ЄС може запровадити жорсткіші правила фінансування для країн, які прагнуть членства в Євросоюзі

Європейський Парламент може запровадити жорсткіші правила фінансування для країн, які прагнуть приєднатися до Європейського Союзу. Воно має розподілятись за принципом "справедливої частки" і призупинятись у випадку постійних порушень у сфері верховенства права.

Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні.

“У середу, 27 березня, Європейський Парламент ухвалив свою позицію щодо запропонованого інструменту передвступної допомоги ЄС (IPA III) на період 2021-2027 років. Кошти ІРА допомагають країнам (що є кандидатами або потенційними кандидатами), які прагнуть вступити до ЄС, реформувати свої політичні, економічні та правові системи задля підготовки до прав та обов’язків членства у Євросоюзі”, — зазначили у Дипмісії.

Зокрема, Європарламент підтримав сильніші положення відповідності демократичним принципам, поліпшену узгодженість і посилену парламентську перевірку стосовно зовнішнього фінансування з боку ЄС. Запропоновані межі інструменту передвступної допомоги ЄС мають зосереджуватись на пріоритетах і принципі "справедливої частки", а не на фіксованих країнах.

"Це сприятиме більшій гнучкості задля задоволення потреб, що зростають, партнерських країн-кандидатів на вступ до ЄС. Це також дозволить заохочувати прогрес та результативність у виконанні критеріїв, потрібних для набуття членства у Євросоюзі”, додали у Представництві ЄС", — додали у Представництві ЄС. 

Крім того, Європарламент виступає за жорсткіші положення відповідності, що складаються із дієздатного пункту про призупинення. Вони передбачають накладення санкцій за регрес у сферах демократії, верховенства права та прав людини. Депутати Європарламенту прагнуть покласти зобов’язання на Європейську Комісію зупиняти або частково призупиняти надання допомоги ЄС у випадках послідовного порушення відповідною країною-кандидатом на вступ одного або декількох Копенгагенських критеріїв. Ці критерії визначатимуть спроможність країни на вступ до Євросоюзу.

Також Європейський Парламент також закликає владу в країнах-кандидатах на вступ покращити свою комунікацію щодо фінансування ЄС та надати інформацію медіа та громадськості про додану вартість допомоги Європейського Союзу.

Пропозиції ухвалили 513-а голосами за, проти проголосували 97 європарламентарів, утрималися – 45. Він слугуватиме переговорною позицією Європарламенту під час майбутніх перемовин з Радою ЄС, під час яких буде сформовано остаточний текст норм IPA III. Очікується, що ці перемовини розпочнуться пізніше поточного року.

Довідково:

Інструмент передвступної допомоги ЄС (IPA) – це програма ЄС для країн-кандидатів на вступ, яка була створена для програмного періоду 2007–2013 років. Вона замінила низку попередніх програм передвступної допомоги. У рамках поточних багаторічних фінансових рамок на 2014-2020 роки фаза програми називається "IPA II". Передвступні кошти допомагають країнам-кандидатам та потенційним кандидатам впоратися з політичними та економічними реформами та прогресивно підлаштовуватися під правила, стандарти, політики та практики Європейського Союзу на їхньому шляху до членства.

Запропонований бюджет на реалізацію ІРА III на період 2021-2027 років становить 14,5 млрд євро у чинних цінах. Позиція Європарламенту – 14,66 млрд євро у чинних цінах.

 Нагадаємо, ЄС змінить правила перевірки прямих іноземних інвестицій.

Підготовлено за матеріалами Представництва ЄС в Україні. Оригінал статті читайте за посиланням