Делегація України на чолі з Ольгою Стефанішиною взяла участь у другій двосторонній сесії Україна-ЄС
Зустріч тривала в Брюсселі з 17 по 19 вересня та присвячена переговорному розділу 23 «Судова влада та основоположні права» (Кластер 1 «Основи процесу вступу до ЄС»). Українська делегація представила доповіді за трьома блоками: «Судова влада», «Антикорупційна політика» та «Основоположні права».
«Ми наближаємося до процесу вступу до ЄС на найскладнішому етапі нашої трансформації. Водночас маємо переконатися, що ухвалене законодавство виконується належним чином, що інституції функціонують і що вони ефективні. На цьому шляху є багато кроків, і ми їх робили і будемо робити разом з вами. Головна сила нашого діалогу полягає в тому, що Європейський Союз підтримує український народ відтоді, як громадяни вийшли на Майдан Незалежності боротись за європейське майбутнє. Це було зроблено заради Європи та європейських цінностей, і весь цей шлях трансформації ми пройшли разом. Тож нам є що оцінювати, є що вдосконалювати, але я переконана, що ми пройдемо цей шлях з вашою підтримкою», – зазначила Ольга Стефанішина під час свого виступу у перший день сесії. Детальніше
17-19.09.2024
|
|
У Києві відбулися переговори Президента України Володимира Зеленського з Президенткою Європейської Комісії Урсулою фон дер Ляєн
Участь у зустрічі взяла Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
На порядку денному зустрічі:
- Оборона України та посилення військової підтримки;
- Захист та відновлення обʼєктів енергетичної інфраструктури;
- Повноцінне використання коштів Європейського фонду миру та Фонду підтримки України на підтримку Сил оборони;
- Повне використання заморожених російських активів;
- Посилення санкцій проти російської федерації.
Володимир Зеленський окремо подякував Урсулі фон дер Ляєн за оголошення надання енергетичної підтримки Україні розміром 160 млн євро, з яких 100 млн євро – із доходів від заморожених російських активів.
Президент також відзначив спільну роботу заради повної реалізації Формули миру. За його словами, потрібно максимально посилити Україну, щоб уже цього року провести другий Саміт миру. Окремо йшлося про процес інтеграції України до ЄС. Детальніше
20.09.2024
|
|
Єврокомісія запропонувала надати Україні кредит Макрофінансової допомоги розміром 35 млрд євро
Європейська Комісія запропонувала комплексний пакет фінансової допомоги, що складається з Механізму кредитної співпраці з Україною обсягом 45 млрд євро та виняткової Макрофінансової допомоги (Macro-Financial Assistance) у вигляді кредиту обсягом 35 млрд євро.
Пакет підтримки передбачає отримання надприбутку від знерухомлених російських активів. Такий підхід буде вперше застосовано Європейським Союзом та лідером Групи Семи в настільки структурований спосіб та в таких масштабах. Він забезпечить довгострокову й стабільну фінансову підтримку України для її відновлення та стійкості. Детальніше
20.09.2024
Президентка Єврокомісії оголосила новий пакет допомоги від ЄС для підтримки енергетичної безпеки України взимку
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн зробила заяву щодо підтримки енергетичної безпеки України напередодні зими.
«Україна потребує загалом 17 ГВт енергії, щоб пережити зиму. Саме тому сьогодні я хочу запропонувати дії в трьох напрямках: ремонт, підключення та стабілізація. Ці три напрямки вимагають значної фінансової підтримки. Тому сьогодні я оголошую, що ми зможемо виділити додаткову допомогу в розмірі близько 160 мільйонів євро на період цієї зими. Вона включатиме 60 мільйонів євро на гуманітарні потреби – наприклад, на облаштування сховищ та закупівлю обігрівачів. Близько 100 мільйонів євро буде направлено на ремонтні роботи та використання відновлювальних джерел енергії», – заявила фон дер Ляєн. Детальніше
19.09.2024
|
|
За підтримки ЄС презентовано перші в Україні стратегії адаптації до зміни клімату
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України за підтримки ЄC спільно з експертами проєкту APENA 3 та обласними департаментами екології презентували результати кількарічної роботи над першими в Україні стратегіями адаптації до зміни клімату. Ці стратегії передбачені для трьох пілотних областей: Миколаївської, Львівської та Івано-Франківської.
Під час розробки стратегій науковці вивчили поточний стан клімату в кожному регіоні, отримали кліматичні прогнози до кінця століття, оцінили вразливість та ризики для різних секторів економіки й насамкінець – розробили комплекс рекомендацій щодо необхідних заходів для тієї чи іншої галузі.
Окрім того, експерти проєкту порахували необхідну кількість та вартість адаптаційних заходів для трьох пілотних областей – системи раннього оповіщення, захисні інженерні споруди, системи зрошення та дренажу, розумні електромережі тощо. Детальніше
19.09.2024
|
|
Ольга Стефанішина провела зустріч з керівництвом Генерального директорату Єврокомісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR)
Участь у зустрічі взяли, зокрема, Генеральний директор DG NEAR Герт Ян Купман та директор по відносинах із Україною Анна Ярош-Фріз.
