Відбулося перше засідання Міжвідомчої робочої групи щодо забезпечення переговорного процесу про вступ України до ЄС

Вступ України до ЄС

13.11.2024

13 листопада під головуванням Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністерки юстиції України Ольги Стефанішиної відбулося перше засідання Міжвідомчої робочої групи (далі – МРГ) з питань забезпечення переговорного процесу про вступ України до Європейського Союзу та адаптації законодавства України до права ЄС. До участі у засіданні були запрошені голови 36 робочих (переговорних) груп – заступники міністрів та заступники керівників органів.

Відкриваючи засідання, Ольга Стефанішина наголосила, що цього тижня Україна завершила двосторонні зустрічі з Єврокомісією за Кластером 1 «Основи процесу вступу в ЄС» та вже активно готується до скринінгу за Кластером 2 «Внутрішній ринок», відповідні зустрічі розпочнуться вже наступного тижня.

У межах заходу йшлося також про порядок функціонування та завдання робочих (переговорних) груп. Віцепрем’єр-міністерка підкреслила важливість проведення найближчим часом установчих засідань кожної групи, напрацювання головами груп та подання їй, як головному переговірнику, їхніх планів роботи на 2025 рік.

«Вже затверджені персональні склади всіх робочих переговорних груп, до яких входять представники державних органів, широке представництво з боку Парламенту, представники громадськості, бізнес асоціацій. Відтер, ми маємо головних переговірників за кожним з напрямків, які в своїх робочих групах, будуть напрацьовувати позиції при підготовці і до скринінгу, і, безумовно, до самих переговорів за кожним з відповідних розділів, коли вони почнуться. Тому, ціль сьогоднішнього засідання – визначити пріоритети наступних етапів, запустити роботу кожної з груп та графік нашої взаємодії», – сказала урядовиця.

Детально учасники засідання проговорили стан підготовки проектів дорожніх карт за переговорними розділами «Верховенство права», «Реформа державного управління» та «Функціонування демократичних інституцій». Ольга Стефанішина подякувала першому заступнику голови ВРУ Олександру Корнієнку за спільну роботу у цьому напрямку, наголосивши на необхідності до кінця місяця фіналізувати бачення української сторони для подальших консультацій з Єврокомісією.

«За шість тижнів буде оприлюднено звіт Єврокомісії за результатами скринінгу Кластеру 1, що дозволить відкриття переговорів за цим кластером. До цього часу, необхідно підготувати дорожні карти. Прошу активізувати роботу у межах відповідних робочих переговорних груп, аби якнайшвидше представити їх на розгляд МРГ і направити Європейській Комісії», – підкреслила вона.

Окремим блоком зустрічі стало обговорення Звіту про прогрес України в межах Пакета розширення ЄС 2024 року. Для ефективного планування роботи з імплементації рекомендацій Єврокомісії, Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції уже розпочав збір пропозицій від міністерств та інших органів влади. Віце-прем’єр-міністр закликала голів груп звернути особливу увагу на це питання для підготовки якісного плану заходів, зокрема це важливо для оперативного узгодження плану законодавчої роботи.

«Фактично, чим глибше ми будемо занурюватися в переговорний процес, тим жорсткішими будуть звіти, адже вони базуються вже не на загальних оцінках, а на реальних результатах триваючого переговорного процесу. Відповідно, від результатів вашої роботи за переговорними розділами залежатиме й оцінка і Звіт», – сказала Ольга Стефанішина.

За підсумками засідання, МРГ затвердила регламент діяльності робочих груп, який передбачає планування їх роботи та формат взаємодії. Віцепрем’єр-міністерка закликала всіх керівників робочих груп протягом місяця провести перші установчі засідання цих груп.

Довідково

27 серпня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка передбачає створення Міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення переговорного процесу про вступ України до Європейського Союзу та адаптації законодавства України до права ЄС, а також створення 36 робочих (переговорних) груп щодо підготовки переговорних позицій України відповідно до 33 переговорних розділів та 3 сфер переговорної рамки Євросоюзу.

МРГ – тимчасовий консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України. Мета – сприяти ефективній координації переговорного процесу.