У Києві представили стратегічні напрями трансформацій, визначені у дорожніх картах для вступу в ЄС

Наш шлях до ЄС

07.02.2025

7 лютого 2025 року, у Києві, відбувся Форум «Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного», що обʼєднав широке коло представників органів державної влади, Європейського Союзу та експертної спільноти. У межах заходу обговорили план трансформацій України у сфері верховенства права та державного управління – дорожні карти, що стануть ключовим орієнтиром на найближчі роки для досягнення Україною критеріїв членства в ЄС, а також дорожню карту з функціонування демократичних інституцій.

«Хочу подякувати і державам-членам, і Єврокомісії. Понад 1000 фахівців європейських установ зараз залучені до переговорного процесу з Україною. І звичайно, попереду нас чекає обговорення із ними тих напрацювань щодо дорожніх карт, що ми демонструємо вам сьогодні. Євроінтеграція – це загальнонаціональний процес. У ньому беруть участь всі гілки влади, громадянське суспільство, вся країна. Це складна задача, важкість її полягає в тому, що фактично все залежить від нас. Переконана, що попри комплексність залучення великої кількості стейкхолдерів і постійне навантаження, певні труднощі, що можуть виникати в процесі, ми разом пройдемо цей шлях», – наголосила Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина, звертаючись зі вступним словом до учасників конференції. 

Коментуючи майбутній графік переговорного процесу, Віце-премʼєр-міністр зазначила, що затвердження дорожніх карт у сферах верховенства права та реформи державного управління є умовою для відкриття перемовин по Кластеру 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals). Дорожня карта з функціонування демократичних інституцій є важливою для забезпечення підтримки відкриття перемовин з Україною державами-членами ЄС.

«Ми сподіваємося, що в найближчі тижні Україна надасть ці дорожні карти, відповідно, у квітні ми зможемо відкрити переговори за першим Кластером, а вже у червні будемо готові відкрити наступні», – додала урядовиця. 

«Ми чітко розуміємо, що процес євроінтеграції колосальний за своїм обсягом і вимагатиме максимальної чіткості концентрації всіх демократичних інституцій, зокрема і реформування багатьох процесів у Парламенті. Тому, разом з колегами запропонували законопроєкт, так званий “фаст трек” для євроінтеграційних законів. Зараз ми розглядаємо цей законопроєкт, і я думаю, що в нього є потенціал бути ухваленим. Він суттєво спростить проходження багатьох євроінтеграційних законопроєктів, що зможуть ухвалюватись за одне читання. Крім цього, ми суттєво реформували питання структури Комітетів і в кожному з них виділили підкомітет, що займатиметься питаннями євроінтеграції. Це дуже важливо, тому що маємо багато кластерів, напрямків, і нам потрібно, щоб в Комітетах були люди, які професійно опікуватимуться кожним із розділів», – наголосив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

У межах заходу, до учасників звернулась онлайн Комісар ЄС з питань розширення Марта Кос. «Разом із моєю командою, у Брюсселі, та Представництвом ЄС в Україні робимо все можливе, щоб переговорний процес просувався максимально ефективно. Я вже відвідала Варшаву, аби обговорити з Польським Головуванням у Раді ЄС, як ми можемо разом працювати, щоб отримати «зелене світло» для відкриття «фундаментального» Кластеру. Важливо, щоб коли ми перейдемо до етапу визначення початкових орієнтирів для першого Кластеру – у вас були чіткі дорожні карти», – сказала Єврокомісар. 

Нагадаємо, згідно переговорної рамки, затвердженої Євросоюзом, дорожні карти з верховенства права та державного управління є необхідними для відкриття першого кластеру переговорного процесу.

Під час конференції, Заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Людмила Сугак презентувала стратегічні пріоритети дорожніх карт, підсумувавши місяці роботи у рамках робочих переговорних груп, консультацій з громадянським суспільством та кількох раундів обговорень з представниками Європейської Комісії.

Так, дорожня карта у сфері верховенства права визначає ключові кроки у сфері судової системи, боротьби з корупцією, забезпечення прав людини та безпеки. В основі дорожніх карт – питання, що були у фокусі під час двосторонніх зустрічей Україна-ЄС у межах скринінгу українського законодавства. Також враховано рекомендації, викладені у Пакеті розширення ЄС 2024 для України. Дорожні карти синхронізовано з міжнародними зобов’язаннями України та іншими стратегічними документами.

Зокрема, дорожня карта охоплює питання вдосконалення правової, стратегічної та інституційної бази для боротьби з організованою злочинністю; зміцнення міжвідомчої співпраці; посилення антикорупційних механізмів; співпраці з державами-членами ЄС та агенціями ЄС у сфері юстиції та внутрішніх справ; забезпечення надійної практики розслідувань, судових переслідувань і винесення вироків у всіх сферах тяжких злочинів та організованої злочинності, а також відмивання грошей, включно з паралельними фінансовими розслідування та конфіскацією активів.

У межах реалізації документу передбачена зокрема, оптимізація мережі судів та створення адміністративного суду для розгляду спорів з центральною владою, а також удосконалення системи відбору суддів та прокурорів. Одним із важливих елементів є цифровізація всієї судової системи.

«У червні минулого року Україна отримала переговорну рамку, що передбачає розробку низки документів, зокрема дорожню карту щодо верховенства права, функціонування демократичних інституцій, а також щодо реформи державного управління. Міністерство юстиції відповідальне за координацію двох документів, зокрема Дорожньої карти по верховенству права. Станом на сьогодні, цей проєкт дорожньої карти містить 474 заходи. Це великі, масштабні стратегічні напрямки, що будуть вказувати наш курс до ЄС», – підкреслила Заступник Міністра юстиції.

Дорожня карта зміцнення демократичних інституцій охоплює питання необхідності внесення змін до Виборчого кодексу та інших законів в контексті реалізації прозорого виборчого процесу в повоєнний період; підвищення прозорості та підзвітності Верховної Ради України та зокрема впровадження стратегії цифрового Парламенту.Також дорожня карта передбачає розробку державної програми підтримки волонтерства й системи «Пульс вступу» для моніторингу євроінтеграції.

Серед учасників конференції зокрема: Олександр Корнієнко, Перший Віце-спікер Парламенту України; Денис Маслов, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики; Анастасія Радіна, Голова Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики; Герт Ян Купман, в.о. Генерального директора Генерального директорату Єврокомісії з питань політики сусідства та переговорів щодо розширення (DG NEAR); Ольга Герасим’юк, Голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та інші.

Захід організовано Офісом Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерством юстиції України у партнерстві з проєктом «Сприяння наближенню України до ЄС у сфері верховенства права» (3*E4U), що реалізується за дорученням Федерального міністерства закордонних справ Німеччини компанією Deutsche Gesellschaft für International Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, а також Проєктом ЄС “Право-Justice”, що імплементується Expertise France.