Питання торгівлі Зона вільної торгівлі

Зона вільної торгівлі

Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 63% від загального обсягу зовнішньої торгівлі України.

Торгівля з ЄС за 2022-й рік у фактах та цифрах:

Європейський Союз є головним торговельним партнером України. За результатами 2022 року питома вага торгівлі товарами та послугами з ЄС склала 53,6% від загального обсягу торгівлі України (у 2021 році – 39,1%).

Обсяги українського експорту майже сягнули 100 млн тонн, – про це говорять дані Міністерства економіки України.

Серед держав-членів ЄС найбільше експорт товарів спрямовувався до Польщі (6,6 млрд дол. США), Румунії (3,8 млрд дол. США), Угорщини (2,27 млрд дол. США), Німеччини (2,23 млрд дол. США), Італії (1,5 млрд дол. США) та Іспанії (1,5 млрд дол. США).

4 червня 2022 року набув чинності Регламент Європейського Парламенту та Європейської Ради № 2022/870 про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі терміном на рік. Це рішення доповнює можливості, які мають українські експортери відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та допоможе українським виробникам вистояти під час повномасштабної війни росії проти України.

Тарифи, які прописані в Угоді, будуть тимчасово призупинені. Йдеться про:

  • мита для промислової продукції;
  • призупинення застосування системи вхідних цін для фруктів та овочів;
  • призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції;
  • призупинення антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України;
  • призупинення застосування глобальних захисних заходів щодо українських товарів.

Європейський Союз продовжив так званий «митний безвіз» до 5 червня 2024 року включно. Регламент Європарламенту та Європейської ради від 31 травня про продовження ще на рік скасування ввізного мита на український експорт.

Лібералізація торгових відносин передбачає, що Україна буде дотримуватися європейських правил: походження товарів та відповідних процедур в межах Угоди про асоціацію, утримання від будь-яких нових обмежень на імпорт з ЄС, повага України до демократичних принципів, прав людини та основних свобод, верховенства права, боротьба з корупцією.

Довідково 

З 2016 року українські компанії активно використовували можливості Зони вільної торгівлі з ЄС (ПВЗВТ). Кількість українських компаній, які здійснюють експорт товарів до держав-членів ЄС постійно зростає. Так, якщо в 2014 році експорт до ЄС здійснювали 10 002 компанії, у 2017 році їх кількість значно збільшилась і склала 14 136 компаній, а за результатами 2018 року їх кількість склала 14 715 компаній. У 2019 році – 14 545 компанії здійснювали експорт до держав-членів ЄС. У 2019 році було видано більше 107 тис. сертифікатів EUR.1. З початку застосування ПВЗВТ митними органами видано 584 907 сертифікатів EUR.1. Збільшується і кількість орієнтованих на Європу експортерів, які отримали статус уповноваженого експортера та можуть експортувати до ЄС без оформлення сертифікату EUR.1. 

Нагадаємо, Україна почала скасовувати ввізні мита на імпорт з ЄС з 1 січня 2016 року – від початку створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Потенційні переваги ПВЗВТ для українських виробників

  • 01

    Безмитний доступ до одного з найпотужнішого та найбільшого ринків світу для більшості української продукції (з першого року дії Угоди ЄС скасував увізні мита по більшості товарів (99% тарифних ліній));

  • 02

    Рівні умови конкуренції та нарощування обсягів експорту до ЄС;

  • 03

    Підвищення стандартів якості та безпечності української продукції в тому числі і на внутрішньому ринку;

  • 04

    Створення українських брендів, які будуть легко упізнаватися в усьому світі;

  • 05

    Розширення номенклатури товарів та послуг на внутрішньому ринку України;

  • 06

    Підвищення попиту на вітчизняну продукцію, в тому числі на ринках третіх країн, у зв’язку із впровадження європейських стандартів;

  • 07

    Поліпшення структури вітчизняного експорту у бік зменшення сировинної складової та збільшення частки високотехнологічних товарів з високою долею доданої вартості, виробленої в Україні.

Основні переваги від євроінтеграції для пересічних громадян України

  • Покращення доступу до якісної імпортної продукції

    01
  • Підвищення стандартів якості та безпечності української продукції в тому числі і на внутрішньому ринку

    02
  • Підвищення рівня захисту прав споживачів від товарів, що становлять загрозу для їх здоров’я та безпеки;

    03
  • Здешевлення імпортної продукції у зв’язку зі зниженням/скасуванням увізного мита України;

    04
  • Розширення номенклатури товарів і послуг на внутрішньому ринку, а також туристичних можливостей.

    05