Звіт про зелений перехід для України демонструє шляхи до зеленого відновлення та інтеграції до ЄС
Наш шлях до ЄС
01.07.2025
В звіті оцінено готовність України до зеленої трансформації у дванадцяти основних секторах, зокрема енергетиці, промисловості, транспорті, сільському господарстві та цифровізації. Звіт містить детальний аналіз того, як зелена трансформація України, на тлі триваючої війни та масштабних руйнувань інфраструктури, створює унікальну можливість «відбудувати краще, ніж було», а також визначити екологічний порядок денний як основу майбутньої економічної конкурентоспроможності країни.
«Остання оперативна оцінка збитків і потреб свідчить, що на відновлення України знадобиться щонайменше 506 млрд євро. Наш звіт ілюструє, як сьогодні виглядають різні сектори з точки зору зеленої трансформації, і як слід визначати пріоритетність реформ та інвестицій для подолання екологічної деградації, сприяння економічній стабільності та підвищення конкурентоспроможності відповідно до стандартів ЄС», — зазначив Іво Крусток, головний координатор Національного комплексного звіту для України.
Попри масштабні руйнування спричинені війною, Україна залишається рішучою у своїх європейських амбіціях, посилюючи зусилля з декарбонізації економіки, зменшення залежності від викопного палива, розвитку відновлюваних джерел енергії та впровадження екологічних стандартів ЄС. Звіт підкреслює, що післявоєнна відбудова – це не лише фізичне відновлення, а й можливість для системної економічної та суспільної трансформації шляхом впровадження чистих технологій, підвищення енергоефективності та розвитку стійкої інфраструктури.
Інтеграція зеленого порядку денного в державне планування та управління матиме вирішальне значення для досягнення успіху як національному, так і на місцевому рівнях. Існує значний невикористаний потенціал міжсекторальної співпраці, інвестицій у людський капітал та «зелені навички», створення ефективної системи зеленого фінансування та стратегічного планування землекористування. У звіті також відзначено сильні сторони України в цифровізації та інноваційних оборонних технологіях як точках росту для розвитку зеленої промисловості та високотехнологічного виробництва.
«Перехід до зеленої економіки є надзвичайно важливим для національної стійкості України, просування її членства в ЄС та інтеграції в міжнародні ланцюги створення доданої вартості», – зазначила Ганна Гладких, керівниця «Зеленого порядку денного для України» та політична аналітикиня SEI. «Наш звіт демонструє рішучість України перетворити кризу на можливість – не тільки для себе, але й як приклад для інших країн, що відновлюються після конфліктів».
Наступні кроки в рамках «Зеленого порядку денного»
Після оприлюднення результатів Національного звіту ініціатива SEI «Зелений порядок денний» продовжить підтримувати своїх українських партнерів у розробці секторальних планів зі скорочення викидів парникових газів та забезпечення стійкої конкурентоспроможності, а також у зміцненні науково-дослідницького та аналітичного потенціалу для підтримки процесу прийняття рішень.