До всіх записів

Випуск №70 від 18 грудня 2023 року

18.12.2023

Євроінтеграційний дайджест №70
View this email in your browser


Шановні читачі!

Ви отримали дайджест від Офісу Віцепремʼєр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, який підготовлений за підтримки проєкту ЄС Association4U. Цей випуск охоплює період 11 - 18 грудня 2023 року та містить найголовніші новини, повʼязані з європейською інтеграцією країни та підтримкою ЄС. Наступний випуск очікуйте 26 грудня. Сподіваємося, добірка буде для Вас цікавою та корисною.

Європейська Рада схвалила рішення про відкриття перемовин з Україною про членство в ЄС

Рішення про відкриття переговорів про вступ України й Молдови до ЄС ухвалене без жодних умовностей. Про це наголосила Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина.

«Це саме той момент, коли потрібно було захистити європейські цінності. І лідери ЄС стали як один на захист сильної Європи. Європи в яку рухається й Україна», – наголосила урядовиця.

Детальніше щодо позиції Угорщини під час голосування Європейської Ради про початок перемовин з Україною та Молдовою; очікування щодо ухвалення Європейською Радою фінансової рамки допомоги для України та подальших планів – у відео

Євросоюз підтвердив непохитну підтримку України: ключові підсумки засідання Європейської Ради 

Ухвалене рішення про відкриття перемовин з Україною щодо членства в ЄС

Лідери закликали Раду ЄС ухвалити відповідну переговорну рамку після виконання додаткових кроків, рекомендованих Єврокомісією від 8 листопада 2023 року.

Російська агресія проти України

Лідери ЄС підтвердили рішуче засудження російської агресії, непохитну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. 

ЄС продовжуватиме надавати Україні потужну політичну, економічну, гуманітарну, військову й дипломатичну підтримку стільки, скільки це буде необхідно.

Військова підтримка

Наголошено, що стала військова підтримка України має ключове значення, зокрема через такі механізми: 

  • Європейський фонд миру ;
  • Місію ЄС з надання військової допомоги Україні;
  • Пряму двосторонню допомогу від держав-членів.
Лідери закликали Раду ЄС інтенсифікувати роботу над реформою Європейського фонду миру та збільшити його фінансування. 

Наголошено на терміновій необхідності надання Україні ракет і боєприпасів, а також більшої кількості систем ППО.

Відбудова України

Лідери висловили повну відданість відновленню та відбудові України, включно з підтримкою розмінування та психосоціальної реабілітації.

Вони закликали прискорити визначення способів, як  заморожені активи росії можна спрямувати на підтримку України, її відновлення й реконструкцію. 

Санкції проти росії

Наголошено на важливості забезпечення повного виконання санкцій та запобігання їх обходу, особливо щодо товарів високого ризику.

Лідери привітали 12-й пакет санкцій, який містить заходи щодо заборони імпорту, купівлі або передачі алмазів з росії та посилення співпраці з третіми країнами для перешкоджання обходу санкцій. 

Також привітали домовленості, досягнуті щодо директиви щодо визначення кримінальних правопорушень і покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.

Розширення та реформи

Перед розширенням Євросоюзу, і країни, що прагнуть стати його членами, і сам ЄС, повинні бути готовими до процесу. Лідери закликали країн-кандидатів на вступ активізувати зусилля з проведення реформ, особливо у сфері верховенства права, за підтримки ЄС.

Вони також закликали ЄС закласти необхідну внутрішню основу і вирішити ключові питання, пов'язані з пріоритетами, політикою і спроможністю діяти.

Детальніше
15.12.2023

 

Опубліковано звіт за результатами первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС

Україна стала першою державою, де селф-скринінг був проведений до офіційного скринінгу Європейської Комісії.

Оцінка проводилася у декілька етапів протягом 6 місяців і дала змогу визначити стан адаптації законодавства України до права ЄС, виявити невідповідності та прогалини, які необхідно усунути в межах переговорів та підготовки до вступу в ЄС.

Більше 80 органів державної влади, державних установ, міжнародних проектів та громадських організацій були залучені до проведення масштабної аналітичної експертизи українського законодавства на предмет його відповідності праву ЄС.

Загалом опрацьовано близько 28 тисяч актів права ЄС.
Повний звіт – за посиланнями:

14.12.2023

Український системний оператор НЕК «Укренерго» отримав статус повноправного члена в ENTSO-E

З 1 січня 2024 року оператор української енергосистеми стане 40-м повноправним членом об’єднання.

Членство «Укренерго» в ENTSO-E відкриває новий етап співпраці українського та європейських операторів енергосистем як рівноправних учасників європейського енергетичного простору.

Це наступний крок на шляху євроінтеграції української енергосистеми. Він став можливим зокрема і після того, як в листопаді 2023 року ENTSO-E оголосила про завершення проєкту синхронізації з Україною та підтвердила успішне виконання українським оператором ключових технічних вимог, необхідних для забезпечення постійного з’єднання між енергосистемами континентальної Європи та України. 

