Парламент хвалив в цілому євроінтеграційний законопроєкт щодо хмелю та хмелепродуктів

Наш шлях до ЄС

27.03.2025

Сьогодні, 27 березня,  Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому євроінтеграційний законопроєкт № 9234-д «Про хміль та хмелепродукти».

Цей законопроєкт спрямований на приведення у відповідність до стандартів Європейського Союзу основних принципів та вимог до вирощування, виробництва, переробки, маркування, сертифікації хмелю та хмелепродуктів, а також правових основ діяльності центральних органів виконавчої влади, суб’єктів господарювання та порядку державного контролю у цій галузі.

Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, починаючи з 2012 року хміль в Україні вирощується лише у чотирьох областях, хоча ще у 2004–2005 роках налічувалося 9 регіонів-виробників хмелю. Хмелярство зникло у Чернігівській, Київській, а потім і у Луганській, Волинській та Вінницькій областях. А кількість діючих господарств скоротилася із 60 до 19. Водночас невідповідність законодавства України в частині перевірки відповідності мінімальним ринковим вимогам до хмелю (хмелепродуктів) суттєво обмежує подальшу можливість експорту сировини до країн ЄС, навіть у разі збільшення обсягів виробництва.

Ухвалений документ визначає загальні засади функціонування галузі хмелю та хмелепродуктів. Зокрема, законопроєкт визначає органи виконавчої влади, що здійснюють державне управління у галузі хмелю та хмелепродуктів, їхні повноваження, а також визначено права та обов’язки юридичних осіб, які провадять діяльність з сертифікації хмелю (хмелепродуктів).

Законопроєкт визначає:

  • загальні вимоги до сертифікації хмелю (хмелепродуктів);
  • вимоги до сертифікаційних центрів та порядок їх включення до Реєстру сертифікаційних центрів;
  • порядок здійснення компетентним органом контролю за діяльністю сертифікаційних центрів;
  • особливості маркування хмелю (хмелепродуктів) та порядок офіційного нагляду за цим процесом;
  • зміст сертифікатів хмелю та хмелепроудктів;
  • порядок та особливості підготовки, переробки та змішування хмелю;
  • вимоги до ввезення (пересилання) хмелю та хмелепродуктів; визначено діяльність та основні повноваження об’єднання виробників хмелю та хмелепродуктів;
  • врегульовано процедуру державного контролю та притягнення до відповідальності за порушення законодавства у галузі хмелю та хмелепродуктів.

Окрім цього, законопроєкт передбачає внесення змін до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» в частині розширення найменувань категорії харчових продуктів та їхніх позначень.