Сьогодні відзначають День батька в Україні

Щороку у третю неділю червня в Україні святкують День батька. Це свято було ініційоване Міністерством соціальної політики та Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та запроваджено Указом Президента від 18 травня 2019 року. 

Родина становить складовий елемент суспільства і опору держави. Як чоловік, так і жінка однаково відповідальні перед суспільством і державою за виховання дітей, вони є рівними у своїх правах та обов’язках. Роль батька у вихованні дитини є надзвичайно важливою, але суспільство сприймає потребу залучення чоловіків до участі по догляду за дитиною достатньо інертно. Проблеми догляду за дітьми, виховання підростаючого покоління суспільством традиційно сприймаються як жіночі, що є одним із найпоширеніших гендерних стереотипів. Кількість татусів, які беруть відпустку по догляду за дитиною або лікарняні в разі такої необхідності залишається незначною. Водночас в Україні тисячі неповних сімей, в яких дітей виховують саме татусі.

Визнання сучасної моделі сім’ї як партнерської, такої, що будується  на принципах гендерної рівності виявляється у констатації рівної значимості і відповідальності обох батьків у вихованні та розвитку дитини. Одним з проявів такого визнання є відзначення поряд із Днем матері і Дня батька. 

День матері  в Україні згідно з Указом Президента України від 10 травня 1999 року № 489/99 відзначається у другу неділю травня. Конституційна гарантія підтримки материнства, батьківства і дитинства (ст. 51), має відбиватися у відзначенні кожного структурного елементу сім’ї. В Україні святкується Міжнародний день сім’ї (15 травня), День матері (друга неділя травня), День захисту прав дитини (1 червня та 20 листопада). 

В такій ситуації логічним є й відзначення Дня батька, що відповідатиме Конституції України (стаття 51), Сімейному кодексу та Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в Україні». Саме тому  такий день було запроваджено Указом Президента від 18 травня 2019 року – «Встановити в Україні День батька, який відзначати щороку у третю неділю червня».

Довідково

День батька відзначається у майже 50  країнах світу, хоча єдиної дати нема. В третю неділю червня відзначають День батька: США, Південна Африка, Аргентина, Канада, Чилі, Кот-д'Івуар, Куба, Франція, Гаїті, Гонконг, Маврикій, Індія, Ірландія, Японія, Малайзія, Мальта, Мексика, Королівство  Нідерланди, Перу, Філіппіни, Велика Британія, Сінгапур, Словаччина, Швейцарія, Туреччина, Венесуела. Тож Україна доєдналася до цієї групи країн.

3 жовтня відзначає Грузія, 19 березня – Італія, Іспанія, Португалія; 8 травня - Південна Корея (день батьків), в першу неділю червня – Литва, в другу неділю червня – Бельгія, 23 червня – Польща, 8 серпня – Тайвань, друга неділя серпня – Бразилія, перша неділя вересня – Австралія, 3 жовтня – Люксембург, 5 грудня – Таїланд.