Що означає статус члена ENTSO-E:

  • Укренерго зможе голосувати під час засідань Генеральної Асамблеї ENTSO-E
  • Укренерго зможе брати участь в Правлінні ENTSO-E з правом голосу
  • Укренерго братиме участь в Комітетах ENTSO-E та в їхніх робочих групах

Детальніше

14.12.2023

Обсяг внесків до Фонду підтримки енергетики України сягнув понад 390 мільйонів євро

Протягом останніх тижнів грантові внески до Фонду надійшли від Швейцарії, Бельгії, Німеччини та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Окрім цього, внески анонсували Велика Британія (понад 16 млн євро) та Німеччина (на загальну суму понад 33 млн євро). Також Грантову угоду із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства про черговий грантовий внесок до Фонду на суму близько 7 млн євро уклала Данія.

На рахунок Фонду фактично перераховано 229 мільйонів євро від 18 спонсорів державного та приватного секторів з різних держав. Решта суми – анонсовані та формалізовані внески, надходження яких очікується найближчим часом. Детальніше

13.12.2023

Шлях до ЄС: Євроінтеграція України крок за кроком

Минулого тижня лідери Євросоюзу погодилися розпочати переговори про вступ України до ЄС. Це історична перемога, до якої Україна пройшла довгий шлях з 2014 року, коли було підписано політичну й економічні частини Угоди про асоціацію. Навіть в умовах повномасштабної війни країна виконала низку рекомендацій, які одержала, ставши кандидатом у члени ЄС влітку 2022 року. 

Амбітна мета Уряду України — бути повністю готовими до вступу в ЄС вже за декілька років. Який шлях було пройдено та які кроки необхідно зробити, щоб стати повноправним членом ЄС, — в інфографіці.

Про те, як Україна готується до вступу в ЄС – в інфографіці.

Детальніше про те, як Україна виконує 4 додаткові рекомендації Єврокомісії – за посиланням.

14.12.2023

ЄС ухвалив 12-й пакет санкцій через агресію росії проти України

Новий пакет санкцій зосереджує основну увагу на запровадженні додаткових заборон імпорту й експорту щодо росії, боротьбі з обходом санкцій і перекритті лазівок для нього.

Зокрема, він містить додаткові переліки російських фізичних осіб і компаній, а також нові заборони на імпорт та експорт (як-от заборона експорту російських алмазів до Європи). До того ж, цей пакет посилює реалізацію ліміту ціни на нафту завдяки прицільнішому контролю за тим, як можуть бути використані танкери для обходу згаданого ліміту. Він передбачає також суворіші зобов'язання щодо відстежування активів і жорсткіші заходи стосовно компаній із третіх країн, які обходять санкції. Детальніше

18.12.2023

Латвія збільшує обсяги підготовки українських військових

Під час зустрічі у Києві делегацій Міністерств оборони України та Латвії під головуванням Міністрів Рустема Умєрова та Андріса Спрудса, начальник Управління доктрин та індивідуальної підготовки Головного управління доктрин та підготовки Генерального штабу ЗСУ полковник Микола Губень повідомив, що починаючи з липня 2022 року за сприяння латвійської сторони вдалося підготувати близько 350 українських військовослужбовців за декількома напрямами підготовки. У 2023 році обсяги підготовки за участі Латвії збільшились більше ніж учетверо, і до кінця року буде підготовлено ще понад 1500 військових ЗСУ.

Пропонується у 2024 році за участі Латвії провести підготовку орієнтовно 96 командирів відділень та 360 бойових медиків. Детальніше

18.12.2023

Ще 23 постраждалих українців евакуювали на лікування та реабілітацію до спеціалізованих клінік в Європі

Цього тижня у межах співпраці МОЗ та Єврокомісії було евакуйовано 23 пацієнтів до Данії, Німеччини, Норвегії та Швеції. Це пацієнти з травмуваннями та онкопацієнти з Києва, Львову, Івано-Франківська, Кропивницького та Дніпра. Детальніше 

17.12.2023

Україна отримала від Уряду Німеччини і ВООЗ 20 автівок швидкої допомоги

Спроєктовані як мобільні відділення інтенсивної терапії, автомобілі використовуватимуться для надання необхідної допомоги пацієнтам, які потребують додаткових заходів для підтримки життя під час транспортування до лікарень та між лікарнями.

Загалом з 24 лютого 2022 року ВООЗ та її партнери передали Міністерству охорони здоров’я України 95 автомобілів невідкладної допомоги. Більше— планується надати найближчими місяцями. Доставлення стало можливим завдяки фінансовій підтримці уряду Німеччини. Детальніше 

16.12.2023

Україна та ЄС розпочинають перемовини про вступ: у Мінцифри пояснили, що це означає для цифровізації

Розділ 10 «Цифровізація і медіа» може стати одним з перших, за яким розпочнуться перемовини України та ЄС щодо членства.

