Вступ до Євросоюзу є питанням справедливості для України, – Ольга Стефанішина

Наш шлях до ЄС

10.07.2025

Вступ до Євросоюзу є питанням справедливості для України. На цьому наголосила Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина під час свого звернення на панельній дискусії «Європейський вимір – вступ до ЄС та відповідні реформи», що відбулась в межах четвертої Конференції з питань відновлення України (URC 2025) у Римі.

В межах дискусії, панелісти обговорили просування України на шляху європейської інтеграції та процес приведення політики та інститутів України у відповідність до європейських стандартів.

Віцепремʼєр-міністерка висловила вдячність Єврокомісії за підтримку України та щоденну, плідну роботу в межах процесу вступу нашої держави до ЄС. Вона відзначила, що з обох сторін – як України, так і Європейської Комісії, до цієї роботи на щоденній основі залучені тисячі працівників.

«Ми вважаємо євроінтеграцію пріоритетом і розуміємо, що є саме зараз зʼявився імпульс для процесу розширення. І я вважаю, дуже важливо, щоб цей процес виходив за межі технічних процедур. Звичайно, ми дотримуємося процедур та віримо у підхід, що базується на заслугах. Водночас, сама Європейська Комісія зробила розширення своєю ключовою політикою, ключовим геополітичним вектором свого суверенітету, своєї сили. І я вважаю, що ми робимо все можливе, аби сприяти досягненню цієї мети, на передовій відстоюючи своє право залишатись європейською і демократичною державою, четвертий рік після повномасштабного вторгнення та понад 11 років після окупації Криму та Революції гідності. А також тим, що допомагаємо державам-членам та Європейській Комісії не втратити енергію розширення, виконуючи роботу, яку ми маємо робити», – наголосила Ольга Стефанішина.  

Вона окремо відзначила, що ще у 2019 році Україна розпочала впровадження низки реформ, пов’язаних із доброчесністю, перезапуском судової системи, запуском і повноцінним функціонуванням антикорупційних та судових органів. Цей процес викликав чимало складних дискусій, але зрештою був успішно здійснений, започаткувавши масштабніший процес трансформацій.

Віцепремʼєр-міністерка нагадала про слова Президента Володимира Зеленського, сказані їй у 2022 році після надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Тоді Глава держави наголосив, що саме в той момент настав найкращий час для реалізації ключових реформ. Цей підхід, за словами Віце-премʼєр-міністра, було успішно втілено – Україна визначила чіткий пріоритет на проведення реформ, спрямованих на вступ до Європейського Союзу, і цей процес уже неможливо зупинити. Вона також зазначила, що спроби окремих гравців вплинути на цей процес або використати його у власних інтересах є марними.

«Якщо ви запитаєте мене, чи можемо ми рухатися швидше – так, ми можемо. Тому що віримо в цю європейську мрію і віримо, що, якщо ми все зробимо правильно, то досягнемо результату. Для нас це питання справедливості. Це – мрія українського народу. Це не просто процес, документи, закони. Це – все у сукупності, що рухається волею українського народу. Тому так, ми можемо рухатися швидше. Ми не хочемо лише одного – щоб розширення стало тягарем для Європейського Союзу. Це може бути величезним успіхом для всього Європейського Союзу, всіх держав-членів, Комісії та всіх країн розширення, і якщо ми будемо пам’ятати про це 24/7, це точно стане історією успіху», – наголосила Ольга Стефанішина.

Участь у панельній дискусії взяли, зокрема, Європейська комісарка з питань розширення Марта Кос, Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Міністр у справах ЄС Швеції Джессіка Розенкранц, Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс, Міністр у європейських справах Італії Томмазо Фоті, Міністр-делегат Франції у справах зовнішньої торгівлі та французьких громадян за кордоном Лоран Сен-Мартен, Міністр закордонних справ Румунії Оана Тойю.

Єврокомісарка з питань сусідства та розширення Марта Кос в межах свого виступу високо оцінила динаміку переговорного процесу України щодо вступу до ЄС.  Єврокомісарка висловила впевненість щодо готовності ЄС відкрити перші переговорні Кластери за Україною вже у 2025 році.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко підкреслив ключову роль Парламенту у забезпеченні законодавчого супроводу процесу євроінтеграції. Він зазначив, що понад 200 народних депутатів вже залучені до переговорного процесу в складі тематичних робочих груп.

Міністр у справах ЄС Швеції висловила переконання, що розширення Європейського Союзу знову стало пріоритетом для європейського порядку денного, і саме Україна повернула це питання до політичної дискусії. Особливо вона відзначила високий рівень підтримки євроінтеграції України серед громадськості у Швеції: за оновленими даними, 91% шведів підтримують вступ України до ЄС.