Україна та ЄС розпочали двосторонні зустрічі в межах скринінгу щодо Митного Союзу

Вступ України до ЄС

11.04.2025

10 квітня у Брюсселі, Бельгія, розпочались двосторонні зустрічі делегацій України та Європейської Комісії в межах офіційного скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за Розділом 29 «Митний Союз», що належить до Кластера 3 «Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток».

У межах свого виступу, Головний переговірник та голова делегації, Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції Ольга Стефанішина наголосила, що протягом минулого року Україна зробила ключові кроки для наближення власного законодавства до європейського.

«Останні оцінки за відповідним Розділом, зокрема й представлені у Звіті Європейської комісії щодо розширення 2024 року, свідчать, що Україна має одні з найвищих показників у цьому напрямі. Трансформації українських інституцій, відповідальних за митне регулювання, продовжуються, аби повністю відповідати стандартам ЄС», – зазначила Віцепремʼєр-міністерка.

З її слів, в межах процесу вже було реалізувано низку ключових рішень: зокрема, з 1 жовтня 2022 року, Україна стала повноправним учасником Конвенції про спільну транзитну процедуру та Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами. Україна розпочала міжнародне застосування системи NCTS (New Computerised Transit System) та вже успішно перейшла на П’яту фазу NCTS, ставши однією з перших 20 країн-учасниць Конвенції, які впровадили цю систему.

«Ми переходимо на європейські формати: систему авторизованого економічного оператора (AEO), спрощення в межах NCTS, а також нові процедури, які дозволяють усім надійним підприємцям (не лише AEO) користуватися перевагами при митному оформленні. Це — важливий сигнал для українських та іноземних компаній, що законодавча рамка України — стабільна, передбачувана і орієнтована на продовження інтеграції», – підкреслила урядовиця.

Вона також поінформувала європейських колег про те, що з 1 січня 2024 року набув чинності Закон України щодо криміналізації контрабанди підакцизних товарів, а з 1 липня 2024 року — Закон щодо криміналізації контрабанди товарів.

«Після скринінгових зустрічей та підготовки звіту за відповідним Кластером, ми щиро сподіваємося на його якнайшвидше відкриття. Це дозволить перейти до наступного етапу — адаптації національного законодавства, яке забезпечить готовність України до інтеграції в Митний союз», – підкреслила Ольга Стефанішина.

Участь у засіданні взяли Заступник Міністра фінансів України з питань європейської інтеграції Юрій Драганчук, Заступник Голови Державної митної служби України Владислав Суворов, Директор Департаменту митної політики, Міністерство фінансів України Олександр Москаленко, в.о. заступника начальника управління – начальника відділу стратегічного розвитку та антикорупційної діяльності Управління запобігання та виявлення корупції Державної митної служби України Юрій Занік та інші представники українських відомств та установ.

Під час сесії 10 квітня, українська сторона презентувала поточний стан українського законодавства за такими питаннями:

  • Національна митна служба та національні спроможності;
  • Співпраця та комунікація;
  • Загальні засади митного законодавства;
  • Обов’язки та права осіб у межах митного законодавства;
  • Управління ризиками та митний контроль;
  • Фактори, на основі яких застосовуються заходи щодо товарів (тариф, походження, вартість);
  • Митний борг та гарантії.

В межах зустрічі 11 квітня планується розглянути такі питання:

  • Ввезення товарів на митну територію;
  • Поміщення товарів у митний режим;
  • Митні процедури при імпорті;
  • Спеціальні митні процедури;
  • Вивезення товарів за межі митної території;
  • Контроль за дотриманням законодавства з питань немитної справи;
  • Взаємна адміністративна допомога у митних справах;
  • Антикорупційні заходи.