Ольга Стефанішина зустрілася з Державним міністром й Головною переговірницею щодо вступу до ЄС Албанії
14.07.2025
14 липня 2025 року у м. Тирана, Албанія, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина зустрілась з Державним міністром та Головною переговірницею Республіки Албанії Майліндою Дука та Державним міністром з питань державного управління та боротьби з корупцією Адеєю Пірдені.
Під час зустрічі йшлося про посилення співробітництва країн у сфері євроінтеграції, зокрема про обмін досвідом та експертизою, подальші кроки у процесі вступу країн до Євросоюзу та комунікацію з державами-членами ЄС.
Ольга Стефанішина подякувала Албанії за послідовну підтримку України в межах євроінтеграційних прагнень та протидії повномасштабній агресій росіі. Вона також привітала партнерів із прогресом у переговорах з ЄС – відкриттям кількох Кластерів у 2024-2025 роках, та підкреслила, що вступ до ЄС має ґрунтуватися на досягненнях.
«Ми не просто захищаємо інтереси своїх держав – ми служимо інтересам ЄС. Вікно можливостей для розширення відкрилося через драматичні обставини війни. Але воно є, і ми маємо скористатися цим шансом, не дозволивши бюрократії чи політичним маніпуляціям підірвати процес», – зазначила Віцепрем’єрка.
Ольга Стефанішина проінформувала, що Україна перебуває на фінальних етапах офіційного скринінгу законодавства та вже готова розпочати переговори з ЄС за трьома переговорними Кластерами. Вона зауважила, що наша держава повністю віддана виконанню подальших зобов’язань й висловила сподівання на посилення взаємодії з Албанією на шляху до ЄС.
«Членство в ЄС – це наша спільна мета й життєво необхідний компас для подальших трансформацій. Ми вдячні албанським партнерам, які йдуть із нами пліч-о-пліч, і готові далі підтримувати одне одного та вчитися разом. Переконана, що реалізація Меморандуму про співпрацю у сфері євроінтеграції, підписаного у січні 2025 року, сприятиме прискоренню вступу наших країн до ЄС, покращенню якості переговорного процесу та поглибленню українсько-албанської співпраці у ключових сферах», – сказала урядовиця.
Албанська сторона підтвердила свою відданість посиленню практичної співпраці у межах Меморандуму, зокрема в контексті координації між інституціями, а також запропонувала підтримку Україні в контексті інструментів управління інформацією з євроінтеграції для перекладів, звірки законодавства з актами права (acquis) ЄС та підготовки таблиць відповідності.
Учасники обговорили виклики, які стоять перед всіма країнами-кандидатами, зокрема щодо комунікації прогресу у сфері реформ серед країн-членів та збереження підтримки процесу розширення ЄС.
Ці та інші питання буде обговорено більш детально на двосторонніх технічних консультаціях щодо забезпечення ефективної координації переговорного процесу про вступ до ЄС. Окремим фокусом візиту української делегації до Албанії стане вивчення досвіду країни у впровадженні судової реформи, реалізації антикорупційної політики та відновлення довіри суспільства до суддів, прокурорів та державних службовців загалом. З цією ціллю буде проведено ряд зустрічей на робочому рівні за участі Генерального директора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Олександра Ількова, представників Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України та українських експертів.