До всіх записів

Випуск №93 від 3 червня 2024 року

03.06.2024

Євроінтеграційний дайджест №93
View this email in your browser


Шановні читачі!

Ви отримали дайджест від Офісу Віцепремʼєр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, який підготовлений за підтримки проєкту ЄС Association4U. Цей випуск охоплює період 27 травня - 3 червня 2024 року та містить найголовніші новини, повʼязані з європейською інтеграцією країни та підтримкою ЄС. Сподіваємося, добірка буде для Вас цікавою та корисною.

Ключові етапи вступу України до ЄС – інфографіка

За два роки після подачі заявки на членство в ЄС Україні вдалось досягти історичного результату – отримати рішення ЄС про відкриття переговорів про вступ нашої держави до Євросоюзу.

Що таке переговори про вступ до ЄС, з яких частин і етапів вони складаються, які ми вже пройшли, де ми зараз та наступні кроки – в інфографіках.

Щоб полегшити розуміння складного процесу вступу, ми вказуємо тільки ключові етапи (кожен з яких можна було б розбити на багато підетапів). Детальніше


31.05.2024

Завершено перший етап офіційного скринінгу Єврокомісії

Європейська Комісія завершила пояснювальні сесії з Україною та Молдовою – країнами-кандидатами на вступ до ЄС.

Пояснювальні сесії Єврокомісії – це перша частина процесу перевірки відповідності законодавства України та Молдови до права ЄС.

У період з лютого по травень проведено 32 пояснювальні сесії, які стосувались усіх переговорних розділів, розподілених на 6 кластерів. Від України було залучено більше 80 органів державної влади та державних установ в межах 32 делегацій. Також, до перегляду зустрічей мали змогу долучитися парламентарі та представники експертного середовища.

Очікується, що з липня 2024 року Єврокомісія розпочне наступний етап скринінгу – двосторонні зустрічі з країнами-кандидатами, під час яких Україна представлятиме стан наближення національного законодавства до законодавства ЄС по кожному переговорному розділу.

Завершальним етапом офіційного скринінгу буде представлення Європейською Комісією звіту про стан відповідності законодавства України праву ЄС по кожному переговорному розділу. Детальніше

03.06.2024

Проведено завершальні три пояснювальні сесії Єврокомісії щодо переговорних розділів права ЄС у межах офіційного скринінгу

Минулого тижня відбулись такі пояснювальні сесії:

  • 29 травня – розділ 16 «Оподаткування». Зокрема, йшлося про пряме та непряме оподаткування, а саме податок на додану вартість (ПДВ) та акцизні збори, сфери застосування, визначення та принципи ПДВ; акцизи на тютюнові вироби, алкогольні напої та енергоносії.
  • 30 травня – розділ 13 «Рибальство та аквакультура». Розглянути питання: ринкової політики щодо продукції рибальства та аквакультури, перевірки та контроля, можливості риболовлі та спортивної риболовлі (коли спійману рибу відпускають), незаконного, непідзвітного та нерегульованого рибальства та інше.
  • 31 травня – розділ 22 «Регіональна політика та координація структурних інструментів» та розділ 33 «Фінансові та бюджетні положення». Під час розгляду розділу 22 йшлося про: законодавчу архітектуру (нормативно-правові акти, делеговане законодавство, імплементаційні акти, рішення), програми співпраці ЄС, макрорегіональні стратегії, системи управління та контролю, механізми аудиту та інше. У межах розділу 33 йшлося про фінансові ресурси, необхідні для фінансування бюджету ЄС, відповідну адміністративну спроможність для належної координації та забезпечення правильного розрахунку, збору, сплати та контролю власних ресурсів. Детальніше

01.06.2024

Закарпатське вино отримало офіційне географічне зазначення

Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував нове географічне зазначення – «Закарпаття/Закарпатське вино». 

Це зазначення буде використовуватися для білих, рожевих та червоних вин, вироблених на території південно-західної частини Закарпатської області, де Паннонська рівнина переходить у схили Карпат.

Так, українське закарпатське вино має шанс стати високоякісним продуктом з усталеними традиціями виробництва, який вийде на європейський ринок і представлятиме Україну на міжнародній арені. Детальніше

31.05.2024

Розраховуємо на початок офіційного переговорного процесу ЄС з Україною в червні

Про це наголосила Віцепремʼєрка Ольга Стефанішина під час зустрічі з директором Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR) Гертом Яном Купманом.

Ольга Стефанішина нагадала про висновки Європейської Ради від 21-22 березня, які запрошують Раду ЄС швидко ухвалити переговорні рамки і розпочати офіційний переговорний процес без зволікань. «Україна виконала 4 рекомендації ЄС, що не потребує додаткових звітів Єврокомісії про прогрес нашої держави».