В межах зустрічі, сторони скоординували позиції щодо подальших кроків переговорного процесу про вступ України до ЄС. Представники Єврокомісії позитивно відзначили початок двосторонньої сесії щодо Розділу 23 «Верховенство права та основоположні права та свободи» (Кластер 1 «Основи процесу вступу до ЄС») (відбулась у Брюсселі 17-19 вересня).
Крім того, в контексті триваючих масованих російських атак, сторони присвятили особливу увагу питанню фінансової підтримки України, зокрема для потреб відновлення.
Окремо йшлося про функціонування інструменту Ukraine Facility та реалізацію відповідного плану реформ. Детальніше
18.09.2024
Відбулись перші консультації з Єврокомісією щодо транспортної політики
У Брюсселі відбулися перші з серії секторальних консультацій, запущених за ініціативи Віцепрем’єрки Ольги Стефанішиної для підготовки до переговорного процесу за окремими розділами.
«Зараз – на часі починати системну трансформацію у сфері транспортної політики України. Ми прагнемо, щоб ці трансформації на самому початку були повністю узгоджені та орієнтовані на майбутній процес вступу до ЄС. У цій сфері ми маємо конкретні сектори, які детально регулюються законодавством ЄС. Тому для нас дуже важливо впорядкувати процес на національному рівні за допомогою підготовчої роботи. Ми запропонували провести цю зустріч, щоб обговорити наші пропозиції і скоординувати організацію процесу та зусилля з обох сторін», – зазначила Віцепрем’єр-міністерка.
Учасники погодили алгоритм підготовки до двосторонньої зустрічі в межах скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за переговорним розділом 14 «Транспортна політика»; обговорили розробку правових актів у відповідній сфері відповідно до права ЄС. Зокрема, домовлено про організацію у наступні місяці окремих зустріче щодо узгодження національного законодавства, зокрема у таких сферах: автомобільний транспорт та суспільно важливі перевезення, дорожнє господарство, залізничний транспорт, транс-європейські мережі та крос-секторальні питання. Детальніше
16.09.2024
|
|
Рухаємось до членства у ЄС: як представникам громадянського суспільства долучитись до переговорного процесу
Представники громадянського суспільства можуть надсилати свої заявки для участі до вівторка, 24 вересня 2024 року включно.
Організації, які бажають взяти участь, мають відповідати таким критеріям:
- мати державну реєстрацію протягом щонайменше 5 років;
- протягом останніх 3 років реалізовувати проєкти за тематикою, яку охоплює переговорний розділ;
- мати підтверджений досвід підготовки законопроєктів, звітів, оцінок та інших аналітичних документів щодо адаптації українського законодавства до права ЄС.
Члени переговорних груп від громадськості братимуть участь у засіданнях групи, готуватимуть аналітичні матеріали, проєкти правових актів, експертні висновки та інші документи. Детальніше
18.09.2024
|
|
Продовжуємо розвінчувати міфи та російську пропаганду в рубриці «Міфи про вступ до ЄС»
Міф: Зі вступом в ЄС Україна втратить частину суверенітету.
Правда: Це не так. Проте, ми впевнені, що саме це твердження стане ядром російської пропаганди, яка намагатиметься розповсюджувати його через начебто українські канали і голоси.
До вступу в ЄС Україна має привести своє законодавство у відповідність до права ЄС і ефективно його виконувати у всіх секторах. Варто зазначити, що у багатьох сферах політики і норми права ЄС є передовими в світі. Відтак для України це означає лише одне – модернізацію держави, економіки та відносин у суспільстві на основі європейських цінностей – однакових і для ЄС, і для України. Це повага до гідності людини, свободи, демократії, рівності, верховенства права, прав людини та прав осіб, які належать до меншин.
Після вступу в ЄС Україна на рівних з усіма іншими державами-членами ЄС братиме участь у розробці і ухваленні всіх нових політик і норм права ЄС.
Так, готуючись до вступу в ЄС, кожна країна-кандидат має поступово узгодити всю свою зовнішню політику із зовнішньою політикою ЄС щодо третіх країн та позицій у міжнародних організаціях, а також із Спільною безпековою та оборонною політикою ЄС.
Водночас, у випадку України зовнішня політика на 90% вже узгоджена з ЄС. Понад те, Україна вже сьогодні фактично є учасником вироблення спільної зовнішньої політики ЄС у відповідь на російську агресію. Україна та ЄС мають спільні цілі – відновлення миру у Європі та притягнення росії до відповідальності за злочини. Детальніше
23.09.2024
|
|
Правила реєстрації торговельних марок адаптовано до вимог ЄС
Відповідний наказ Міністерства економіки було затверджено 6 серпня 2024 року, він набув чинності 18 вересня. Нові правила адаптовані до регламентів ЄС та враховують міжнародні та євроінтеграційні зобов’язання України, зокрема за Угодою про асоціацію.
Нові правила регламентують:
- хто може подати заявку;
- перелік документів для заявника;
- процедури подання міжнародних торговельних марок за Мадридською системою реєстрації;
- особливості проведення експертизи заявок, поданих за національною та міжнародною процедурами.
