Зона вільної торгівлі
Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 63% від загального обсягу зовнішньої торгівлі України.
Безмитні тарифні квоти
Для частини сільськогосподарської та харчової продукції ЄС і Україна застосовують безмитні тарифні квоти. Встановлення безмитних тарифних квот не означає заборону на експорт понад квоти. Зокрема, українські компанії можуть без обмежень постачати товари і понад тарифну квоту, проте ці обсяги підпадають під загальний режим імпорту в ЄС. Тобто експорт в межах квоти обкладається митом 0%, експорт понад квоту – ввізним митом, визначеним Митним тарифом ЄС.
ЄС встановив безмитні тарифні квоти ЄС для 36 видів товарів, причому по 4 видах встановлено додаткові обсяги. Перелік та розмір тарифних квот, а також ставки увізних мит ЄС поза межами квот дивіться за посиланням на веб-сайті Мінекономрозвитку. Причому відповідно до умов ЗВТ між Україною та ЄС, розмір окремих безмитних квот буде поступово збільшувати протягом 5 років (у середньому на 10% в рік).
Тарифні квоти (основні та додаткові) адмініструються за двома принципами:
– “перший прийшов – перший отримав” (для меду, обробленого зерна та борошна, оброблених томатів, виноградного соку, вівса, ін.);
– через систему імпортних ліцензій (для пшениці, кукурудзи, ячменю, ін.).
Українські експортери активно використовують можливості безмитного експорту в рамках тарифних квот. У 2019 році українські експортери використовували можливості 32 з 40 тарифних квот, 11 з яких використані у повному обсязі та 2 використані більш ніж на 95 % (у 2018 році використовувались можливості в рамках 32 тарифних квот, у 2017 році — у рамках 29 тарифних квот, а у 2016 — у рамках 26 тарифних квот).
Повністю використано 11 тарифних квот на кукурудзу, пшеницю, ячмінь, мед, цукор, виноградний та яблучний соки, оброблені томати, оброблений крохмаль, вершкове масло, м’ясо птиці та крохмаль.
Використовуються тарифні квоти на продукти переробки солоду та крохмалю (99,9 %), оброблену продукцію із зернових (99,5 %), яйця та альбуміни (84,5 %), солод та пшеничну клейковину (90,3 %), ячмінь, ячмінне борошно та гранули (80,4 %), часник (78,6 %), висівки, відходи та залишки (72,3 %), яйця та альбуміни, додаткова (63,0 %).
Зведена інформація про рівень використання безмитних тарифних квот Україною
Інформація щодо поточного стану використання безмитних квот ЄС Україною (наявний залишок)
У 2019 році було внесено зміни до Додатка І-А до Угоди про асоціацію в частині зміни зобов’язань Європейського Союзу щодо обсягів тарифних квот на м’ясо птиці в бік збільшення, що зробить можливим забезпечити збереження інтересів українських виробників м’яса птиці (Закон України “Про ратифікацію Угоди у формі обміну листами між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до торговельних преференцій щодо м’яса птиці та переробленого м’яса птиці, передбачених Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони” від 05.12.2019 № 345-IX).
17.01.2020 в офіційному журналі ЄС опубліковано інформацію про набуття чинності Угоди у формі обміну листами між Європейським Союзом та Україною про внесення змін до торгових преференцій щодо м’яса птиці та переробленого м’яса птиці, передбачених Угодою про асоціацію, яка набуває чинності 01.02.2020, як це передбачено зазначеною Угодою у формі обміну листами.
Українські компанії постачають зазначену продукцію і понад тарифну квоту. Україна встановила безмитні тарифні квоти для 3 видів сільськогосподарських товарів з ЄС (м’ясо свинини, м’ясо птиці та цукор), а також передбачила додаткові обсяги для 2-х з них (див. сайт ДФС України).
Додаткові торговельні преференції ЄС для України
З 1 жовтня 2017 р. ЄС запровадив додаткові безмитні тарифні квоти на сільськогосподарську та харчову продукцію, яка користується найбільшим попитом в ЄС, терміном на 3 роки в рамках тимчасових додаткових торговельних преференцій ЄС для України –див. Регламент (ЄС) 2017/1566.
Зокрема, були збільшені такі безмитні квоти: мед (+ 2 500 т в рік); ячмінна крупа, оброблене зерно та борошно (+ 7 800 т); оброблені томати (+ 3 000 т); виноградний сік (+ 500 т); овес (+ 4 000 т); кукурудза, кукурудзяне борошно та гранули (+ 625 000 т); пшениця м’яка, пшеничне борошно та гранули (+ 65 000 т); ячмінь, ячмінне борошно та гранули (+ 325 000 т). Більшість додаткових безмитних квот почали діяти з 1 жовтня 2017 р. ЄС, крім квот на пшеницю, кукурудзу та ячмінь, які використовуються з 1 січня 2018 р.
Також в рамках тимчасових торговельних преференцій ЄС скасував увізні мита на імпорт з України на такі промислові товари, як: добрива, взуття, пігменти і препарати на основі діоксиду титану, мідні та алюмінієві вироби, електронна апаратура для відтворення зображення(див. Регламент (ЄС) 2017/1566).