Також йшлося про захист прав національних меншин (спільнот). Урядовиця наголосила, що забезпечення та посилення захисту прав нацменшин залишається безумовним пріоритетом для України. Детальніше

29.05.2024

Ольга Стефанішина зустрілася з Генеральним секретарем Європейської Комісії Ілзе Юхансон

Сторони обговорили очікування затвердження переговорної рамки та проведення Першої міжурядової конференції у червні за головування Бельгії в ЄС, залучення українських державних службовців України в межах програми секондменту в інституціях ЄС, а також можливість приєднання України у статусі спостерігача до Європейської мережі державного управління (EUPAN) та Агенції з фундаментальних прав (FRA).

Окрім того, сторони приділили увагу питанням усунення обмежень пропускної спроможності кордонів України з ЄС. Також Ольга Стефанішина наголосила на необхідності активізувати механізм Цивільного захисту ЄС для актуальних потреб Державної служби з надзвичайних ситуацій, пов’язаних із подоланням наслідків російських ракетних ударів та обстрілів. Детальніше

29.05.2024

Ольга Стефанішина зустрілася з Міністром закордонних справ Естонії Маргусом Цахкною

Окремо під час зустрічі обговорили і рух України євроінтеграційним шляхом. Ольга Стефанішила відзначила, що Європейська Комісія нещодавно завершила пояснювальні сесії в межах офіційного скринінгу з Україною. Тепер, ми очікуємо на якнайшвидше затвердження запропонованої Єврокомісією переговорної рамки і проведення міжурядової конференції уже в липні цього року, зазначила Ольга Стефанішина: «Переконана, що ми продовжимо динамічно рухатись на цьому шляху. Україна виконала всі кроки, необхідні для запуску переговорів щодо вступу в ЄС вже у липні цього року». Детальніше

03.06.2024

Австрія зробить внесок у 5 млн євро до Фонду підтримки енергетики України

Кошти буде спрямовано на відновлення енергетичних об’єктів, що постраждали від нещодавніх російських атак. Це вже другий внесок Австрії до Фонду підтримки енергетики. Перший внесок австрійської сторони до Фонду становив 10 млн євро. За ці кошти було придбано парову турбіну для однієї з ТЕЦ, оливу, а також спецтехніку – автогідропідйомники, екскаватори-навантажувачі, бурильно-кранові установки, автопідйомники, стріловий повноповоротний кран.

Наразі сума внесків до Фонду підтримки енергетики, анонсованих та вже перерахованих, зросла до понад 438 млн євро. Детальніше

21.05.2024  

Ольга Стефанішина звернулася до учасників Українського безпекового форуму (Ukraine Security Forum)

Під час робочого візиту до Брюсселя Віцепремʼєрка закликала учасників Форуму посилити дипломатичну роботу та задіяти всі можливі і неможливі інструменти для посилення ППО України, своєчасного надання та поставок бронетехніки, боєприпасів, артилерії тощо.

Форум організований в межах проєкту «Українська ініціатива», започаткованого аналітичним центром Friends of Europe. Проєкт об'єднує впливових політиків, експертів, громадських діячів та представників бізнесу для для адвокації стратегічної необхідності довгострокової політичної та військової підтримки України та її євроатлантичних амбіцій. 

Ольга Стефанішина подякувала присутнім за підтримку у фокусі уваги до українського порядку денного та зусилля для подальшої мобілізації світової підтримки для України. Детальніше

29.05.2024

Ольга Стефанішина – студентам Інституту міжнародних відносин: не обмежуйте себе у виборах і рухайтеся відповідно до своїх цілей усіма можливими шляхами

Під час виступу на Міжнародному форумі «Людський капітал – основа національного євроінтеграційного процесу і сталого відновлення», Віцепремʼєрка поділилась зі студентами історією свого кар’єрного шляху та зокрема порадами, необхідними для ефективної роботи в державному секторі.

Урядовиця зауважила, що лідерство – це насамперед про уміння ухвалювати рішення і щодо себе, і щодо тих викликів, цілей, які ти ставиш. Попри внутрішні обмеження, попри страх.

«Зараз, під час триваючої повномасштабної війни, я розумію, що неможливих речей немає. Немає таких перешкод, яких не можна подолати, і цілей, яких не можна досягти. Деякі шляхи коротші, деякі довші, як, наприклад, наша перемога – це довгий шлях, але він незворотній. Шлях до лідерства – в ухваленні власних рішень та сміливості брати за них відповідальність», – підкреслила Ольга Стефанішина.

