Україна сьогодні є лідером переговорних процесів щодо членства в ЄС та ділиться досвідом щодо реформ у сфері верховенства права з іншими країнами-кандидатами, – Ольга Стефанішина

16.04.2024

Україна сьогодні є лідером переговорних процесів щодо членства в Європейському Союзі та ділиться досвідом щодо реформ у сфері верховенства права з іншими країнами-кандидатами на вступ до ЄС. Про це заявила Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина під час свого виступу на заході «Десятиліття трансформації на шляху до доброчесного майбутнього: впровадження антикорупційних реформ та реформ у сфері верховенства права в Україні за підтримки ЄС» 16 квітня. 

«Дуже символічно, що одразу після нашої перемоги в Революції Гідності, почалась війна. Ми дуже багато говоримо про ціну, яку ми платимо своїми життями за цю перемогу, якій вже сьогодні 10 років. Це – та перемога, яку ми здобули, закарбували у своїй пам’яті, своїй крові, і яку ми ні за яку ціну не віддамо. Залишилось здобути ще одну перемогу, яка забезпечить, що «Ода Радості» буде звучати абсолютно в кожному куточку України від Севастополя до Києва і Ужгорода», – зазначила Ольга Стефанішина. 

Вона підкреслила, що Україна продовжує швидко рухатись своїм євроінтеграційним шляхом, і висловила сподівання, що вже у червні держава отримає рішення щодо затвердження переговорної рамки і проведення першої міжурядової конференції. 

Також Віцепрем’єр-міністерка відзначила довгий шлях реформ, який Україна проходила останні 10 років, зокрема і з початку повномасштабної війни.

«У 2014 році ми мали зробити, як ми зараз це розуміємо, достатньо прості та зрозумілі кроки. Створити те, чого не існувало, створити антикорупційні органи, ухвалити антикорупційне законодавство, затвердити стратегію. Сьогодні, такі речі виглядають як прості завдання, але тоді, це були історичні зміни. Давайте не забувати, що всі наші величезні зусилля, ті здобутки, які ми маємо сьогодні, привели нас в точку початку. Початку переговорів. І я надзвичайно пишаюся тим, що Україна сьогодні є лідером переговорних процесів щодо членства, ми ділимося своїм досвідом щодо реформ у сфері верховенства права з іншими країнами-кандидатами», – підкреслила вона. 

Зі слів Ольги Стефанішиної, зараз, коли Україна готується до безпосередніх переговорів у межах вступу до ЄС, має чіткі здобутки, які дозволяють почуватися впевнено. Так, Україна є функціонуючою демократією, з розвинутим громадянським суспільством, функціонуючими демократичними інституціями, вільними виборами і вільним волевиявленням громадян.

«Ми ухвалюємо складні рішення, тому що розуміємо, що нас об’єднує більша мета, але попереду – тільки початок. З червня, в межах майбутнього переговорного процесу, ми повинні будемо визначити стратегію утвердження верховенства права в нашій державі, з розумінням того, що прості рішення вже зроблені, інституції створені, функціонують, до них є довіра. Керівники обрані у прозорий спосіб. Тепер такі інституції мають бути ефективними. Тепер все, що ми здобували протягом цих 10 років, має працювати і має розвиватись», – підкреслила урядовиця.

Вона висловила вдячність всім українським колегам за їхню роботу, завдяки якій країна пройшла ці 10 років трансформацій та надалі просувається на своєму євроінтеграційному треку. 

«Це – надзвичайно складний шлях, він тернистий, ми маємо непорозуміння. Чуємо критику. Але завжди знаходимо рішення заради більшої мети. Дякую всім українським колегам за те, що ми тут, а нашим європейським партнерам – за те, що не даєте нам забути, заради чого ми боремось», – наголосила Ольга Стефанішина.

Участь у заході також взяла Посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова.

Подія організована спільно Антикорупційною ініціативою ЄС та проєктом EU Pravo-Justice під егідою Представництва Європейського Союзу в Україні.