади, що зазнали руйнувань, зокрема пошкодження енергетичної інфраструктури;
  • залежні від вугілля громади, зокрема моно-міста з перехідною вугільною залежністю;
  • громади, які прийняли значну кількість українців, які шукали прихистку від бойових дій.

Заявку на конкурс потрібно надіслати за посиланням

Умови конкурсу та критерії відбору громад за посиланням

Кінцевий термін подачі заявок: 3 грудня 2023 року. 

Конкурс реалізується за підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та Міністерство енергетики України в рамках проєкту «Відновлювані джерела енергії для сталості України», що виконується компанією GIZ за дорученням Уряду Німеччини. Детальніше

 

Триває відбір проєктів з відновлення в межах Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком

Пропозиції по проєктах можуть подаватися органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад територіальних громад.

Від громади може бути подано лише один об'єкт, який не затверджено до фінансування коштом інших джерел фінансування.

Відбір проєктів здійснюється відповідно до таких напрямів:

  • будівництво, реконструкція або капітальний ремонт громадських будівель: закладів освіти, закладів охорони здоров’я, центрів надання адміністративних послуг, центрів безпеки громадян, адміністративні будівлі органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади;
  • будівництво, реконструкція, капітальний ремонт критичної інфраструктури: водопостачання, водовідведення, теплопостачання;
  • будівництво, реконструкція, капітальний ремонт будівель для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та осіб, які втратили його внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф.

Кінцевий термін подачі: до 20 грудня 2023 року включно.

Детальніше

21 листопада Україна відзначила 10-ту річницю початку Революції Гідності

21 листопада 2013 року студенти, журналісти і громадські діячі вийшли на головну площу Києва (Майдан), аби висловити свою незгоду з відмовою тодішнього уряду президента Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС. 

Українці зробили фінальний вибір – розбудовувати своє демократичне європейське майбутнє. Українські громадяни виходили на мільйонні мітинги з прапорами ЄС і саме тоді, наша українська сміливість та стійкість вперше вразили всю Європу і нагадали про силу єдності.

Повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство права — саме ці спільні із європейцями цінності вивели наших співгромадян на холодні осінні вулиці 10 років тому, і які ми відстоюємо, незважаючи ні на що, сьогодні, у жорстокій війні росії проти України. 

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК
ЗМІНИТИ АДРЕСУ ДЛЯ РОЗСИЛКИ
ВІДПИСАТИСЯ ВІД РОЗСИЛКИ
Підписатися на дайджест                                     
Переглянути попередні випуски 
 
Дякуємо за інтерес до євроінтеграційних реформ та бажаємо безпечного і тихого тижня!
 
Facebook
Twitter






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Office of Vice Prime Minister of Ukraine for European and Euro-Atlantic Integration · Hrushevskogo 12/2 · Kiev 01000 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp