Відбулося парламентське обговорення законопроєктів, розроблених в межах приведення національного законодавства у відповідність до Стамбульської конвенції

25.07.2023

Верховна Рада України 20 червня 2022 року ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами («Стамбульська конвенція»), а вже 1 листопада 2022 року Конвенція набула чинності. Для забезпечення виконання взятих на себе міжнародних зобов’язань Україна наразі має внести зміни до свого національного законодавства з урахуванням положень Конвенції.

У зв’язку з цим, в межах роботи з аналізу законодавства на відповідність Стамбульській конвенції, здійсненого на замовлення Віцепрем?єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної при підтримці ООН Жінки національними експертами Мариною Легенькою та Сергієм Чернявським, розроблено два законопроєкти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами щодо удосконалення порядку розгляду судом справ про видачу і продовження обмежувального припису» та «Про внесення змін до деяких законів України з метою вдосконалення механізму реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі стосовно громадян України за кордоном», що виносяться на розгляд парламентарів, урядовців та представників громадянського суспільства.

Фото: Андрій Степаненко

Обговорення законопроєктів відкрила Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, яка зазначила, що національна система реагування на гендерно зумовлене насильство потребує систематизації та адаптації до міжнародних стандартів, зокрема приведення законодавства України у відповідність до Стамбульської конвенції. Урядова уповноважена подякувала учасникам заходу за вже проведену експертну роботу з законопроєктами та  висловила впевненість у тому, що спільними зусиллями такі важливі в умовах війни ініціативи будуть підтримані народними депутатами.

Громадський радник Віцепрем’єрки з європейської та євроатлантичної інтеграції, голова ГО UA Experts, яка виступила ініціатором обговорення, Сергій Ніжинський наголосив на ефективному залученні до підготовки цих законопроєктів представників експертного середовища,  органів законодавчої та державної влади. 

«Офіс Європейської та Євроатлантичної інтеграції, Апарат Урядової уповноваженої з гендерної політики стали рушійною силою розробки, підготовки та обговорення цих документів і тому імплементація Стамбульської конвенції у національне законодавство відбувається доволі ефективно», – зазначив Сергій Ніжинський.

Від імені Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної учасників обговорення привітала радниця Віцепрем’єрки Євгенія Лук’янченко. Вона звернула увагу на необхідність та нагальність просування гендерної складової у національну політику, і ратифікація Стамбульської конвенції є черговим дієвим кроком у систематизації цієї роботи. 

«Сексуальне насильство – це тихі злочини, тому ми маємо надати системі реагування на них професійне і публічне обговорення», – процитувала вона Ольгу Стефанішину.

Під час обговорення учасники висловили пропозиції щодо удосконалення законопроєктів  та вироблення подальших механізмів їх розгляду у Верховній Раді України.

Довідково  

В межах Парламентського обговорення розглядалися: 

  • Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами щодо удосконалення порядку розгляду судом справ про видачу і продовження обмежувального припису».

Положення законопроєкту передбачають, що відсутність судових рішень, якими доведена вина у вчиненні домашнього насильства, або відсутність доказів для притягнення кривдника до відповідальності, не є підставою для відмови у видачі такого припису. Ці положення є вкрай важливими, адже лише так держава може гарантувати безпеку постраждалим.

  • Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з метою вдосконалення механізму реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі стосовно громадян України за кордоном» стосується вдосконалення механізму реагування на випадки домашнього та ґендерно зумовленого насильства щодо громадян України за кордоном.

Після його ухвалення дипломатичні представництва та консульські установи України зможуть здійснювати заходи у сфері запобігання й протидії домашньому насильству. Відтак, вони зможуть надавати всебічну допомогу нашим громадянам, що постраждали від таких злочинів за межами України.