Держенергоефективності запрошує хорватські ЕСКО-компанії до роботи в Україні

Ефективні шляхи впровадження енергоменеджменту та ЕСКО-механізму у бюджетній сфері в Україні та Хорватії обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із представниками Агентства із управління нерухомістю Хорватії (APN, http://apn.hr), що підпорядковується Міністерству будівництва та планування Хорватії (http://www.mgipu.hr). Про це зазначають у прес-службі Держенергоефективності.

Участь у зустрічі також взяли представники Проектів ПРООН та GIZ. Захід став першим практичним кроком щодо реалізації підписаного напередодні Меморандуму про співпрацю України та Хорватії у сфері енергоефективності.

Окрім стимулювання будівництва житлових будинків, Агентство із управління нерухомістю Хорватії також займається впровадженням системи енергоменеджменту та термомодернізацією бюджетних установ за ЕСКО-механізмом.

Невід’ємним інструментом системи енергоменеджменту в Хорватії є розроблена та вже успішно діюча Інформаційна система управління енергоресурсами ISGE (https://www.isge.hr). Цей інтернет-додаток дозволив:

  • заснувати повну базу даних усіх будівель бюджетного сектору;
  • аналізувати споживання енергетичних та водних ресурсів у будівлях;
  • визначати ті будівлі, які потребують нагальної термомодернізації за різними механізмами (ЕСКО, гранти ЄС тощо).

Завдяки лише цій системі ISGE щорічна економія енергоспоживання у бюджетному секторі Хорватії складає майже 7%, а коштів - більше 17 млн євро.

Також, сторони розглянули хорватський досвід реалізації ЕСКО-проектів для термомодернізації бюджетних закладів та джерела їх фінансування, серед яких – співфінансування від Фонду енергоефективності (http://www.fzoeu.hr) та кредитування комерційними банками.

Зі свого боку, С.Савчук представив успішний та стрімкий старт ЕСКО-механізму в Україні. Завдяки підготовленій законодавчій базі у 2016 р. укладено перші 20 контрактів на суму 18 млн гривень. Після запуску спеціального ЕСКО-модулю у системі «PROZORRO» (https://prozorro.gov.ua), лише за кілька місяців, маємо майже 350 оголошених аукціонів, з яких половину проведено та 51 договір укладено.

Голова Держенергоефективності запевнив хорватських колег у тому, що ринок ЕСКО-послуг в Україні величезний і сягає 8 млрд доларів. Близько 100 тис. об’єктів соціальної сфери потребує термомодернізації.

Тож, ЕСКО-проекти в Україні можуть бути перспективною справою, у тому числі для іноземних компаній.

Наприкінці зустрічі Сергій Савчук запросив представників Агентства із управління нерухомістю Хорватії та ISGE, а також хорватських ЕСКО-компаній взяти участь у IV Форумі енергоефективного партнерства (http://saee.gov.ua/uk/events/previews/2261), що проводить Держенергоефективності 27 квітня у Києві у КВЦ «Парковий».