Україна розпочала фінальну сесію скринінгу за Кластером 4
Вступ України до ЄС
08.07.2025
У вівторок, 8 липня Україна розпочала зустрічі з Європейською Комісією в межах скринінгу відповідності українського законодавства до права ЄС за переговорними розділами 15 «Енергетика» та 21 «Транс’європейські мережі». Скринінгові зустрічі триватимуть два дні, 8 та 9 липня, та є завершальними в межах Кластера 4 «Зелений порядок денний та стале зʼєднання».
Українську делегацію очолює Головна переговірниця, Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.
У межах свого виступу вона відзначила, що у сфері енергетики та трансʼєвропейських мереж Україна вже продемонструвала, що є потужним гравцем на європейському ринку, а також країною, яка протягом останнього десятиліття доклала значних зусиль для приведення своїх норм та правил у відповідність до ринкових правил ЄС.
«Саме такий підхід дозволив нам на початку повномасштабного вторгнення ухвалити рішення, які допомогли країні вижити. Наразі українська правова база у сфері енергетики є потужною та прогресивною на всіх рівнях. І я сподіваюся, що сьогодні буде хороша нагода це продемонструвати», – заявила Ольга Стефанішина.
Віцепремʼєр-міністерка відзначила, що, попри прагнення України впровадити всі необхідні акти права ЄС вчасно, деякі елементи все ж вимагатимуть додаткового часу та перехідних періодів.
«Подальші трансформації, які ми впроваджуватимемо, тісно пов’язані з реаліями воєнного стану. Саме тому для нас критично важливо бути максимально точними у тому, що ми робимо. Україна не може дозволити собі неформальний процес реформ, обумовлений лише жорсткими дедлайнами. Нам потрібні структуровані, якісні рішення і збереження високої динаміки переговорного процесу. Сподіваюся, ми якнайшвидше зможемо зробити наступний крок і відкрити перші переговорні Кластери», – зазначила Віцепрем’єрка.
Окремо урядовиця подякувала представникам Європейській Комісії, Генерального директорату з питань розширення та Східного сусідства (DG ENEST), а також представникам української команди за щоденну роботу, що наближає нашу державу до членства у Європейському Союзі.
В межах скринінгу 8 та 9 липня, українські фахівці представлять прогрес держави за такими напрямками як:
- Енергоефективність;
- Енергетична ефективність будівель;
- Газові ринки;
- Безпека постачання;
- Відновлювані джерела енергії;
- Трансєвропейські мережі;
- Ринки електроенергії;
- Енергетичне маркування та екодизайн;
- Ядерна енергетика.
Участь у скринінгу беруть заступник міністра енергетики України Микола Колісник,, заступник міністра енергетики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Роман Андарак, представники Міністерства розвитку громад та територій України, НКРЕКП, «Укргазвидобування», «УКРЕНЕРГО», Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України тощо.
Переговорний розділ 15 «Енергетика» включає політики ЄС у сфері підвищення конкурентоспроможності, безпеки енергопостачання та захисту навколишнього середовища. Акти права ЄС у цій галузі складаються з правил і політик, зокрема щодо конкуренції та державної допомоги (в тому числі у вугільному секторі), внутрішнього енергетичного ринку (відкриття ринків електроенергії та газу, сприяння розвитку відновлюваних джерел енергії), енергоефективності, ядерної енергії та ядерної безпеки і радіаційного захисту.
Розділ 21 «Транс’європейські мережі» охоплює політику трансевропейських мереж у сферах транспорту, телекомунікацій та енергетичної інфраструктури, включаючи керівні принципи ЄС щодо розвитку трансевропейських мереж та заходи підтримки для розвитку проєктів спільного інтересу. Створення та розвиток трансевропейських мереж, а також сприяння належному взаємоз’єднанню та взаємодії національних мереж мають на меті повною мірою використати переваги Внутрішнього ринку ЄС та сприяти економічному зростанню та створенню робочих місць у Європейському Союзі.