Правила також:
- врегульовують питання подання електронних заявок та проведення їхньої експертизи;
- передбачають реєстрацію таких видів торговельних марок — звукові, позиційні, орнаментні, рухові, голографічні, мультимедійні, а також особливості реєстрації кольору та комбінації кольорів;
- визначають порядок перевірки факту застосування щодо заявника або держави заявника санкцій, а також правові наслідки застосованих санкцій. Детальніше
20.09.2024
|
|
Україна виконала ще три індикатори Плану для Ukraine Facility
Верховна Рада України підтримала низку важливих євроінтеграційних законів, кожен з яких є індикатором виконання Плану України з реалізації ініціативи ЄС Ukraine Facility. Парламентарі проголосували за спрощення підтримки агросектора, приватизацію держбанків та реформу у сфері банкрутства.
Загалом, цього кварталу Україна мала виконати девʼять індикаторів Плану, з яких успішно виконано вже пʼять. Робота завершена по ще одному індикатору, який очікує на зарахування, інші три — на фінальній стадії виконання. Детальніше
20.09.2024
|
|
В кожному розділі переговорів про вступ до ЄС, Україна буде представляти антикорупційну складову
Про це заявила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина під час дискусії в межах заходу Центру Європейської політики (European Policy Centre, EPC), присвяченому обговоренню руху України на євроінтеграційному напрямку.
Під час дискусії обговорили, зокрема, продовження зусиль України щодо протидії корупції, викликів переговорного процесу про вступ України до ЄС в умовах воєнного стану, залучення бізнесу та громадянського суспільства до перемовин тощо.
«В Україні вже створені надійні інституції у сфері боротьби та запобігання корупції, повністю функціонуючі. Керівників і представників цих інституцій було обрано у демократичний, відкритий і прозорий спосіб. Ми, як Уряд, робимо все можливе, щоб забезпечити їх фінансуванням і всім необхідним для роботи. Парламент постійно працює над вдосконаленням деяких правових особливостей, щоб вони безперешкодно функціонували», – зазначила Віцепрем’єрка.
Вона також відзначила важливу роль заходів з «деолігархізації» в забезпеченні позбавлення від корупційних ризиків та посилення довіри до України.
«Зараз ми маємо досить структурований підхід: у нас є домовленість з Європейською Комісією про те, що в кожному розділі наших переговорів Україна буде представляти антикорупційну складову. Чи це енергетика, транспорт чи аграрна політика. Ми маємо антикорупційну стратегію, затверджену Урядом, і разом з нашими американськими та європейськими партнерами розробляємо секторальні напрямки, і в кожній переговорній групі буде представник Національного агентства з питань запобігання корупції», – розповіла Ольга Стефанішина. Детальніше
18.09.2024
Ольга Стефанішина: розширення має стати джерелом геополітичної сили Європейського Союзу
Про це заявила Віцепрем’єрка під час свого виступу на 3nd EU Accession Exchange Forum.
«Пишаюсь, що наша країна не лише вистояла та залишилася повністю функціональною й ефективною з початку повномасштабної війни, а й подвоїла зусилля у проведенні реформ. Існує лише одне питання – як нам виконати порядок денний реформ, щоб зробити країну максимально підготовленою до перемоги і післявоєнного відновлення, а також до членства в ЄС і НАТО. Це дає енергію, щоб бути ключовим рушієм розширення, яке зі свого боку є джерелом геополітичної сили Європейського Союзу», – зазначила урядовиця.
Під час форуму зокрема йшлося про розширення Євросоюзу; підсумки впровадження реформ у країнах-кандидатах та ЄС; виклики на шляху євроінтеграції України, а також посилення безпекової компоненти ЄС та багато іншого. Детальніше
19.09.2024
|
|
Ольга Стефанішина підбила підсумки другої двосторонньої сесії Україна-ЄС в межах скринінгу
Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністерка юстиції України розповіла в інтерв’ю виданню Подробиці про підсумки робочого візиту української делегації в Брюссель.
«Майже чотири місяці підготовки, надзвичайно високий рівень роботи, дуже високий рівень взаємодії з колегами. І звичайно, це дуже важливо, оскільки питання, які виникають щодо подальших років у сфері функціонування судової гілки влади, антикорупції, всіх питань, пов'язаних з правами людини, виникають вже в результатах цієї розмови, вони не є сюрпризом, вони не стають елементом конфлікту. Тому для мене дуже важливо, що ми послідовно заходимо в цей діалог, щоб перегорнути негативну сторінку історії, коли верховенство права вважалося якоюсь недосяжною ціллю для нашої держави», – зазначила Ольга Стефанішина.
Вона також розповіла про майбутні кроки України в межах євроінтеграційного процесу.
Серед тем інтерв’ю:
- виклики та можливості на шляху відкриття першого Кластеру переговорів;
- очікування від нового складу Єврокомісії та керівництва НАТО;
- ініціатива створення "гуманітарного щита" над західними регіонами України. Детальніше
20.09.2024
|
|
|
|