До всіх записів

Випуск №91 від 20 травня 2024 року

20.05.2024

Євроінтеграційний дайджест №91
View this email in your browser


Шановні читачі!

Ви отримали дайджест від Офісу Віцепремʼєр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, який підготовлений за підтримки проєкту ЄС Association4U. Цей випуск охоплює період 13 - 20 травня 2024 року та містить найголовніші новини, повʼязані з європейською інтеграцією країни та підтримкою ЄС. Сподіваємося, добірка буде для Вас цікавою та корисною.

16 та 17 травня українські делегації взяли участь у чергових пояснювальних сесіях Єврокомісії в межах офіційного скринінгу

16 травня розглянули переговорні розділи 30 «Зовнішні відносини» та 31 «Зовнішня, безпекова та оборонна політика», 17 травня йшлося про розділи 25 «Наука та дослідження» та 26 «Освіта та культура».

У межах розділу 30 «Зовнішні відносини» зокрема розглянули:

  • політика зовнішньої діяльності та гуманітарна політика ЄС;
  • єдина торговельна політика;
  • автономні преференційні торговельні заходи;
  • регіональні/двосторонні рамки спільної торговельної політики;
  • інвестиції.

17 травня йшлося про такі питання:

  • науку та дослідництво;
  • програму Horizon Europe/«Горизонт Європа»;
  • дослідницьку інфраструктуру та відкриту науку ЄС (Open Science);
  • доступ до освіти та навчання;
  • онлайн навчання;
  • професійно-технічну освіту та навчання;
  • інструменти для навчання впродовж життя та інші питання. Детальніше 

Презентовано таймлайн переговорного процесу вступу України в ЄС 

Рух до повноправного членства в ЄС – це комплексний та сталий процес, який складається з багатьох процедур. Нині Україна динамічно просувається до фактичного відкриття перемовин про членство в ЄС.

Зараз ми на етапі офіційного скринінгу відповідності національного законодавства праву ЄС, який проводить Європейська Комісія. У межах скринінгу Україна разом з Молдовою бере участь у пояснювальних сесіях з Єврокомісією, після чого запланована низка двосторонніх зустрічей.

Про часові рамки та про те, що далі та який відрізок ми вже успішно пройшли – дивіться у таймлайні та за посиланням.

14.05.2024




Рада ЄС остаточно схвалила два важливі рішення для України

Рада ЄС схвалила План для Ukraine Facility. Ц означає, що Україна виконала передумову для отримання підтримки в межах Ukraine Facility.

Затвердження Плану також дозволить Єврокомісії надати Україні до 1,89 млрд євро попереднього безумовного фінансування. Транш очікується після підписання Україною Рамкової угоди та її ратифікації Верховною Радою. Детальніше 

Крім того, Рада ЄС остаточно схвалила продовження на 12 місяців режиму безмитної торгівлі для України.

Цей режим розпочав діяти у червні 2022 року і буде застосований до червня 2025 року. Також рішення Ради ЄС передбачає два механізми захисту ринку ЄС, а саме:

  • посилення існуючого захисного механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу;
  • новий, автоматичний захисний механізм, який зобов'яже Єврокомісію знову запровадити квоти, якщо імпорт м'яса птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду перевищить середнє арифметичне від імпорту у другій половині 2021, 2022 та 2023 роках. Детальніше  

13-14.05.2024

Від лютого 2022 року ЄБРР спрямував на підтримку енергосектору близько 1,3 млрд євро

Про це йшлося під час щорічної пленарної сесії Ради керуючих та інвестиційній панелі Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). 

З початку повномасштабного вторгнення допомога Банку сягнула майже 4 млрд євро. Станом на травень 2024 року загальний обсяг спрямованого Україні фінансування ЄБРР за весь період співпраці становить понад 19,5 млрд євро. На стадії реалізації в державному секторі знаходиться 10 спільних проєктів загальним обсягом позик 2,1 млрд євро. У 2024 році в межах проєктів, що реалізуються, вибірка склала понад 150 млн євро.

Банк зробив вагомий внесок у забезпечення безперебійного проходження опалювальних сезонів 2022/2023, 2023/2024 років та підготовку до опалювального сезону 2024/2025 років. Зокрема, за діючими проєктами з підтримки ліквідності та стійкості ключових суб’єктів господарювання критично важливої інфраструктури, таких як НЕК «Укренерго», НАК «Нафтогаз України», АТ «Укрзалізниця» загальний обсяг виділеного фінансування становить до 1,3 млрд євро. Детальніше

14.05.2024

Уряд уповноважив ДСНС на виконання функцій національного координатора участі України в Механізмі цивільного захисту ЄС

Кабінет Міністрів уповноважив Державну службу України з надзвичайних ситуацій на здійснення функцій Національного координатора участі України в Механізмі цивільного захисту Європейського Союзу.

Рішення сприятиме забезпеченню повноцінної участі України у Механізмі цивільного захисту ЄС. Також це є нормативно-правове підґрунтя для подальшої роботи у цій сфері. Детальніше

14.05.2024

Доступні сервіси у віддалених населених пунктах: 6 громад отримали мобільні ЦНАПи

ЄС та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні разом з Міністерством цифрової трансформації передали мобільні центри надання адміністративних послуг шістьом територіальним громадам:

  • Ізюм, Харківська область;
  • Кушугум, Запорізька область;
  • Мена, Чернігівська область;
  • Пирятин, Полтавська область;
  • Ромни, Сумська область;
  • Шостка, Сумська область.

Мобільний ЦНАП — це офіс на колесах, обладнаний інтернетом, опаленням, електрикою, кондиціонуванням та всім необхідним. Вхід до такого центру інклюзивний — має зручні сходи та допоміжне обладнання для відвідувачів старшого віку та людей з інвалідністю.

Планується, що мобільні ЦНАПи надаватимуть таку ж кількість послуг, як і будь-який стаціонарний ЦНАП у громаді. Влітку 2024 року запланована передача мобільних ЦНАПів ще у 6 громад Дніпропетровської та Миколаївської областей. Детальніше 

16.05.2024

Ольга Стефанішина провела координаційну зустріч з послом Чехії в Україні Радеком Пехом

Віцепрем’єрка подякувала Чеській Республіці за послідовну підтримку та всебічну допомогу Україні, зокрема військову, в тому числі за чеську оборонну ініціативу щодо надання Україні мільйона артилерійських снарядів для відсічі російській агресії.

«Зважаючи на затримки з військовою допомогою, ініціатива Вашої країни щодо закупівлі артилерійських снарядів для потреб ЗСУ є дуже своєчасною та життєво необхідною. Ми вдячні Чехії за створення міжнародної коаліції для фінансування ініціативи щодо боєприпасів. Це важливий знак солідарності та підтримки з боку наших надійних партнерів і друзів», – зауважила Ольга Стефанішина.

Окремо йшлося про підтримку Чехією євроінтеграційних прагнень України. Посол Радек Пех запевнив Віцепрем'єрку у непохитній підтримці нашої країни на шляху до повноправного членства в ЄС.  Детальніше

17.05.2024

Блок питань щодо державних закупівель стане одним з перших серйозних іспитів у нашому переговорному процесі з ЄС

Про це заявила Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина під час інтерв’ю в межах заходу KIEF TALKS.

Дискусія охопила, зокрема, такі теми як:

  • Стан переговорного процесу щодо вступу в ЄС;
  • Готовність бізнесу та важливість його проактивності під час євроінтеграції України та перемовин про вступ;
  • Майбутня торгівельна рамка для України.

«Фактично, найважливіший процес очікує нас із липня по жовтень 2024 року (двосторонні зустрічі у рамках скринінгу) за результатами якого Єврокомісія зробить висновки щодо наших майбутніх зобов'язань по кожній сфері. Відкриття переговорних розділів – це вже технічний процес. Перший раунд серйозних переговорів буде стосуватись блоку «державні закупівлі». І він може стати великим іспитом, результат якого ми побачимо наприкінці року», – зауважила Віцепрем’єрка.