У 2023 році Україна здійснила процедуру селф-скринінгу – оцінки відповідності українського законодавства положенням ЄС. У межах Розділу 10 було проаналізовано 499 актів права ЄС, 29 з яких імплементовано повністю, 99 — потребують імплементації, а 371 — не потребує імплементації до набуття членства (тобто будуть застосовані в Україні автоматично, з моменту членства). 

Всі акти ЄС, які зараз перебувають лише на етапі проєктів, після схвалення також стають зобов’язаннями України: Interoperable Europe Act, Gigabit Infrastructure Act, Cyber Resilience Act, eIDAS 2. Мінцифра вже розпочала роботу над їх аналізом і плануванням імплементації. Детальніше 

15.12.2023 

Україна, Британія та Естонія уклали меморандум про розвиток цифровізації 

Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство закордонних справ Великої Британії й Міністерство економіки та комунікацій Естонії вперше уклали тристоронній меморандум про співпрацю у сфері цифровізації. Угода змогу швидко та ефективно обмінюватися досвідом між державами та реалізовувати спільні діджитал-проєкти.

Головна мета меморандуму — знайти спільні цифрові рішення для подолання викликів сучасності. Документ відкриває широкий спектр потенційних тем для тристоронньої співпраці. У фокусі — штучний інтелект та відкриті дані. Країни також домовилися посилити співробітництво у сфері електронного урядування. Детальніше 

13.12.2023

Глави дипломатичних місій держав-членів Європейського Союзу відвідали Закарпаття

Візит відбувся з метою ознайомлення із ситуацією в регіоні в контексті виконання Україною однієї з семи рекомендацій Європейської Комісії стосовно запровадження реформи законодавчої бази щодо національних меншин.

За результатами візиту керівники дипломатичних місій країн ЄС відзначили суттєвий прогрес, якого досягла Україна на шляху європейської інтеграції протягом останнього часу.

Детальніше

12.12.2023

Україна отримала грант в обсязі 50 млн євро від KfW в межах Програми «Доступні кредити 5-7-9%»

Україна отримала на безповоротній основі 50 млн євро від Кредитної установи для відбудови (KfW), які будуть спрямовані на рефінансування витрат за Програмою державної підтримки «Доступні кредити 5-7-9%».

Це дозволить й надалі забезпечувати доступ малому і середньому бізнесу України до пільгового кредитування.

Детальніше

14.12.2023

Огляд з питань права ЄС та наближення законодавства

Презентовано 63-й випуск огляду розробок у законодавстві ЄС та його правовому аналізі, а також розробок щодо адаптації законодавства ЄС в Україні. Огляд створено в межах проєкту «Підтримка впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» Фаза II (Association4U II). Цей випуск охоплює період 1 жовтня – 30 листопада 2023.

Огляд – за посиланням.

У 2017 році Україна розпочала процес приєднання до європейської континентальної енергомережі. Це означало від’єднання нашої енергосистеми від російської і білоруської. Крок за кроком ми наближались до ключової точки — тесту роботи енергосистеми в ізольованому від росії та білорусі режимі. Його запланували на 24 лютого 2022 року.

Уночі спеціалісти Укренерго від’єднали останню лінію, яка з’єднувала українську та російську енергосистеми, — лінію з Курською АЕС. Тоді ж російські війська завдали перших ракетних ударів по українським містам. Та завдяки нашим енергетикам і підтримці європейських партнерів Україна вистояла. І вже стала частиною європейської енергетичної системи.

Про це та більше дивіться у шостому сюжеті кампанії «Євроінтеграція під час війни: Енергетичний безвіз».

Стипендії для українців від Коледжу Європи в Натоліні

Встигніть подати заявку на отримання повних стипендій для навчання на магістерській програмі з європейських міждисциплінарних студій у 2024-2025 роках.

Українські кандидати мають можливість навчатися безкоштовно, скориставшись однією зі стипендій: стипендією Уряду Польщі, Європейської політики сусідства та EU4Youth. Крім того, для українців доступні стипендії з історії та споріднених дисциплін, а також з журналістики.

Кінцевий термін подання заявок – 16 січня.

Детальніше

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК
ЗМІНИТИ АДРЕСУ ДЛЯ РОЗСИЛКИ
ВІДПИСАТИСЯ ВІД РОЗСИЛКИ
Підписатися на дайджест                                     
Переглянути попередні випуски 
 
Дякуємо за інтерес до євроінтеграційних реформ та бажаємо безпечного і тихого тижня!
 
Facebook
Twitter






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Office of Vice Prime Minister of Ukraine for European and Euro-Atlantic Integration · Hrushevskogo 12/2 · Kiev 01000 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp