Європейська Комісія схвалила Український план, що відкриває шлях до регулярних виплат в межах Ukraine Facility

Допомога ЄС

16.04.2024

15 квітня Європейська Комісія ухвалила пропозицію для виконавчого рішення Ради ЄС, яким надається позитивна оцінка Українському плану, який є стратегією України у впровадженні всеосяжних реформ та інвестиційної стратегії на наступні чотири роки.

Український план є основою для реалізації Ukraine Facility (Український фонд) обсягом 50 млрд євро на 2024-2027 роки.

Це рішення відкриває можливість для здійснення регулярних платежів та передбачуваної підтримки України. Фінансування в межах Ukraine Facility допоможе Україні виплачувати зарплати та пенсії, надавати базові державні послуги, а також кошти підуть на відновлення та реконструкцію в умовах повномасштабної війни росії проти України.

За оцінкою Єврокомісії, Український план ефективно відповідає на завдання Ukraine Facility, та визначає ключові реформи та інвестиції для прискорення стійкого економічного зростання та залучення інвестицій, розкрити потенціал зростання країни у середній та довгостроковій перспективі. Представлений План також надає рамкові умови для проведення відновлення, відбудови та модернізації України. План також пропонує механізми та заходи для захисту фінансових інтересів ЄС, шляхом ефективної імплементації, моніторингу та звітності з виконання Плану.

Український план визначає 69 реформ та 10 інвестицій, розбитих на 146 якісних та кількісних індикаторів. Реформи, запропоновані в межах Українського плану, охоплюють 15 сфер, включно з енергетикою, сільським господарством, транспортом, “зеленим” та цифровим переходом, людським капіталом, а також державними підприємствами, бізнес-середовищем, державними фінансами та децентралізацією.

Вони спрямовані на посилення макроекономічної та фінансової стійкості України, вдосконалення управління, підвищення спроможності та ефективності адміністрації, підзвітності та доброчесності судової системи, підтримку розвитку приватного сектору та створення середовища, сприятливого для сталого економічного зростання. Очікується, що реформи зокрема допоможуть Україні на шляху до вступу в ЄС шляхом наближення до законодавства ЄС, а саме у сфері державного управління, управління державними фінансами, боротьби з відмиванням грошей, державних закупівель, а також у транспортному та агропродовольчому секторах. Інвестиції охоплюють такі сфери, як людський капітал, енергетика, транспорт, агропродовольчий сектор, бізнес-середовище та регіональна політика.

Після позитивної оцінки Європейською Комісією Плану для України держави-члени ЄС мають один місяць для ухвалення запропонованого Комісією Імплементаційного рішення Ради ЄС.

Ухвалення запропонованого Виконавчого рішення Ради дозволить Комісії виділити до 1,89 млрд євро у вигляді попереднього фінансування до початку регулярних виплат, пов’язаних з реалізацією реформ та інвестиційних індикаторів, передбачених Планом для України.