Урядовиця зазначила також, що вже на початку 2025 року Україна сподівається відкрити переговори по першому з шести переговорних кластерів. Детальніше

17.05.2024

Єдиний спосіб забезпечити стійкість трансформацій України – посилити нашу обороноздатність

Про це заявила Віцепремʼєрка Ольга Стефанішина під час онлайн виступу на заході в межах щорічних зборів та бізнес-форуму Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

«Порядок денний, пов’язаний зі вступом до ЄС, вже став головним рушієм системних і демократичних перетворень в країні, і буде ключовим рушієм не тільки відновлення, але й розбудови, адаптації України як країни, як економіки, до її майбутнього в ЄС і, перш за все, в межах європейського внутрішнього ринку. Це вимагає величезної кількості секторальних перетворень, приведення у відповідність до європейських правил, і цей процес розпочнеться з початком переговорів про вступ, – зазначила Віцепрем’єрка. – У той же час Український План – це базовий набір показників, які дозволять відслідковувати прогрес у ключових сферах, пов’язаних з інвестиціями, стійкістю економіки тощо».

Особливу увагу урядовиця приділила питанням відновлення і реконструкції країни протягом всієї війни. Детальніше 

16.05.2024

Адаптація законодавства у сфері екології до європейських зразків – одне з завдань на євроінтеграційному шляху

На цьому наголосила Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина під час спеціального слухання «Шлях України у реформуванні законодавства з питань довкілля й клімату в частині переговорів про членство в ЄС: плани та діяльність Верховної Ради України і Уряду в 2024 році», організованого Комітетом ВРУ з питань екологічної політики та природокористування.

Розглянули такі питання:

  • звіт Європейської Комісії «Україна 2023: зелений порядок денний та сталий розвиток»;
  • майбутню кліматичну політику України;
  • управління відходами,
  • захист довкілля та природних ресурсів,
  • реформування системи державного екологічного контролю.

«Активно готуємося до початку переговорного процесу про вступ до ЄС, маємо адаптувати наше законодавство у сфері екології – як і в усіх інших сферах – до європейських практик. Ми вже є частиною Європейського зеленого курсу. Маємо певні досягнення, наприклад, Закон про управління відходами, але у нас ще дуже багато роботи. Дякую колегам за продуктивне обговорення, впевнена, що саме завдяки таким зустрічам ми разом можемо привнести кращі європейські практики до українського законодавства», – зазначила Ольга Стефанішина. Детальніше 

15.05.2024

Ключові здобутки України на шляху євроінтеграції довкіллєвої сфери

Про напрацювання у сфері захисту довкілля в межах європейської інтеграції України йшлося під час тематичних слуханнях у Комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування

За словами Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Руслана Стрільця, досягнутий Україною прогрес визначений Європейською Комісією як «хороший» – тобто на «четвірку» за п’ятибальною шкалою. За 2 роки ухвалено 13 євроінтеграційних законів у сфері захисту довкілля – стільки ж, як і за 5 років до повномасштабного вторгнення рф в Україну. Для порівняння – 2 бали – оцінка за роботу у 2022 – 2023 роках. 1 бал – за 2014 - 2022 роки.