Віцепрем’єрка зокрема поділилась зі студентами досвідом формування власної команди та корисними «лайфхаками». Детальніше

31.05.2024 

Уряд затвердив ліцензійні умови щодо діяльності із заготівлі та тестування донорської крові та її компонентів

Затвердження ліцензійних умов – важливий крок України на шляху євроінтеграції, який посилює контроль держави за діяльністю суб’єктів системи крові (центри крові), як постачальників донорської крові та її компонентів, що використовуються для лікування пацієнтів.

Так, держава не лише посилює контроль за усіма виробничими процесами в закладах системи крові, а й гарантує безпеку та якість донорської крові та її компонентів для кожного пацієнта, який їх потребує, на рівні, що еквівалентний чинному в країнах Європейського Союзу. 

В основі ліцензійних умов покладено вимоги законодавства Європейського Союзу, а саме Директиви № 2002/98/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 27 січня 2003 року, що встановлює стандарти якості та безпеки забору, тестування, обробки, зберігання та розповсюдження крові людини та її компонентів, а також вносить зміни до Директиви № 2001/83/ЄС.

Наразі центри крові отримують ліцензію лише на медичну практику (для можливості здійснення медичного обстеження донорів перед донацією), та не мають змоги отримати спеціальної ліцензії, яка б відображала всю специфіку їхньої діяльності. Йдеться про весь процес: від заготівлі донорської крові та її компонентів до їхнього розподілу чи реалізації в заклади охорони здоров’я.  Детальніше

30.05.2024

На експорт шести видів агропродукції до ЄС діятимуть нові правила

З 5 червня запрацюють оновлені правила безмитної та безквотної торгівлі агропродукцією з ЄС, що діятимуть рік. На деякі агропродукти встановлені квоти з розрахунку середнього показника врожаю за другу половину 2021 року та 2022-2023 роки.

Це стосується шести видів продукції: цукру, яєць, м'яса птиці, кукурудзи, крупи, меду.

На експорт цукру до ЄС квота на рівні 262 тис. тонн вже вичерпалась.

«З 1 червня Урядом запроваджено нульову квоту на цукор, яка діятиме до кінця року. Але українські агровиробники продовжують експортувати цукор в країни Африки, Близький Схід, Великобританію», – зауважив виконувач обов’язків Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Загалом, за його словами, виробництва цукру для внутрішнього споживання достатньо. 

Він наголосив, що ЄС – найбільший торговельний партнер України. В 2023 році близько 60% агропродукції було експортовано до країн ЄС.  Детальніше

30.05.2024

7 червня у Києві відбудеться Форум національних меншин (спільнот) України: європейська перспектива, діалог, захист прав

Захід присвячений стану реалізації реформи з удосконалення українського законодавства у сфері етнополітики, а також забезпеченню прав національних меншин (спільнот) України в умовах триваючої війни.

Мета заходу:

  • забезпечити простір для діалогу, обговорення передового досвіду, викликів і можливостей, пов’язаних із забезпеченням прав національних меншин та їхньої інтеграції в українське суспільство;
  • сприяти ініціативам щодо розробки та реалізації політики у цій сфері;
  • обговорити шляхи реалізації реформ у сфері забезпечення прав національних меншин у контексті інтеграції України до ЄС.

Серед учасників форуму:

  • Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції;
  • Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України;
  • Олег Немчінов, Міністр Кабінету Міністрів України;
  • Катаріна Матернова, Посол Європейського Союзу в Україні;
  • Халвард Горсет, Голова Департаменту з питань антидискримінації Ради Європи;
  • Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
  • представники громадських організацій національних меншин (спільнот) та інші.

Початок заходу о 9:30.

До уваги представників ЗМІ: акредитація на форум – за посиланням. Кількість місць обмежена.

Онлайн-трансляція заходу українською та англійською мовами буде здійснюватись на Facebook-сторінці Офісу. Детальніше

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час візиту у Брюссель розповіла телеканалу ICTV про:

  • підсумки засідання Ради Україна-НАТО на рівні послів та підготовка до Саміту Альянсу у Вашингтоні;
  • очікування щодо ухвалення переговорної рамки про членство України в Європейському Союзі та проведення Першої міжурядової конференції;
  • результати двосторонніх зустрічей в межах робочого візиту у Брюссель.
ЗАЛИШИТИ ВІДГУК
ЗМІНИТИ АДРЕСУ ДЛЯ РОЗСИЛКИ
ВІДПИСАТИСЯ ВІД РОЗСИЛКИ
Підписатися на дайджест                                     
Переглянути попередні випуски 
 
Дякуємо за інтерес до євроінтеграційних реформ та бажаємо безпечного і тихого тижня!
 
Facebook
Twitter






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Office of Vice Prime Minister of Ukraine for European and Euro-Atlantic Integration · Hrushevskogo 12/2 · Kiev 01000 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp