Міністр закордонних справ України окреслив пріоритети країни в рамках Східного партнерства

11 червня Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба взяв участь у міністерській відеоконференції ініціативи ЄС «Східне партнерство».

Про це повідомляє Міністерство закордонних справ України.

У зустрічі також взяли участь Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель, глави зовнішньополітичних відомств держав-членів ЄС, а також Східних партнерів ЄС – Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії та Молдови.

Дмитро Кулеба назвав пріоритети України у рамках Східного партнерства, а також представив чітке бачення української сторони щодо наповнення Східного партнерства новими ініціативами. Серед них – розширення можливостей для вільної торгівлі та запровадження «промислового безвізу», доступ до Єдиного цифрового ринку ЄС, інтеграція енергетичних ринків, спільна реалізація Європейської зеленої угоди.

Глава МЗС України позитивно відзначив рішення Єврокомісії визначити економіку, зв’язок та стійкість пріоритетами майбутнього Східного партнерства.

Три асоційовані партнери – Україна, Грузія та Молдова – спільно виступили з ініціативою запровадження у рамках Східного партнерства формату посилених діалогів «ЄС + 3».

Міністр окремо відзначив важливість підтримки малого і середнього бізнесу, а також вразливих верств населення у регіонах, що найбільше постраждали внаслідок російської агресії.

У цьому контексті глава МЗС також запропонував:

  • Розширити програми економічного відновлення ЄС на регіон Східного партнерства;

  • Розглянути можливість перенесення ланцюжків постачання товарів ближче до кордонів ЄС, зокрема, до України;

  • Залучити країни Східного партнерства, і особливо Україну з її потужним транзитним потенціалом, до проєктів у рамках Європейсько-Азійської Стратегії сполучення ЄС.

Міністр запропонував заснувати дискусійну панель щодо боротьби з дезінформацією для напрацювання відповідних рішень, залучити учасників Східного партнерства до діяльності Європейського центру з протидії гібридним загрозам, залучити зацікавлених партнерів до роботи Агентства ЄС з питань мережевої та інформаційної безпеки та Системи швидкого оповіщення ЄС.

Дмитро Кулеба також закликав до посилення безпекового виміру співробітництва у рамках Східного партнерства та більш активного залучення ЄС до врегулювання конфліктів у регіоні.

Насамкінець, Міністр привернув увагу партнерів до російської агресії та тимчасової окупації Донбасу та Криму, що тривають, та подальшого утримання Росією українських політв’язнів.

Довідково

Східне партнерство (СхП) – зовнішньополітична ініціатива Європейського Союзу, яка об’єднує ЄС, його держави-члени та шість східноєвропейських сусідів: Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну. Ініціатива була заснована у травні 2009 року. У 2017 році П’ятий Саміт СхП схвалив «20 досягнень до 2020 року», які визначили конкретні завдання у сферах економіки, належного урядування, коннективності та енергетики, а також підтримки суспільств країн регіону. З огляду на завершення терміну дії цього пакету досягнень у грудні 2020 року, ЄС, його держави-члени та Східні партнери розпочнуть підготовку «нової генерації завдань».