Головні здобутки такі:

  • Ратифіковано дві поправки до Конвенції Еспо, які вирішили 20-річний спір з Румунією.
  • Україна приєдналася до Мінаматської конвенції та отримала доступ до цільових ресурсів Глобального екологічного фонду. Питання було актуальним 10 років.
  • Відмова від радянської системи управління хімічною безпекою і започаткування європейської моделі.
  • Запуск реформи управління відходами – питання, яке не мало прогресу протягом 20 років.
  • Україна отримала статус спостерігача у Севільському процесі навіть до отримання статусу члена ЄС. Це – можливості відновлення промисловості за найкращими доступними технологіями.
  • Завершено розбудову кліматичного врядування. Відкрито Кліматичний офіс.
  • Ухвалено План заходів із скорочення викидів метану “Global Methane Pledge”.
  • Завершено реформу надрокористування. Україна долучається до Сировинної стратегії ЄС-2030.
  • На стадії завершення реалізація реформи лісового господарства. Детальніше

14.05.2024

Офіс відновлення та реформ Кабінету Міністрів шукає Старшого менеджера комунікаційних кампаній - Європейська та євроатлантична інтеграція

В обов'язки менеджера входитиме:

  • створення і розповсюдження комунікаційних продуктів щодо євроєвроінтеграції України;
  • надання пропозицій до існуючих комунікаційних стратегій щодо євроінтеграції та відповідних комунікаційних планів;
  • підтримка стейкхолдерів у реалізації комунікаційних стратегій та планів щодо підвищення обізнаності щодо реформ у сферах євроінтеграції.

Тривалість контракту: з червня 2024 року до серпня 2025 року.

Контракт передбачає повну зайнятість. Детальніше за посиланням.

17.05.2024

У Харкові та області працює Центр допомоги врятованим, який надає підтримку постраждалим внаслідок війни

Центр працює у стаціонарному та мобільному форматі. Там можна отримати безоплатну і комплексну соціально-психологічну, інформаційну та правову підтримку. Зокрема консультації юриста та психолога.

Також Центр надає психологічну підтримку постраждалим із посттравматичним синдромом, зокрема постраждалим від насильства під час війни.

Допомогу можуть отримати внутрішньо переміщені особи, люди, які виїхали із зони бойових дій чи тимчасово окупованих територій, місцеві мешканці та всі, хто потребує допомоги.

Щоб звернутись до Центру необхідно завітати за адресою або зателефонувати. Допомога надається безкоштовно та конфіденційно. Детальніше за посиланням

15.05.2024

Україна впевнено рухається на шляху вступу до ЄС і старту офіційних перемовин

Однак, що означає членство в ЄС для кожного з нас? Які переваги дасть громадянство Євросоюзу? Про це та інше можна дізнатися у відеоролику «Громадянин ЄС: чи має це значення?», розробленому командою проєкту Case4EU в Левенському католицькому університеті у співробітництві з Коледжем Європи в Брюгге за фінансування ЄС.

4 хвилинний відеоролик супроводжується навчальними матеріалами та лекцією Президента Суду ЄС Куна Ленартса щодо суті та переваг громадянства ЄС.

Матеріали перекладені українською мовою – з урахуванням перспективи приєднання України та її громадян до ЄС, попри орієнтованість проекту Case4EU на держави, які вже є членами ЄС. Навчальні матеріали за посиланням

 

Вступ України до ЄС вигідний не тільки українцям, але і самому Євросоюзу 

Більшість громадян країн ЄС це розуміють та достатньо відкриті до ідеї приєднання України, а теза про те, що ЄС не зацікавлений у приєднанні – це «вкид», який поширює російська пропаганда в країнах ЄС.

Завдяки Україні Євросоюз посилить свою геополітичну роль, зміцнить обороноздатність, отримає можливість цифровізувати державні послуги за українським досвідом та стане більш підготовленим до викликів сьогодення.

Більш детально – в інфографіках за посиланням.

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК
ЗМІНИТИ АДРЕСУ ДЛЯ РОЗСИЛКИ
ВІДПИСАТИСЯ ВІД РОЗСИЛКИ
Підписатися на дайджест                                     
Переглянути попередні випуски 
 
Дякуємо за інтерес до євроінтеграційних реформ та бажаємо безпечного і тихого тижня!
 
Facebook
Twitter






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Office of Vice Prime Minister of Ukraine for European and Euro-Atlantic Integration · Hrushevskogo 12/2 · Kiev 01000 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp